Lenkų plakatuose - universalūs visų epochų ženklai

Lenkų plakatuose - universalūs visų epochų ženklai

Klaipėdos parodų rūmuose pristatytos dvi didelės Lenkijos šiuolaikinio meno kūrėjų parodos, veiksiančios iki gruodžio 8 dienos. Fotografijos bei dizaino dermę, gamtos ir meno simbiozę atskleidžia paroda "Materia Prima". Kita, "Faces Of Polish Posters", - supažindina su vienu ryškiausių pasaulio grafinio dizaino reiškinių.

"Nežinau, ar visi žino, kad lenkų platatų kūrėjai yra vieni žinomiausių pasaulyje nuo senų laikų. Idėja atvežti šią parodą iš muziejų kilo jau seniai", - sakė parodos "Faces Of Polish Posters" ("Plakatas kaip objektas, objektas kaip plakatas") kuratorius, architektas Saulius Jusionis, pristatydamas Gdansko dailės akademijos Grafinio dizaino fakulteto profesorių bei studentų darbus, kuriuos pats ir atgabeno savo mašina.

Pasak jo, jau XIX a. lenkų menininkų kurtos spektaklių, parodų, koncertų afišos bei reklaminiai skelbimai Europoje išsiskyrė kokybe bei drąsa. Gaivus šalies menininkų ir dizainerių požiūris, Lenkijos plakato mokykla buvo pripažįstama, aktuali ir sovietmečiu, ir šiam pasibaigus. Šiuo metu lenkų dizaineriai kuria reklaminius plakatus, leidinių viršelius ir trečiosioms pasaulio šalims - Indijai, Pakistanui.

"Esu sudaręs šešių geriausių plakatininkų sąrašą. Dviejų geriausiųjų iš jų - profesorių Tomašo Boguslavskio (Tomasz Boguslawski) ir Jaceko Staniševskio (Jacek Staniszewski) studijas bei darbus matome parodoje. T. Boguslavskis - labai produktyvus, per 3 metus yra sukūręs viršelius 68 knygoms; kitam būtų sunku tai padaryti ir per visą gyvenimą. Po mėnesio vyks 40-ies geriausių pasaulio plakatininkų suvažiavimas Paryžiuje, ir jis bus vienas jo dalyvių. Deja, tai progai sukurto jo plakato negalime čia pamatyti, kol nėra išleistas, nes tai būtų autorinių teisių pažeidimas.


Atvežėme per šimtą dėstytojų darbų, dukart daugiau, nei buvo planuota. Tikiuosi, mūsų vidinis pasaulis prašviesės nuo šios spalvingos ekspozicijos. Ir mūsų studentams bus naudinga, nes daug užduočių lenkų plakato meistrai atlieka su savo studentais - tai, ką matome, skiriasi nuo kitų pasaulio plakatų mokyklų, kaip skiriasi ir darbų formatai", - sakė S. Jusionis.

Parodos atidarymo vakarą T. Boguslavskis, ne vienerius metus vadovavęs Gdansko dailės akademijai ir jos padaliniams, aktyviai dirbantis ir virtualiosios komunikacijos srityse, kuriantis plakatus ir pašto ženklus, visus tuo besidominčius pakvietė į paskaitą. Su daugiaplane J. Staniševskio - šiuolaikinio menininko, tapytojo, meno kritiko, grafikos dizainerio, muzikanto - veikla supažindino iškalbingi plakatai. Per 1986-2001 metus jis sukūrė daugiau kaip 200 plakatų parodoms, spektakliams, koncertams.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder