Sprogmenys žudo ir taikos metu

Sprogmenys žudo ir taikos metu

Kazlų Rūdoje savaitgalį ardydami iš karinio poligono parsineštą sprogmenį, žuvo du vyrai. Tai toli gražu ne pirma tragedija, susijusi su neatsargiu elgesiu. Bet ar viską galima paaiškinti būtent neatsargiu elgesiu? Jei metalo supirktuvės nesupirkinėtų metalinių sprogmenų dalių, niekas gyvybėmis ir nerizikuotų. O supirkinėja, nes niekas to nekontroliuoja. Kaip ir vogtų daiktų priėmimo metalo supirktuvėse ar net lombarduose.

Našlaičiais tapo 6 vaikai

Šeštadienį apie 11.30 val. Kazlų Rūdos mieste, Čiurlionio gatvės gyvenamojo namo kieme, ardydami mokomąjį sprogmenį, žuvo Kazlų Rūdos sav. Jankų kaimo gyventojas Virginijus J. (40) ir sodyboje, kur įvyko nelaimė, gyvenęs Martynas J. (45). Abu vyrai mirė iškart.

Pastaruoju metu abu vyrai buvo žinomi kaip metalo rinkėjai. Metalo jie ieškodavo šiukšlių konteineriuose, pamiškėse, kariniame poligone.

Po jaunų vyrų mirties našlaičiais liko šeši mažamečiai. Du Martyno J. šeimoje ir keturi - Virginijaus J. šeimoje. Abi šeimos įrašytos į rizikos šeimų grupę, vaikai gaudavo pašalpas. Gana jautriai Jankų kaimo žmonės atsiliepė apie žuvusį savo bendruomenės narį Virginijų. Esą jis negalėjo susirasti nuolatinio darbo tik dėl silpno regėjimo, neatsisakydavo padėti kaimiečiams nudirbti darbus, rūpinosi šeima. Apgailestavo, kad vienai su 4 mažamečiais vaikais silpnos sveikatos našlei būsią dar sunkiau.

Gali patekti, kas tik nori

Anot vietinių, patekti į poligoną gali, kas tik nori. Aplink plyti mėlynių laukai, vasarą čia pilna uogautojų ir grybautojų. „Įspėjamieji ženklai yra, bet nelabai kas jų žiūri“, - teigia miestelio gyventojai. Beveik 4 tūkst. hektarų užimantis karinis poligonas įrengtas prieš daugiau nei 50 metų. Čia veikė ginklų įšaudymo, prieštankinių ginklų šaudyklos, buvo granatų mėtymo laukas. Kazlų Rūdos mokomajame poligone buvo rengiamos į karštuosius pasaulio taškus siunčiamos Lietuvos karių pamainos, vyksta karinės pratybos. Kazlų Rūdos gyventojai neneigia, kad miškuose galima rasti ir praėjusio karo sprogmenų. Anot liudininkų, kad žuvę vyrai ardo sprogmenis savo namuose, aplinkiniams buvo žinoma. Neatmetama, kad sprogmenų jiems kai kurie net atnešdavo.

Kad šeštadienį dvi gyvybes pasiglemžęs sprogmuo ne užsilikęs nuo karo, o atsineštas iš poligono šiuolaikinis kovinis sprogmuo, patvirtino Antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vado pavaduotojas Aloyzas Mickus. Pasak jo, apžiūrėjus sodybą aptikti keli nepavojingi prieštankiniai mokomieji sprogmenys ir du karo laikų šaudmenys be sprogstamosios medžiagos bei sprogdiklių.

Sprogmenis slepia ir šaldytuvuose

Taip, kaip Kazlų Rūdoje, gyvybėmis linkę rizikuoti ir kitų šalies savivaldybių gyventojai. Prieš ketverius metus garsiai nuskambėjo istorija apie tai, kad Pagėgių savivaldybės Vėlaičių kaime atliekant kasinėjimo darbus rasta apie 40 pavojingų sprogmenų, pusė jų ėmė ir dingo. Todėl kai kuriose sodybose buvo atliktos kratos. Paaiškėjo, kad sprogmenis išsinešiojo vietos gyventojai. Kai kurie karo laikų artilerijos sprogmenis namie laikė net šaldytuvuose. O vienas gudruolis sumanė galingą sprogmenį iš Baltarusijos įsivežti... keleivinio autobuso bagažinėje. Laimei, tada aukų išvengta.

Bene skaudžiausias su sprogmenimis susijęs įvykis sukrėtė Lietuvą prieš daugiau nei du dešimtmečius. Plungės rajone, Šateikių miestelyje, likus keliems mėnesiams iki sovietinės armijos išvedimo iš Lietuvos, ardydami iš kariškių, įsikūrusių prie miestelio, pusvelčiui įsigytus sprogmenis, žuvo 6 jauni vyrai, dar 4 buvo sužaloti.

Zigmantas Strumyla, Šateikių seniūnas:

Tiek dėl Šateikių tragedijos, tiek dėl kitų panašių nelaimių negalima kaltinti tik žmonių neatsargumo.

„Sovietmečiu pas mus buvo dvi karinės įgulos. Kai vyko kariuomenės išvedimas ir prasidėjo privatizacija, nebuvo jokios didesnės apsaugos, todėl žmonės prisirinkdavo, ko tik norėdavo. Taip pat ir pavojingų daiktų. Žmonės buvo labai įsidrąsinę, nors ne veltui sakoma, kad net ir pakabintas šautuvas vieną kartą per gyvenimą iššauna. Tačiau jei niekas sprogmenų dalių nesupirkinėtų, niekas ir nerizikuotų savo gyvybe. Bet metalo supirktuvėse superkama viskas. Kanalizacijos šulinių dangčiai, metalinės antkapių detalės, lentelės su įmonių pavadinimais ir kita. Juk akivaizdu, kad tie daiktai yra vogti. Visiškas supirkėjų neatsakingumas. Esu įsitikinęs, kad reikia griežtinti bausmes tiek tiems, kurie pardavinėja, tiek tiems, kurie supirkinėja. Nes juk tai galų gale ne tik paprastos vagystės. Kai ardo sprogmenis, kelia pavojų sau ir aplinkiniams, kai pavagia šulinių dangčius - irgi sukelia pavojų, nes bet kas į neuždengtą šulinį gali įkristi. Supirkėjas apie tokius daiktus turėtų pranešti policijai, tačiau praneša toli gražu ne visi, nes nori pasipelnyti“, - sakė Z.Strumyla.

Tačiau, anot jo, susidaro įspūdis, jog Lietuvoje daroma viskas, kad vagims ir plėšikams būtų galima kuo lengviau realizuoti savo grobį.

„Štai ir lombardų veikla visiškai nekontroliuojama. Vogtus daiktus mielai priima. Tačiau Seime kažkodėl griežtinimai labai sunkiai prasiskina kelią. Gal Seime yra svarbesnių dalykų? Tačiau kas gali būti svarbiau už žmogaus gyvybę, kai nesprendžiama problema net dėl sprogmenų ardymo? Tikiuosi, kad po paskutinės nelaimės bus sureaguota ir tam tikri sprendimai vis dėlto bus priimti, nes politikai mėgsta pasinaudoti nelaimėmis“, - svarstė Šateikių seniūnas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder