Vasarvietė be patogumų: siūlomas aplinkai ir sveikatai saugus sprendimas

Vasarvietė be patogumų: siūlomas aplinkai ir sveikatai saugus sprendimas

Kadangi šią vasarą daugybę laiko ar net ištisas atostogas žadame praleisti užmiestyje ar sode, kur nėra kanalizacijos ir vandentiekio, aišku viena - gamtinius reikalus teks atlikti lauko tualete.

Tačiau bendrovės "Ecoservice" ekspertai perspėja, kad netvarkingos lauko būdelės teršia gruntinius vandenis ir kenkia sveikatai. Būtent todėl Vakarų Lietuvos gyventojams siūlo išeitį, kaip vasarvietėje be patogumų poilsiauti nekenkiant nei sau, nei gamtai.

Nemalonūs kvapai lauko būdelėje - tik ledkalnio viršūnė

Sodyboje ar sodo namelyje be patogumų ketinantys poilsiauti Klaipėdos regiono gyventojai žino - gamtinius reikalus teks atlikti nemalonius kvapus skleidžiančioje ir etnografine egzotika jau tampančioje lauko būdelėje. Vis dėlto, teigia atliekų tvarkymo bendrovės "Ecoservice" ekspertai, nosį riečiantis kvapas - tai toli gražu ne vienintelė netvarkingų lauko tualetų blogybė.

"Sodybose, kur nėra vandens ir nuotekų valymo sistemų, nuotekos dažnai išpilamos į nesandarias pačių gyventojų įsirengtas duobes. Tokiu būdu nuotekos, pasiekusios gruntinius vandenis, prasismelkia į jas išpilančių gyventojų arba jų kaimynų geriamojo vandens šulinius. Dar blogiau, jei nuotekos išpilamos į šalia esančius vandens telkinius. Taip jos ne tik patenka į gruntinius vandenis ir juos užteršia, bet kartu nuodija ir vandenyje gyvenančias žuvis, kurios vėliau pasiekia gyventojų stalus", - apie netinkamai tvarkomų nuotekų žalą pasakoja "Ecoservice" sanitarinių paslaugų vadovė Aušra Staneikienė.

Vis dėlto, pasak ekspertės, egzistuoja aplinkai kur kas palankesnė alternatyva - biotualetas. Biotualetų nuomos paslaugą visoje Lietuvoje teikiančios bendrovės "Ecoservice" ekspertė pastebi, kad vis daugiau vasarnamių ir sodybų šeimininkų tampa sąmoningesni ir renkasi šį sprendimą, užuot naudojęsi taršiais lauko tualetais. "Gyventojai, savo sodybose naudodamiesi biotualetais, gali būti ramūs, jog išvengs nuotekų patekimo į aplinką", - Klaipėdos regiono gyventojų dėmesį atkreipia A. Staneikienė.

Estetiška ir patogi alternatyva - biotualetas

Ekspertė taip pat pabrėžia, jog biotualetai - ne tik gamtai ir sveikatai saugus, bet kartu ir ypač patogus problemos sprendimas. Užsisakiusiesiems biotualeto nuomos paslaugą įrenginys "Ecoservice" transportu pristatomas į pageidaujamą vietą, sutartu nuomos laikotarpiu prižiūrimas ir plaunamas specialia įranga, o nuomos terminui pasibaigus - išvežamas. Be to, biotualetų nereikia prijungti prie vandentiekio ir kanalizacijos. Prieš eksploatuojant biotualetą į jo talpyklą pilamas vandeniu atskiestas specialus sanitarinis skystis. Kai talpykla prisipildo, visas turinys pašalinamas asenizacine mašina, pripilama naujo koncentrato ir - biotualetas vėl paruoštas naudoti.

"Svarbu paminėti, jog biotualetų nuomos trukmė nėra ribojama - juos gyventojai gali išsinuomoti tik vienai dienai ar net vieneriems metams, o jei reikia - ir dar ilgiau. Patogu ir tai, jog individualiai, pagal gyventojų poreikius, bet ne rečiau nei kas keturias savaites, aukšto slėgio įranga ir specialiomis cheminėmis priemonėmis biotualetus išvalo vairuotojai-operatoriai. Tad rūpintis biotualeto priežiūra patiems gyventojams nereikia. Negana to, darbuotojai biotualetus pripildo bakterijas skaidančio skysčio, papildo tualetinio popieriaus atsargas. Gyventojų patogumui biotualete yra ir pisuaras, tualetinio popieriaus rulonų laikiklis, vidaus ir išorės užraktas", - biotualeto privalumus Vakarų Lietuvos gyventojams vardija A. Staneikienė.

Biotualete papildomai dar gali būti įmontuojama praustuvė ir laikiklis rankų dezinfekavimo skysčiui, kurio atsargas taip pat papildo operatoriai. Tad gyventojams lieka tik tvarkingai ir be rūpesčių juo naudotis.

Ekspertė taip pat priduria, jog biotualetas - ypač paprastas sprendimas sodo sklypų savininkams: "Kadangi biotualetas prilyginamas kilnojamajam daiktui ir nėra statinys, norint jį pastatyti sodo sklype atstumas iki sklypo ribos nereglamentuojamas. Be to, nebūtina laikytis apsaugos zonų nuo geriamojo vandens šaltinių ir gręžinių. Tad biotualetais be vargo ir papildomų investicijų gali naudotis ir soduose poilsiaujantys ar derlių auginantys gyventojai. Negana to, savo soduose kartu su biotualetais galima papildomai naudoti ir kubines vandens talpyklas. Tai ypač patogu tiems, kurie nenori patys pildyti didžiulių vandens rezervuarų, o nori patogiai palaistyti šiltnamį, daržą, ūkį ar panaudoti vandenį higienos reikmėms."

Gelbėja statančius ar remontuojančius

Statant ar remontuojant gyvenamąjį namą, dažniausiai kanalizacijos ir vandentiekio infrastruktūra būna neišvystyta arba atnaujinama, tad ir patogumų pastate nėra. A. Staneikienė pastebi, jog gyventojai, patys atliekantys statybų ar remonto darbus ar tam samdantys meistrus, taip pat aktyviai renkasi biotualetus.

"Biotualetai leidžia koncentruotis į darbus ir nesirūpinti, kur prireikus atlikti subtilius reikalus, kai pastato viduje nėra kanalizacijos ir vandentiekio. Tad, pasirūpinę biotualetu, net ir statybininkus samdantys asmenys gali lengviau užtikrinti ir jaustis ramūs, kad darbininkai neterš aplinkos ir gamtinius reikalus atliks ne artimiausiame miškelyje", - įžvalgomis dalijasi ekspertė.

A. Staneikienė apibendrina, jog vis daugiau lietuvių renkasi aplinkos neteršiančias alternatyvas ir netvarkingų lauko būdelių ar netinkamose vietose atliekamų gamtinių reikalų era pamažu traukiasi. Tad savo sodyboje vis dar besinaudojančiuosius lauko tualetu ekspertė ragina neužsimerkti prieš netinkamai tvarkomų nuotekų daromą žalą ir priimti atsakingus sprendimus.

Kontaktai norintiesiems užsisakyti biotualetų nuomos paslaugą: Giedrė Gardauskaitė, vadybininkė Tel.: (8 46) 383473, +370 610 60318 El. paštas: [email protected]

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder