Prieš šimtą metų, XX amžiaus pradžioje, Nidoje klestėjo vokiečių dailininkų ekspresionistų meno grupės Brücke (vok. tiltas) veikla. Jos nariai siekė "izoliuotis" nuo visuomenės ir todėl atsirado tuometinės Vokietijos imperijos pakraštyje - Nidoje. Jie tarėsi savo menu tiesiantys tiltą tarp praeities ir ateities. Kuršių Neriją iš viso yra vaizdavę daugiau kaip du šimtai vokiečių dailininkų, šimtais skaičiuojami ir jų nutapyti šios tematikos paveikslai.
Beveik visą praėjusio amžiaus pirmąją pusę iki pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos Nidoje istoriniame Hermano Blodės viešbutyje rinkdavosi vokiečių dailininkai ekspresionistai Maxas Pechsteinas, Karlas Schmidt-Rotlufas, Ernstas Mollenhaueris, impresionistas Lovis Corinthas.
Antrasis pasaulinis karas ir jo sukelti vėjai pervertė visą šių vietų praeitį, dėl istorinių aplinkybių pasikeitė dauguma šių vietų gyventojų. Buvo užmirštas ir "tapytojų rojus" ant Kuršių marių kranto.
Tiltą atgaivino
Tik 1995 metais jauno dailininko Sauliaus Kruopio iniciatyva buvo prisiminta ekspresionistinė Brücke karta. Tais metais į atkuriamąjį Brücke tradicijų plenerą susirinko 15 Lietuvos dailininkų, o nuo 1996-ųjų Nidos plenerai tapo tarptautiniai. Tokiu būdu atgaivintų plenerų dalyviai atradę vieną tilto atramą XX amžiaus pradžioje, panašų tiltą nutiesė ir į šias dienas.
TAKELIS. Bronislava Lapinskienė "Takelis prie jūros".
Anot žinomos menotyrininkės Nijolės Tumėnienės, iš plenero kūrinių galima sudaryti puikią parodą ir ją vežti bet kur. Šie pranašiški žodžiai tapo kūnu: nuo pirmojo plenero parodos iki pačios naujausios, birželio 11 d. atidarytos sostinės "Arkos" galerijoje, jų skaičius jau pasiekė jubiliejinį dydį - 150. Vien nuo 2008 m. pavasario iki šių dienų Nidos menininkų asociacija "Tiltas" surengė 58 parodas daugelyje miestų Lietuvoje ir užsienyje.
Nidos plenerų kolekcijoje sukaupta per 700 darbų. Dabar veikiančioje "Arkos" parodoje, kaip ir bet kurioje kitoje, gausiai atstovaujami ir plenerų svečiai užsieniečiai dailininkai iš įvairių pasaulio šalių
Draugiški ryšiai
Beje, su pastaraisiais pietiniais Nidos kaimynais jau nuo pat pirmųjų plenerų užsimezgė itin draugiški ryšiai. Lietuvių ir rusų dailininkus suvienijo nuoširdus domėjimasis permaininga šio krašto istorija, profesionalus požiūris į šiuolaikinę tapybą, plenerų metu vyksta ekskursijos į Kaliningradą. Nidos plenerai tapo bene aktyviausia bendradarbiavimo su kaimyninės srities menininkais forma.
Dabar veikiančioje "Arkos" galerijos parodoje vaizduojama ne tik Nida, bet ir Juodkrantė, dalis ekspozicijos skirta žymiam tapytojui Romualdui Kuncai (1935-2011) atminti.
Sugulė į knygą
R. Kuncos atminimui skirta R. Kruopio sudaryta solidi knyga "Nida Art". Nidos tapybos kolekcija". Čia rasime įvairių straipsnių bei apžvalgų.
NAMELIS. Saulius Kruopis "Knaufo namelis".
Žinoma, didžiausias knygos nuopelnas - per 1000 paveikslų nuotraukų, pradedant šimtmečio senumo vokiečių dailininkų darbais, senoviniais atvirukais ir baigiant dabartiniuose pleneruose sukurtais darbais, taip pat plenerų kasdienybės nuotraukomis - iš viso per 100 dailininkų darbų.
Vertinga knygos dalis "Nidos tapybos drobės keliauja po pasaulį", kur apžvelgiama parodinė Nidos menininkų asociacijos veikla.
Rašyti komentarą