Klaipėdos "vokelių" byloje artėja finišo tiesioji

Klaipėdos "vokelių" byloje artėja finišo tiesioji

Pirmadienį Klaipėdos miesto apylinkės teisme toliau buvo nagrinėjama byla, kurioje figūruoja 57 buvę ir esami miesto Tarybos nariai, galimai neteisėtai gavę algas ir vadinamąsias kanceliarines išmokas.

Teismas išklausė keleto Tarybos narių parodymus, tačiau bylos nagrinėjimas nukeltas į kitų metų sausio 6 dieną, nes dėl ligos posėdyje kaip liudytoja negalėjo dalyvauti Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė.

Dėl laiko stokos ir gausių politikų kalbų nepavyko apklausti ir uostamiesčio savivaldybės administracijos Finansų ir turto departamento direktorės Aldonos Špučienės.

Teigiama, kad jau kitame posėdyje, apklausus liudytojus, turėtų nuskambėti ir baigiamosios Tarybos narių kalbos, o vėliau skelbiamas sprendimas. Savivaldybės juristų manymu, teismas esą turėtų atmesti prokurorų ieškinį.

Prokurorų teigimu, iš politikų tikimasi į miesto biudžetą sugrąžinti per 689 tūkst. litų. Paskaičiuota, kad didžioji dalis politikų turėtų grąžinti po kelis tūkstančius litų. Daugiausia priskaičiuota Vygantui Vareikiui - net per 27 tūkst. litų.

Teigiama, kad 2006-2008 m. atlyginimas Tarybos nariams mokėtas jų pagrindinėse darbovietėse ir už laiką, praleistą Tarybos, komitetų posėdžiuose. Kadangi politikai iš savo pagrindinių darboviečių nepateikė pažymų, kad tuo metu, kai dalyvauja posėdžiuose, negauna pagrindinio atlyginimo, jie neturėjo teisės gauti atlyginimo iš miesto biudžeto.

Esą neteisėtai buvo mokėti ir pinigai vadinamuosiuose "vokeliuose", nes tai daryta pagal negaliojančius Tarybos sprendimus: jie nebuvo paskelbti spaudoje.

Daugelio politikų, iš kurių reikalaujama priteisti galimai neteisėtai gautas išmokas, manymu, kalta yra savivaldybės administracija, kuri tuos pinigus ir mokėjo.

Posėdžio metu prokurorui labiausiai knietėjo sužinoti, ar patys Tarybos nariai žinojo, kad jiems buvo mokama dviguba alga: ir už dalyvavimą Tarybos, jos komitetų, komisijų, kolegijos posėdžiuose, ir pagrindinėse darbovietėse. Nors tvarka tokia, kad reikėjo pateikti pažymas iš darboviečių už jose negautą užmokestį, tik jokių pažymų niekas neteikė.

Tarybos narys Rolandas Bražinskas kone vienintelis iš parodymus davusių politikų pripažino, kad tvarka bent jau jam buvo žinoma.

"Tuo metu dirbau pagal sutartis laisvu grafiku, teikiau rinkodaros ir vadybos konsultacijas. Tiesiog sistema tokia, kad realiai nekompensuojama ta dalis darbo užmokesčio, kurios netekome. Sužinojome, kad per dieną Tarybos ar komitetų posėdžiuose pagal nustatytus skaičiavimo mechanizmus gauname 11-12 Lt. Tai aš ir ironizavau: kiek turėtų tada realiai gauti už prarastą darbo dieną kompensacijos, pavyzdžiui, verslininkas Antanas Bosas", - dėstė R. Bražinskas.

Prokurorui pasiteiravus, kokioje aplinkoje buvo kalbėta apie tai, kad reikia pateikti pažymas, R. Bražinskas atsakė, kad rūkykloje, privačiai.

Kitas Tarybos narys Naglis Puteikis aiškino, kad politikai galėjo ir nežinoti, kad gauna dvigubas algas, mat savivaldybės administracijos buhalterija pervesdavo ir darbo užmokestį, ir vadinamąsias kanceliarines išmokas vienu metu į tą pačią sąskaitą.

"Kad tokia situacija yra, išsiaiškinau pasiklausęs A. Špučienės ir pasidomėjęs, dėl to ir kreiptasi į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo", - sakė jis.

Daug kalbėta ir apie tai, ar išties dar 2003 m. priimtas Tarybos sprendimas dėl "vokelių" yra neteisėtas, nes sprendimo tekstas nebuvo paskelbtas spaudoje, tik internete.


Dėl to V. Vareikis paprašė, o teismas sutiko, įtraukti ir 2003 m. kovo 27-28 d. vykusio Tarybos posėdžio protokolą. Pasirodo, kad nebuvo paskelbtas spaudoje nė vienas iš per 70 sprendimų, esą dėl to ir jie, o ne tik susiję su išmokomis, galėtų būti pripažinti negaliojantys.

Politikai apskritai linkę kaltę suversti savivaldybės administracijai, kuri nereikalavo pažymų bei Tarybos veiklą kontroliuojančioms institucijoms, nes šios esą turėjo jau seniau pastebėti galimą prasižengimą bei informuoti politikus.

Bylos nagrinėjime dalyvavo ir dabartinis Seimo bei buvęs Tarybos narys Vytautas Grubliauskas, kuris teigė nesijaučiantis ką nors apgavęs ar išeikvojęs lėšas.

"Jei teismas nuspręs, aš pasiryžęs grąžinti tuos pinigus. Tuo metu dirbau Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Džiazo muzikos katedros vedėju, tad kai dalyvaudavau Tarybos posėdžiuose, dirbdavau ir šeštadieniais. Jei kas būtų prašęs pažymų iš darbovietės, būčiau jas pateikęs", - sakė jis.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder