"Fortepijonas turi skambančią širdį"

"Fortepijonas turi skambančią širdį"

"Kiekvienas muzikantas nori būti išgirstas ir kaip nors įvertintas",- sakė Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos fortepijono trio Ieva ir Gabrielė Šiaudvytytės bei Anastasija Tarasova, laimėjusios I vietas tarptautiniame kamerinių ansamblių konkurse NOVA MUSICA, tarptautiniame konkurse "Musica piano forte", XII respublikiniame fortepijoninių ansamblių konkurse-festivalyje.

"Mergaitės yra ypatingos. Jos "kaifuoja" grodamos, subtiliai jaučia muziką, tik yra kai kurių atlikimo technikos dalykų, kuriuos nori nenori reikia šlifuoti", - sakė šio trio mokytoja Vanda Šarkuvienė.

"Muzika jos kvėpuoja"

Trijų pianisčių draugystė prasidėjo tada, kai Vokietijoje dirbantis dirigentas Mindaugas Piečaitis, į Lietuvą atvykstantis su įvairiais projektais, pernai lapkritį surengė žaismingą muzikos festivalį. Dvynės, laimėjusios I vietą Latvijoje, Koknesės mieste, vykusiame festivalyje, suskubo rengti naują programą, repeticijoms paaukojusios rudens atostogas. Prisijungė ir Anastasija.

Per metus mergaitės sugebėjo pasiruošti ir dalyvauti Birštone vykusiame tarptautiniame jaunųjų pianistų konkurse, o respublikiniame konkurse Elektrėnuose jos gavo net tris nominacijas - už artistiškumą, geriausią pasirodymą ir geriausiai atliktą lietuvių kompozitoriaus kūrinį.

Kompozitoriaus Leono Povilaičio džiazo kūrinys "Vaiduoklis" pasirodė tarsi specialiai sukurtas J. Kačinsko muzikos mokyklos auklėtinėms. Kūrinių, atliekamų šešiomis rankomis, parašyta labai nedaug, o atliekant "Vaiduoklį" Ieva dar pasitelkia medinį instrumentą, kuriuo galima išgauti gąsdinančius, kraupius balsus.

Mergaitės, muzikos mokyklą lankančios trejus metus, o kartu grojančios tik vienerius, jau koncertavo uostamiesčio, Gargždų bei Palangos publikai, įsimintinas buvo rečitalis Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje.

Pasak jų mokytojų, 2012 m. konkursai, kuriuose mergaitės skambino trise, dviese ir po vieną, buvo tarsi šienapjūtė. Kai kuriems jų reikėjo pasiruošti staigiai - per dvi savaites. Į muzikos pedagogių atmintį įstrigo konkursas, vykęs Daugpilyje. Kaip visada, komisija vėlavo paskelbti rezultatus, publika didžiulėje salėje jau kiek nerimavo. Kai tik mokytojos nusisuko, šalia straksėjusios panelės užšoko ant scenos ir pradėjo groti džiazo improvizacijas. Taip iš nuobodulio išvaduota publika prapliupo plojimais...

Muzikos karuselėje

"Namuose dažnai skambėjo muzika, mums labai patiko, norėjome išmokti groti taip pat gražiai. Užaugusios norime būti pianistėmis, nors žinome, koks tai sunkus darbas, nes kasdien ilgai skambiname", - sakė dvynukės Gabrielė ir Ieva.

"Aš labai mėgstu pianiną, juo grojo brolis, jam pavydėjau. Kai man buvo šešeri metai, prisiliečiau prie klaviatūros", - sakė Anastasija.

Visos trys mergaitės patikino, jog muzikavimas mokslams bendrojo lavinimo mokykloje netrukdo, atvirkščiai - padeda. Joms labiausiai patinka tikslieji mokslai, ypač - matematika, nes tai lavina abstraktų mąstymą, praverčiantį įsimenant natas ir tiksliai jas grojant. Tačiau geras pianistas turi savo muzikos pajautas ir stilių.

Nors mergaitės yra skirtingų charakterių, tai joms netrukdo susigroti trims, nenustelbiant savojo "aš".

Ieva sakė esanti linksmesnė už sesę, nors abi - vienodai drąsios ir smalsios. Gabrielė yra labiau susimąsčiusi, bet ne tylesnė. Dvynės nenustygsta ir po pamokų ruošos bei muzikos pratybų maratono skuba į karatė treniruotes. Pelnyta daugybė prizų, sesės jau turi geltoną karatė diržą.

"Man patinka groti trise, nes Ieva ir Gabrielė yra linksmos, geros mergaitės. Net mūsų gimtadienius skiria tik viena diena, tai esame kaip trynukės. Smagu kartu repetuoti, o per pertraukas jos moko mane lietuvių kalbos, aš jas - rusų", - sakė Anastasija.

Šios mergaitės meniška siela taip pat veržli - ji savo gyvenimo įspūdžius ir emocijas išlieja piešdama ir tapydama. Kai buvo mergaičių rečitalis, Klaipėdos savivaldybės viešosios bibliotekos Muzikos skaityklos sienos buvo nukabintos jos dailės kūriniais.

Devynmetės fortepijono muzikos atlikėjos nepamiršo papasakoti apie apsilankymą Gargždų Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje, kur viena profesorė grojo vargonais, leido ir mergaitėms pabandyti. Nors šio pučiamojo klavišinio instrumento sandara yra kitokia nei pianino, joms sekėsi neblogai. Mergaitės žino, kad kai kurie pianistai vėliau pasirenka vargonus, bet jos apie tai dar negalvoja.

"Kai dalyvaujame konkursuose, patinka groti publikai, kuri įdėmiai klausosi arba jaučiasi linksmai. Jeigu konkursas nepasisektų, neaišku, kaip būtų, nes dar tokio konkurso nebuvo. Nemanome, kad praeitų didelis noras skambinti, nes tai yra didelis džiaugsmas", - čiauškėjo mergaitės.

Jos artimiausiu metu koncertuos Montesori vaikų darželyje, gruodžio pradžioje dalyvaus pianistų konkurse, vyksiančiame Latvijoje. Mergaitės labai laukia gruodžio 21 dieną J. Kačinsko muzikos mokykloje prasidėsiančių meistriškumo pamokų-seminarų, kuriuos ves profesorė iš Sankt Peterburgo.

Beje, konkursų metu jaunųjų pianisčių trio, laimėjęs I vietą, gauna tik vieną prizinę taurę, tad ji taip ir "vaikšto" iš vienų namų į kitus.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder