SOFIJOS festivalis tampa reikšminga Plungės rajono vasaros tradicija

SOFIJOS festivalis tampa reikšminga Plungės rajono vasaros tradicija

Sekmadienį Kuliuose (Plungės raj.) prasideda ketvirtasis rašytojos, dramaturgės, diplomatės Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės vardu pavadintas festivalis, apjungsiantis muzikos, teatro, fotografijos bei kitas kultūrines ir kūrybines patirtis.

Festivalio laikas nesikeičia atidarymas tradiciškai vyks vos pasibaigus garsiesiems Kulių Škaplierinės atlaidams, šiemet tai liepos 19 d.  Net šešias dienas - iki liepos 24 dienos Kulių miestelio erdvėse vienas kitą keis koncertai, spektakliai, parodos, dizaino dirbtuvės ir ekskursijos. Ketvirtojo SOFIJOS festivalio ašis išlieka Kuliuose svarbų savo gyvenime laikotarpį gyvenusi Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mūza: rašytoja, dramaturgė, diplomatė, lietuvių modernizmo teoretikė, ženkliai prisidėjusi prie lietuvių kalbos vystymo, visuomenininkė Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė.

Festivalio pradžios ir pabaigos vakarai dedikuoti teatrui ir jauniems Lietuvos kūrėjams

Taško“ teatro aktoriai  šiemet Kulių kultūros centre repetavo ir festivalio pirmąją dieną, liepos 19, 16 val., erdvioje šio centro salėje pristatys savo muzikinio pastatymo premjerą pagal pirmąją lietuvišką pjesę pastatytą ir atgimusią komediją Keturakio „Amerika pirtyje“ (rež. V. Masalskis).

Vienas iš svarbių būsimojo spektaklio sudedamųjų dalių – originalios, įtaigios ir žaismingos dainos, kurias kuria jaunas aktorius K. Biržietis, kartu su muzikuojančiais „Taško“ teatro aktoriais bei LMTA aktorinio kurso studentais (vadovai prof. V. Masalskis ir doc. N. Sinkevičiūtė). Atidarymo premjera tai šviesus jaunų žmonių požiūris į istorinę dramaturginę medžiagą.

Jauni muzikos talentai suskambės istorinio pasakojimo apie Sofiją fone

Pirmadienį, 20 d., 19 val. organizatoriai pristato festivaliui specialiai sukurtą teminį programos renginį: paskaitą-koncertą „Akyse man šiandien stovi Krokuva“. Monografijos apie Sofiją autorė dr. Nida Gaidauskienė papasakos, kodėl studijoms buvo pasirinkta Krokuva, kokių kultūrinių patirčių ir avantiūrų jauna Sofija ten patyrė, kurios patirtys vėliau ją artino su Mikalojumi Konstantinu Čiurlioniu.

Unikalaus reginio idėją išpildys kūriniai fortepijonui, smuikui ir vokalui. Juos atliks trys jaunieji muzikos talentai: tarptautinių konkursų laureatė, sopranas Monika Kučinska; smuikininkė, tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatė, Anna Kasperovič ir pianistas Kšištof Markevič.

M. K. Čiurlionio muzikos dermė su prancūzų ir turkų kultūromis

 „Trijų kultūrų ir Čiurlionio susitikimas“ tęsis šiųmetinio festivalio eksperimentinėje programoje liepos 22 d., 19 val. Šiemet susitikime su Čiurlioniu dalyvaus: turkų menininkas, šiuo metu kuriantis Sardinijoje Dunen Mubin, prancūzų menininkas Phil Von ir pianistas R. Zubovas.

Dunen Mubin ypač produktyvus muzikos kūrėjas, dalyvaujantis festivaliuose Turkijoje ir užsienyje, grojantis tradiciniais ir šiuolaikiniais instrumentais. Be Nėjaus (turk.Ney), vieno seniausių tebenaudojamų muzikos instrumentų pasaulyje, ir savo balso jis reguliariai naudojasi „Santur“ (cimbalonas), „Cura“ (mažas saz), „Tanbur“ (turkų violončelė) ir mušamaisiais. Šis muzikos multitalentas susikūrė asmeninį stilių tiek kompozicijoje, tiek muzikos atlikime.

Prancūzų menininko Phil Von vardas yra siejamas su klasikinio flamenko šokiu ir su savita „elektro-flamenko” technika. Šios technikos stilių Phil Von sukūrė ir išplėtojo su devintojo pereito amžiaus dešimtmetyje Londone įkurta teatro muzikos trupe „Von Magnet“, savo performansais pelniusia muzikos, performansų ir teatro žinovų pripažinimą visoje Europoje.

Pianistas, M. K. Čiurlionio namų Vilniuje vadovas Rokas Zubovas, būdamas M. K. Čiurlionio ir Sofijos provaikaitis, yra vienas pagrindinių M. K. Čiurlionio palikimo puoselėtojų pasaulyje.

Esant palankioms oro sąlygoms, šis ir vėlesni festivalio koncertai vyks Kulių bažnyčios parke.

 

Keliaujanti paroda apie keliaujančius menininkus

Keliones per XIX a., liepos 23 d. popietę, 18 val. pradės fotomenininkas Arturas Šeštokas su savo unikalia paskaita-fotosesija apie šlapio kolodijaus fotografavimo techniką. Terminas „fotografija“ reiškia rašymą šviesa ir pirmą kartą buvo paminėtas 1839 m. Beveik tuo pačiu metu atrasta šlapio kolodijaus fotografavimo technika. Šiuo būdu gaunamas atvaizdas vadinamas ambrotipu. A. Šeštoko fotografijos dirbtuvėse dalyviai galės fotografuotis ir stebėti fotografavimo procesą. Unikalus tokios fotografijos padarymas trunka apie pusvalandį, o gautas atvaizdas stiklo plokštelėje yra vienintelis originalas.

Liepos 23 d. 20 val. kelionę per XIX a. pratęs per Lietuvą keliaujanti paroda, leidžianti susipažinti su to amžiaus keliavimo ypatumais per trijų muzikų (E. Griego, M. K. Čiurlionio ir Cl. Schumann) istorijas. Paroda iliustruoja, kaip sudėtinga kartais galėjo būti atvykti pas klausytojus. Šiandien sunku ir įsivaizduoti, kad nuo Bergeno iki Oslo Griegas koncertuoti keliavo visą savaitę. Taip pat, labai įdomu lyginant trijų muzikų gastrolių maršrutus suprasti, kiek nemažai iš tiesų apkeliavo ir pamatė ir M. K. Čiurlionis. Nuo kelioninių lagaminų, iki prisiminimų išvykų dienoraščiuose – visa tai galės išvysti šios keliaujančios parodos lankytojai. Parodos metu muzikų ir M. K. Čiurlionio amžininkų kūrinius atliks pianistai Sonata ir Rokas Zubovai, o aktorius Ridas Jasiulionis dalinsis pačių menininkų ir jų artimųjų prisiminimais apie kelionių kasdienybę.

Galingų istorinių moterų portretai sensacingame spektaklyje-koncerte

Liepos 24 d., 20 val. festivalį uždarys spektaklis-koncertas „Graži ir ta galinga“. Tai penkių „Klaipėdos jaunimo teatro“ aktorių moterų naujausias kūrybinis darbas, jau pelnęs populiarumą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Moteriška galia ir grožis – esminis gabių aktorių pasirodymo motyvas. Scenoje greta Astos, Ievos, Marijos, Rugilės ir Vaivos atsiveria Lietuvos istorijoje vietą išsikovojusių bei įtaką kultūros raidai pademonstravusių moterų muzikiniai portretai: Barboros Radvilaitės, kunigaikštienės Bonos, Dalios Grybauskaitės, Julijos Žemaitės, Marytės Melnikaitės, Teklės... Specialiai Kulių festivaliui muzikinis spektaklis praturtintas ir Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės portretu.

SOFIJOS FESTIVALIS – vasaros kultūrinės patirtys tarp tradicijų ir kūrybiškumo

Margoje festivalio programoje kas vakarą vyks skirtingi pasirodymai, taip pat yra suplanuotos kasdien vyksiančios kūrybinės bei meninės veiklos: žinomų Lietuvos fotografų parodos, istorinės ekskursijos, kūrybinės dizaino dirbtuvės.

Visą savaitę svetinguose Kuliuose gyvensiantys ir savo idėjas įgyvendinsiantys festivalio menininkai susitikimų, paskaitų ir dirbtuvių metu mielai bendraus su norinčiais giliau pažinti kūrybos pasaulį.

Kultūros istorikė dr. Nida Gaidauskienė ir istorikė Zuzana Jankevičienė liepos liepos 21 dieną kvies į ekskursiją „Sofijos Kuliai“. Antradienio rytas prasidės 9 val. nuo patyriminės ekspedicijos į greta Kulių esančią Reiskių tyro pelkę.

Vakarop, 19 val., fotografas Jonas Tučkus, jau nuo pavasario gilinęsis į kuliškių portretus, Kulių bažnyčios kultūros paveldo pastatų komplekso Baltojo namo rūsiuose atidarys papildytą kuliškių portretais foto parodą „Pakeleiviai“.

Praėjusią vasarą savo kūrybiškumu kuriant skrybėles visus stebinusi dizainerė Rūta Lendraitytė, prekės ženklo „Uttala“ kūrėja ir šiemet visus norinčius kvies prisijungti prie rūbų dizaino dirbtuvių. Netikėtus dirbtuvių rezultatus festivalio dalyviai ir svečiai išvys Kulių gamtos ramybės apsuptyje festivalio uždarymo naktį.

Nedidelio Kulių miestelio bendruomenė kasmet su džiaugsmu svetingai priima festivalio dalyvius ir lankytojus. Panašu, kad tai tampa nauja ir prasminga Plungės rajono vasaros tradicija.

Visi renginiai nemokami. Naujienas sekite Sofijos festivalio facebook puslapyje ir svetainėje www.sofijosfestivalis.lt

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder