Ypatingame projekte neįgalieji atvėrė skaudulius

Ypatingame projekte neįgalieji atvėrė skaudulius

Ko neįgaliems žmonėms trūksta Lietuvoje? Kaip spręsti tokių žmonių atskirties ir vienišumo problemą? Ko gero, geriausiai atsakyti į šį klausimą gali jie patys.

Antradienio vakarą Klaipėdos Ievos Simonaitytės bibliotekoje vyko ypatingas ir be galo jautrus projekto "Dialogas" pristatymas. Susirinkusieji galėjo išvysti ne tik fotografo Ruslano Bolgovo nuotraukų, kuriose užfiksuoti emocingi neįgalių žmonių portretai, parodą, tačiau ir filmą, kuriame pasakojamos jų istorijos.

Šią vasarą negalią turintys jaunuoliai, profesionalūs teatralai ir Klaipėdos jaunimas susitiko teatrinėse dirbtuvėse "Dialogas". Būtent čia ir buvo filmuojamos jų mintys ir istorijos. Viena iš šio projekto organizatorių režisierė Greta Gudelytė "Vakarų ekspresui" pasakojo, kad "Dialogo" metu Apeirono teatre vyko įvairūs užsiėmimai: jaunuoliai mokėsi pažinti save, dainavo, šoko, atliko pratimus.

"Pavyko pagauti emocijas, jas išryškina nespalvotas filtras. Jie matė, kad juos fotografuoju, žvelgė į objektyvą. O tikrą emociją gali pagauti, kai žmogus tave mėgsta, žiūri tiesiai į tave", - džiaugėsi R. Bolgovas.

Fotografas pastebėjo, kad neįgalių žmonių dažnai niekas nefotografuoja, tai - uždara bendruomenė. Tačiau, anot jo, tai vis tiek yra tokie patys žmonės, kaip ir visi. "Visų žmonių tos pačios emocijos", - šypsojosi jis.

"Fotografijų paroda ir filmas - tai dvi gyvos projekto laikmenos. Visa tai tam, kad išlaikytume projekto tęstinumą ir parodytume žmones, kurie veržiasi į visuomenę kaip visaverčiai jos nariai. Tai - galimybė apie juos sužinoti ir suprasti šį pasaulį", - žurnalistams kalbėjo režisierė G. Gudelytė.

Antradienį jos pristatytame siužete neįgalieji pasakojo jaučiantys atskirtį, ypač darbo rinkoje. Vienas vyras pasakojo, kad nuėjęs į darbo pokalbį sulaukė ir patyčių dėl savo negalios. Susirasti darbą - nereto negalią turinčio žmogaus svajonė.

"Tai viena didžiausių problemų. Kai man teko atlikti praktiką, mane visaip išvadino. Man buvo skaudu", - sakė jis.

"Neįgaliesiems pravardžiavimasis yra labai skaudi problema. Jie yra visuomenės dalis. Negalima jų išskirti. Ypač tokiais žiauriais žodžiais", - filme kalbėjo kartu su neįgaliais jaunuoliais projekte savanoriavusi viena merginų.

Filme taip pat neįgalieji pasakojo pasigendantys jiems skirtos veiklos - Lietuvoje trūksta edukacinių projektų, veiklos, prieinamos visiems, o ne tik negalios neturintiems žmonėms.

Akcentuota, kad dažniausiai žmonės vengia neįgaliųjų dėl baimės kaip nors ne taip pasielgti, pasakyti ne tuos žodžius, tačiau, anot vienos savanorės, šią baimę reikėtų įveikti.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder