Vasario 16-ąją miestiečiai tradiciškai bus kviečiami į Atgimimo aikštę. Čia iškilmingos šventinės rikiuotės metu vyks Lietuvos valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija, taip pat bus įteiktas apdovanojimas už reikšmingiausią uostamiesčiui praėjusių metų darbą.
Tą patį vakarą "Švyturio" arenoje bus rengiamas ir Marijono Mikutavičiaus koncertas. Tiesa, šįsyk už ne visai simbolinę kainą - 5 eurus. Bilietų pardavimas internetu prasidės jau vasario 6 d.
Apskritai, pasak Klaipėdos miesto mero Vytauto Grubliausko, Šimtmečio minėjimo programą sudarys trys dalys: akademinė, valstybingumo ženklai ir bendruomeniniai projektai. Tarp planuojamų renginių - tarptautinė mokslinė konferencija, Vokietijos archyvuose saugomo Klaipėdos krašto archeologinio paveldo paroda, kilnojamoji istorinės tematikos paroda viešosiose miesto erdvėse, pirmosios atkurtą Lietuvos nepriklausomybę pripažinusios šalies - Islandijos - menininkų paroda.
Žinią apie šalies šimtmetį švenčiančią Lietuvą ir Klaipėdą po užsienio šalis plukdys jachta "Lietuva", kuri aplankys panašiu metu valstybingumo šimtmetį švenčiančių šalių - Latvijos, Estijos, Suomijos ir Lenkijos - uostus.
Pasak Klaipėdos miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjo Narūno Lendraičio, šimtmečiui minėti Klaipėda nusprendė atsisakyti pompastikos, kuri esą neturi išliekamosios vertės.
Kol kas Šimtmečio minėjimo programoje - 30 renginių, tačiau įsilieti į programą galės ir kitos kultūrinės ar sporto iniciatyvos.
Istorikas, prof. dr. Vygantas Vareikis teigė, jog Vilniuje, Kaune ir kituose Lietuvos miestuose sąsajos su valstybingumu yra aiškios, tačiau Klaipėda šiuo klausimu lieka nuošalyje. 1918 metų vasario 16-ąją, kai Lietuva paskelbė nepriklausomybę, Klaipėda priklausė Vokietijai ir tuomet niekas nė negalvojo apie galimybę tapti Lietuvos dalimi.
Klaipėda prie Lietuvos buvo prijungta tik po Klaipėdos sukilimo 1923 metais.
"Kaip Klaipėdoje paminėti valstybingumą, lieka specifinis klausimas. Nebent norėtųsi daugiau išliekamosios vertės, akademinių renginių", - teigė istorikas.
Šiai progai paminėti planuojama išleisti leidinį apie tai, kaip Klaipėdoje buvo švenčiama Vasario 16-oji (pirmąsyk Nepriklausomybės diena iškilmingai paminėta 1924 metais).
Rašyti komentarą