Pajamų deklaravimas: nors karantinas, gyventojai beldžiasi į mokesčių inspekcijos duris

Pajamų deklaravimas: nors karantinas, gyventojai beldžiasi į mokesčių inspekcijos duris

Per 164 tūkst. – tiek Klaipėdos regiono gyventojų antradienio ryto duomenimis deklaravo pajamas už praėjusius metus, skaičiavo Klaipėdos apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorė Laimutė Mačernienė. 

„Iš jų 45 tūkst. – klaipėdiečių”, - teigė ji.

L. Mačernienė priminė, kad nuo šių metų teikti pajamų deklaracijas turės ir asmenys, kurių metinių pajamų suma viršijo 120 VDU sumą. 

„Pajamų deklaracijos turėtų nepamiršti pateikti individualią veiklą vykdę ar pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, gavę gyventojai, taip pat asmenys, kurie privalo pateikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.), gyventojai, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM arba susigrąžinti šį mokestį, jei buvo taikytas per mažas NPD. Taip pat visi, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių”, - aiškino L. Mačernienė.

Šiais metais pajamas deklaruojame kitaip – dėl COVID-19 sukeltos pandemijos gyventojai nebegali lankytis Mokesčių inspekcijos (VMI) padaliniuose. Žmonės raginami deklaracijas pildyti elektroninėje sistemoje: čia yra sukurtas vedlys, kuris turėtų palengvinti deklaravimo procesą. Tačiau kaip su šiuo iššūkiu susitvarko vyresnio amžiaus žmonės?

Antradienį prabilta apie galimybes kai kuriuos VMI padalinius atverti, tačiau konkrečių planų valdininkai dar neturi.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė antradienį Vyriausybės surengtoje nuotolinėje spaudos konferencijoje teigė, kad pajamų deklaravimo procesas vyksta sklandžiai, nors specialistai ir negali tiesiogiai bendrauti su pajamas deklaruojančiais asmenimis.

Šiuo metu šalyje karantinas jau švelninamas, tad atsakydama į klausimą, ar padaliniai neketina atnaujinti savo veiklos tiesiogiai aptarnaudami klientus, S. Aliukonytė-Šnirienė sakė, kad tai būtų galima padaryti tik įvertinus galimybes, ar galima suteikti pagalbą saugiai. 

Tačiau šiuo metu, teigė ji, to padaryti negalima. 

„Visa pagalba – konsultuojant telefonu“, - kalbėjo ji ir skaičiavo, kad tiesiogiai į VMI telefono numeriu 1882 kreipėsi daugiau nei 30 tūkstančių gyventojų.

Dar 113 tūkst. skambučių priėmė VMI apskrities padaliniai. „Šiomis dienomis gyventojus telefonu, be kitų, konsultuoja apie 100 Klaipėdos AVMI specialistų” , - priminė L. Mačernienė.

L. Mačernienė taip pat teigė, kad karantino sąlygomis VMI klientus aptarnauja tik nuotoliniu būdu, tačiau yra žmonių, kurie vis ateina ir į pačią inspekciją. Pavyzdžiui, pirmadienį tokių gyventojų buvo per pusšimtis. 

Atsakydama į klausimą, kaip pajamas sekasi deklaruoti vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems informacinės technologijos gali kelti daugiau streso, S. Aliukonytė-Šnirienė pabrėžė, kad yra paskelbti telefonų numeriai, kuriais galima paskambinti ir konsultuotis. 

„Amžius nebėra kriterijus dėl naudojimosi sistemomis. O kitas dalykas, galiu tą pasakyti iš patirties, vyresnio amžiaus žmonės ateidavo į mokesčių inspekciją tiesiog sužinoti, ar jiems reikia deklaruoti, nes jie sumokėjo kažkokius mokesčius, o tie mokesčiai – komunaliniai. Tad telefonu žmonės pirminę informaciją tikrai gautų ir sužinotų, ar jiems reikia pateikti deklaraciją“, - kalbėjo Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Ji teigė, kad praėjusiais metais, kai pajamas dar buvo galima deklaruoti ir tiesiogiai VMI padaliniuose, skambučių konsultantai sulaukė gerokai mažiau.

„Pernai per visą deklaravimo aktyvujį periodą skambučių buvo sulaukta apie 62 tūkstančius“, - aiškino Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Anot jos, šie duomenys rodo, kad pagalbos žmonėms išties reikia. S. Aliukonytė-Šnirienė dėstė, kad dažniausiai pagalbos prireikia individualią veiklą vykdantiems asmenims ir tiems gyventojams, kurie anksčiau mokesčių deklaraciją buvo įpratę pateikti atvykdami tiesiai į VMI. 

Anot jos, dešimtys tūkstančių žmonių, kurie anksčiau deklaraciją pateikdavo atvykę į VMI, tą šiais metais jau padarė per elektroninę deklaravimo sistemą. 

VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė dėstė, kad iš individualią veiklą vykdančių asmenų pajamas jau deklaravo virš 57 tūkst. asmenų. „Tai dar ne visi. Dėl to ir telefonine pagalba, kaip ir rodo skaičiai, yra labiausiai reikalinga“, - kalbėjo ji.

S. Aliukonytė-Šnirienė pateikė duomenis, kiek deklaracijų šiais metais iš viso jau sulaukė VMI 

„Šio ryto duomenimis, yra deklaravę beveik 700 tūkst. žmonių. Mokesčių inspekcija turi daugiau kaip 800 tūkst. deklaracijų. 135 tūkst. žmonių yra deklaravę, kad sumokės 45 mln. eurų (mokesčių – aut. past.)“, - teigė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Ji priminė, kad deklaraciją pateikti ir mokesčius privalu sumokėti iki liepos 1 dienos. 

S. Aliukonytė-Šnirienė tikino, kad pagalbą deklaruojant pajamas žmonės jau netrukus galės gauti ir bibliotekose.

„Mokesčių inspekcija atnaujino bendradarbiavimą su viešaisiais interneto priegos taškais, kurie įsikūrę bibliotekose, ir jau šią savaitę planuojame suroganizuoti mokymus, pajamų deklaravimo pristatymą“, - sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Antradienį buvo paskelbta, kada prasidės pajamų mokesčio permokų grąžinimas.

„Pradėsime kitą savaitę. Planas – 20 dieną išleisti pačias pirmąsias sumas. Tai tikrai nebus didelės sumos, jos bus skiriamos nedideliam žmonių skaičiui. Tiesiog turime paleisti patį procesą, išbandyti ir jį, sklandžiai pradėtą, ir iki liepos 31 dienos grąžinti visas pagal teisingai pateiktas deklaracijas deklaruotas sumas“, - sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Ji taip pat pateikė duomenis, kiek gyventojų nusprendė skirti savo sumokėtų mokesčių kaip paramą jų pasirinktiems juridiniams asmenimis.

„Kitas lygegrečiai vykstantis procesas – tai paramos teikimas. VMI šiuo laiku yra gavusi daugiau kaip 91 tūkst. prašymų su žmonių apsisprendimu paremti paramos organizaciją, politinę partiją arba profsajungą. Tai tikrai toli gražu ne visi skaičiai. Mes tikimės, kad jų bus žymiai daugiau.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder