"Jau pribrendo laikas parašyti naują, nepriklausomoje Lietuvoje parengtą Klaipėdos miesto istoriją. Per 25-erius nepriklausomybės metus atlikti archeologiniai ir istoriniai tyrimai atvėrė didžiulius naujos informacijos klodus, tačiau jie nėra žinomi ir prieinami visuomenei. Solidaus mokslinio leidinio parengimas, manau, yra Klaipėdos miesto garbės reikalas", - sakė archeologas, Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas, Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Istorijos katedros docentas, dr. Gintautas Zabiela konferencijoje "Mažoji Lietuva: tarp praeities ir dabarties".
Klaipėdos miesto mokyklų konferencija "Mažoji Lietuva: tarp praeities ir dabarties" praeitą savaitę buvo surengta Baltijos gimnazijoje. Mažosios Lietuvos archeologijos, istorijos ir kultūros tyrinėtojai konferencijoje pristatė aštuonis pranešimus, apimančius įvairias čiabuvių gyvenimo sferas: buitį, svaigiųjų gėrimų vartojimo kultūrą, muziką, raštiją, laidojimo papročius ir kt.
Archeologas doc. dr. Gintautas Zabiela konferencijoje skaitė pranešimą "Klaipėdos pilies ir senamiesčio paslaptys", kuriuo apibendrino pastarųjų metų Klaipėdos piliavietės archeologinius tyrimus, ir paragino klausytojus - istorijos specialistus imtis garbingo reikalo - perrašyti Klaipėdos istoriją.
Klaipėdos piliavietės rytinės kurtinos, esančios lygiagrečiai su Pilies gatve, vietoje archeologai dirbo praeitų metų vasarą. Per keturis mėnesius Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslininkai ištyrė 1000 kvadratinių metrų plotą. Archeologai drauge su statybininkų pagalba kasėsi net į 6 metrų gylį. Archeologinių tyrimų metu iškastose keturiose perkasose buvo aptikta daugiau kaip 3 tūkstančiai radinių nuo adatos iki grėsmingų ginklų, gyvai liudijančių, kaip gyveno žmonės 1252 m. Dangės upės žiotyse Livonijos ordino pastatytoje Memelburgo pilyje.
Pasak dr. G. Zabielos, netikėčiausias ir turtingiausias šių archeologinių tyrinėjimų radinys yra apie 1000 vienetų žvejybos kabliukų kolekcija. "Ji, ko gero, bus didžiausia Europoje, - teigė archeologas. - Klaipėdos marinistikos istorijos tyrimams taip pat svarbūs ir kiti su laivų statyba, remontu bei žvejyba susiję radiniai: kniedės, apkalai. Jų taip pat rasta labai daug", - pasakojo dr. G. Zabiela.
"Kaip ir tikėtina Kalavijuočių ordino pilyje, aptikta daug radinių, susijusių su karyba bei gynyba. Tai apie 200 XIII-XV a. datuojamų arbaleto strėlgalių, keliolika kirvių ašmenų, keli ietigaliai, dviašmenis ir vienašmenis kalavijai, per 150 įvairių peilių. Išskirtinis ir pats seniausias radinys karinėje kolekcijoje - neolito laikų akmeninio kovos kirvio dalis, greičiausiai atsitiktinai patekusi į piliavietę.
KRIKŠČIONYS. Kryželio fragmentas su Kristaus atvaizdu - liudija, jog Memelburgo pilį pastatė krikščionys.
Gražiausi archeologinių Klaipėdos piliavietės tyrimų radiniai - XIII a. siekiantys variniai ir bronziniai papuošalai. Rasta apie 100 kelių rūšių segių - ir baltiškų, ir ordino riterių puošmenų. Tarp jų yra vienetinių segių egzempliorių: segė su herbais, arba segė su aiškiai įskaitomu lotynišku įrašu "Meilė nugali viską". Ši romėnų poeto Vergilijaus sentencija tapo archeologų ekspedicijos moto.
Rado archeologai ir pinigų - keliolika XIV - XV a. datuojamų vienpusių vienpusių monetų - brakteatų.
"Apie gyventojų gyvenimą, buitį ir kultūrą pasakoja ir tokie radiniai kaip spynos bei raktai, batų liekanos, įvairios šukės, nesunykę rūbų fragmentai, gintarinis lošimo kauliukas, muzikos instrumentai dambreliai, skutimosi geležtės, stilius (metalinis įrankis, skirtas rašyti ant vašku padengtų lentelių) metaliniai titnago skiltuvai, moliniai verpstukai, kaulinės šukos ir kt. Pagaliau rasta kryžiaus dalis patvirtina, jog pilį pastatė krikščionys",- sakė dr. Gintautas Zabiela.
GINKLAI. Itin daug tarp Memelburgo piliavietės radinių įvairių ginklų ir jų likučių.
Visi archeologų atrasti radiniai yra perduoti Mažosios Lietuvos istorijos muziejui. Pasak muziejaus direktoriaus Jono Genio, šiuo metu radiniai yra tvarkomi, atliekamas pirminis jų konservavimas bei aprašymas. "Dalis radinių - metaliniai bei geležiniai - artimiausiu laiku keliaus į Vilniuje esančius konservavimo centrus, ten sutvarkyti, jie grįš į Klaipėdą", - sakė J. Genys.
Muziejaus direktorius pažadėjo, jog jau šių metų gegužę planuojama visuomenei pristatyti parengtą ekspoziciją apie žvejybą viduramžių Klaipėdoje, kurioje ir bus eksponuojama vertingoji kabliukų kolekcija.
Kiti archeologiniai tyrimai Klaipėdos piliavietėje numatomi 2016-aisiais, jeigu bus gauta lėšų šiaurinės kurtinos rekonstrukcijai. Ištyrinėjus šiaurinę kurtiną, joje numatoma įrengti išsamiausią viduramžių Memelburgo archeologinę ekspoziciją su atkurtu autentišku kvartalu, archeologinių tyrimų laboratorija bei įspūdinga ekspozicija, kurioje būtų pristatyti visi piliavietėje iki šiol rasti archeologiniai radiniai.
Tuo tarpu pernai archeologų iškasinėtoje rytinėje kurtinoje šiuo metu kyla konferencijų centras ir restauruojamas dažų sandėlis. Statybas planuojama užbaigti iki rudens, o kitąmet čia įsikurs Antrajam pasauliniam karui skirta istorinė ekspozicija.
Rašyti komentarą