Šįkart į uostamiesčio savivaldybės Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisiją kreipėsi klaipėdietis Michailas Denisenka, ragindamas nuimti lenteles ir pervadinti gatves, skirtas sovietmečio veikėjams.
M. Denisenka miesto valdžios prašo nuimti sovietinių laikų lentelę Vilties g., skirtą tarybinės Lietuvos himno autoriui Antanui Venclovai, J. Janonio g. - skirtą poetui Juliui Janoniui. Taip pat klaipėdietis siūlo nuimti ir sovietinius simbolius primenantį herbą, esantį ant pastato Herkaus Manto g. 1.
Be to, pateiktas siūlymas spręsti dėl J. Janonio ir S. Nėries gatvių pavadinimų keitimo.
Ketvirtadienį posėdžiavusi komisija sutarė, kad reikia diskutuoti apie sovietmečio ženklus, tačiau balsuojant, kaip elgtis su konkrečiomis lentelėmis ir pavadinimais, nuomonės išsiskyrė.
Nenori skubėti
Kalbininkas Albinas Drukteinis teigė, kad kol kas sovietmečio atmintis dar gyva, todėl į kai kuriuos dalykus reaguojama jautriai, o praėjus ilgesniam laikui tai bus tik istorijos faktas.
Pasak jo, kol kas nėra principinio tokių objektų ir reiškinių vertinimo valstybės mastu, todėl esą nereikėtų skubėti.
"Galima atidėti klausimą, kol bus bendros kultūrinės nuostatos", - sakė A. Drukteinis.
Klaipėdos savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška pabrėžė, kad toks sovietinis palikimas yra ne vien Klaipėdos masto problema.
PANAŠUS. Ant pastato Herkaus Manto g. 1 esantis herbas, teigiama, tik primena sovietinę simboliką. Redakcijos archyvo nuotr.
"Diskusijos vyksta jau dešimtmečiais ir nesutariame, kaip vertinti tuos veikėjus ir jų „nuopelnus“, „paveldą“ ir „palikimą“. Nevertėtų skubėti. Juk kiek vien Janonio gatvių yra Lietuvoje – apie 30. Turi būti suformuota valstybės politika", - nuomonę išsakė V. Juška.
Jis pridūrė, kad minimas herbas ant Herkaus Manto g. 1 pastato tik savo stilistika primena sovietinius herbus, nėra įtrauktas į kultūros vertybių registrą.
"Nemanau, kad miestas labai stipriai nukentėtų netekdamas šito herbo", - teigė paveldosaugininkas.
Teigiama, kad artimiausiu metu turėtų būti rengiamas šio pastato tvarkymo techninis projektas ir jame savininkai turėtų numatyti, kaip bus pasielgta su sovietmečio dekoro detale.
Skubėti nenori ir Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Eglė Deltuvaitė, kuri išsakė nuomonę, kad jai labiau nerimą kelia sovietinių laikų architektūra.
Yra daugiau niuansų
Istorikas Vasilijus Safronovas atkreipė dėmesį, kad abejonių keliančių lentelių ir pavadinimų yra ir daugiau, pavyzdžiui, Butkų Juzės, Paryžiaus Komunos. Tačiau, jo nuomone, tik nuimti lenteles, o gatves toliau vadinti tais pačiais vardais, nebūtų logiškas sprendimas.
"Jei vienu ypu bandysime viską išspręsti, nelabai kuo skirsimės nuo tų žmonių, kurie apie 50-uosius metus naikino buržuazinį paveldą", - poziciją išreiškė istorikas.
PRAŠOMA nuimti sovietinių laikų lentelę Vilties g., skirtą tarybinės Lietuvos himno autoriui Antanui Venclovai, J. Janonio g. - skirtą poetui Juliui Janoniui. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.
Jis pridūrė, kad nežinojimas, kaip elgtis su sovietmečio "paveldu", yra visų pokomunistinių valstybių problema. Jis siūlė pasidomėti, kaip daroma Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje, Rytų Vokietijoje, buvusios Čekoslovakijos valstybėse.
Sykiu jis ragino pasidomėti, kiek kainuotų lentelių nuėmimas nuo privačių pastatų.
Komisijos narys Andrius Petraitis laikėsi nuomonės, kad laukti valstybinio sprendimo nereikia, nes esą funkcija spręsti dėl gatvių pavadinimų, žmonių įamžinimo yra deleguota pačioms savivaldybėms.
"Kodėl reikia laukti kažko nacionaliniu lygmeniu? Mes turime tą sprendimo teisę čia ir dabar", - kalbėjo politikas.
Posėdyje nuskambėjo pasiūlymas keisti kontraversiškas pavardes kitomis. Pavyzdžiui, vietoje Antano Venclovos įamžinti Tomą Venclovą, surasti būdų įamžinti Joną Basanavičių, Maironį, Vincą Kudirką.
Istorikė Zita Genienė pripažino, kad svarstomas klausimas yra sudėtingas, o kebliausia - gatvių pavadinimai.
"Esame ir seniau svarstę, nes gatvių pavadinimų keitimai sukelia daug kitų veiksmų. <...> Gal Savivaldybė gali inicijuoti svarstymus, atsiklausti visuomenės. Reikalingas platesnis požiūris", - kalbėjo istorikė.
Balsuojant nuspręsta kol kas nekeisti S. Nėries ir J. Janonio gatvių pavadinimų ir nenuimti šiems asmenims dedikuotų lentelių. Taip pat nutarta nesiūlyti nuimti lentelės A. Venclovai, esančios ant privataus namo sienos.
Rašyti komentarą