Liepos 4-6 d. į Klaipėdos piliavietę kviečiami ir laukiami renginių po atviru dangumi gerbėjai. Į vis gražėjančias erdves sugrįžta XVIII tarptautinis teatrų festivalis „Šermukšnis“. Kultūros centro Žvejų rūmų ir Pilies teatro rengiamas festivalis Klaipėdoje vyksta kas dveji metai. Šiųmetinėje afišoje – Lenkijos, Moldovos, Prancūzijos, Rusijos ir Lietuvos kolektyvų bei artistų vardai. „Šermukšnis“ – tai įvairiausių teatro, šokio ir muzikos žanrų gausa ir įvairovė, šviesos ir garso šventė. Kiekvienas šventės žiūrovas atras kažką artimo sau: lėlių teatras vaikams, modernusis šokis, pantomima, akrobatika, drama ir misterija, plastikos ir judesio spektakliai, kaukių paradas ir t.t. „Priešinimasis uždarumui, eksperimentai, kultūrinės sąveikos, jautrumas pokyčiams“, – taip festivalio siekius nusako vadovas režisierius Alvydas Vizgirda. Per tris dienas įvyks trylika renginių ir visi jie nemokami.
Klaipėdiečiai primins istoriją ir ne tik
Festivalį pradės menininkų grupės „Žuvies akis“ projektas – spektaklis-ekskursija „Keliaujančios bažnyčios. Klaipėda tranzit Memel“. Vadovaujant choreografei ir režisierei Agnijai Šeiko, spektaklio žiūrovai nužygiuos į septynias senamiesčio vietas, kuriose kadaise stovėjo bažnyčios. Per ausines vyksmo dalyviai klausysis pasakojimų, minčių ir garsų apie senąsias Klaipėdos bažnyčias. Maršruto kelyje žiūrovai matys šokio kompozicijas, kurias atliks šokio teatro „Padi Dapi Fish“, A.Krasauskaitės baleto studijos, kolektyvų „Judesio erdvė“, „Žuveliukas“, „Jazz Up“ šokėjai. Kadangi ausinių skaičius ribotas, į dvi įvyksiančias ekskursijas reikia užsiregistruoti (el.p. [email protected]).
Plačiai pasaulyje savo idėjas propaguojantis „teatro šamanas“ Benas Šarka ne kartą savo vaidinimus-performansus pristatė ankstesniuose „Šermukšnio“ festivaliuose. Naujausias iš jų vadinasi „Kiškučio pa...pa...pa...“. Kas tie „pa“ – paskaita, pamoka, paroda...? Mįslinga nuoroda, kad šis spektaklis „apie tuos, kuriuos numušė svetimi, ir apie tuos, kuriuos numušė savi“, nieko nepaaiškina. Atsakymus į šiuos klausimus galima sužinoti tik festivalio metu, atėjus pažiūrėti bei paklausyti B.Šarkos ir Gliukų teatro.
Festivalio „Šermukšnis“ metu 30-ties metų kūrybinės veiklos jubiliejų paminės Pilies teatras, kurį įkūrė ir jam vadovauja režisierius A.Vizgirda. Pilies teatras buvo visų vykusių festivalių vienas pagrindinių dalyvių. Neužmirštami teatro gatvės vaidinimai „Sirenos“, „Porcelianinės vestuvės“, „Versalio sodai“, „Kariatidės“ ir daugelis kitų puošdavo „Šermukšnio“ programas. Pilies teatras savo gerbėjams festivalyje parodys naujausią sezono spektaklį „Drauge Širvy, Jūs visiškai teisus“ pagal A.Daškaus pjesę, primenančią kai kuriuos kultinio lietuvių poeto gyvenimo ir tuometinės epochos epizodus. Spektaklyje vaidina aktoriai Vilija Gruodytė, Vilhelmina Jašinskytė, Marius Pažereckas, Vilma Ptašinskaitė, Ramūnas Šeputis ir Donatas Žilinskas.
Populiari dramaturgija
Tradicinio dramos teatro gerbėjus turėtų sudominti dvi skirtingos gyvenimo kelyje susitikusių dviejų žmonių istorijos. Svečiai iš Prancūzijos „Troupe Du Théâtre 2000“ vaidins garsią K.Higinso dramą „Haroldas ir Modė“ (rež. Jean-Jacques Tessier), kurią vyresni žiūrovai yrą matę Valstybiniame jaunimo teatre, režisuotą šviesios atminties D.Tamulevičiūtės. Šis jautrus jaunuolio ir 80-metės moters meilės romanas bus vaidinamas prancūzų kalba.
Šiuo metu visame pasaulyje itin populiarios dramaturgės Yasminos Reza tragikomediją „Atsitiktinis žmogus“ pateiks lietuvių teatras „Mens Publica“. Jono Vaitkaus režisuotame spektaklyje vaidina Goda Piktytė ir Arvydas Dapšys. Pjesės herojai – Marta ir rašytojas Parskis susitinka traukinio kupe, kuri šįkart bus „įrengta“ vienoje iš trijų festivalio scenų.
Pasakų personažai ir realūs vardai
Iš tolimosios Machačkalos (Rusijos Federacija) atvyksta Dagestano valstybinis lėlių teatras. Jų spektaklis „Persiko kauliuko paslaptis“ (rež. Aminat Jachjajeva) skiriamas jauniesiems žiūrovams. Nacionalinių pasakų motyvais sukurtas spalvingas muzikinis vaidinimas primins, kad gėris ir sąžiningumas, drąsa bei išradingumas visada nugali godumą ir blogį.
Nemirtingos dainininkės Edith Piaf dainos skambės Moldavijos valstybinio jaunimo dramos teatro „S Ulitcy Roz“ spektaklyje „Padam, Padam...“ (rež. Jurij Harmelin). Daug parašyta apie legendinį Paryžiaus „žvirbliuką“, praėjusio amžiaus prancūzų estrados žvaigždę, kurios balsas iki šiol jaudina, o jos likimas galėtų tapti kelių TV serialų pagrindu. Tai muzikinė-plastinė drama be žodžių apie legendinę moterį ir vyrus bei meilužius, įtakojusios jos gyvenimą. Spektaklyje subtiliai naudojama E.Piaf atliekamų dainų fonograma.
Šiuolaikinė fantasmagorija ir kaukių paradas
Lenkų teatras „AKT“ ne kartą viešėjo festivalyje „Šermukšnis“. Jų spektaklis „In Blue“ – tai šviesų šou, jungiantis savyje šokio, cirko, pantomimos ir gatvės teatro elementus. Tai kelionė vaizduotės ir pasąmonės pasaulin, į kurį patenka veiksmo dalyviai. Šiame fantastiniame vandenų pasaulyje sutiksime nimfas, undines, jūrų arkliukus ir kitus pasakiškus personažus. Žiūrovų akivaizdoje gims įdomūs vizualiniai paveikslai: vieni lyriniai, it ramios vandens kolonos, kiti – lyg veržli upės tėkmė arba šėlstanti jūra.
Sankt-Peterburgo teatras „Klajojančios pono Pežo lėlės“ („Mr Pejo`s Wandering Dolls“) atgaivins vaiduoklius iš renesansinės “la Belle Époque”. Išraiškingame ir stebuklingame gatvės parade-spektaklyje „Dekadansas“ (rež. Ana Šiškina) susilies nuostabios kaukės ir kostiumai, įspūdingas muzikinis garso takelis, nepakartojama judesio skulptūriška plastika. Klaipėdos piliavietėje sutiksime senovinių karnavalų personažus. Į veiksmą būtinai įtraukiama ir publika, tampanti baltų popierinių smuikų orkestro dalyviais.
Valstybės dienai skiriama
Liepos 6-ąją švęsime Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną. Šiai iškiliai datai skirti ir „Šermukšnio“ renginiai. Klaipėdiečiai ir miesto svečiai turės unikalią galimybę pamatyti archeologinio baltų genčių kostiumo pristatymą. Kostiumai atkeliauja iš Lietuvos liaudies kultūros centro. Kolekcijos pristatymas – tai grupės menininkų kūrybinis darbas, jungiantis praeitį ir istoriją su šiuolaikiniu pasauliu. „Idėja kilo iš noro pažvelgti į baltų genčių istoriją iš dabarties perspektyvos, istoriją ir nūdieną sujungti į viena“, - sako šio teatralizuoto renginio režisierė Agnija Šeiko. Archeologinio kostiumo pristatyme dalyvaus mišrus choras „Cantare“, teatro „Padi Dapi Fish“ ir kolektyvo „Kalnapušė“ šokėjai.
Šokio ir muzikos misterija „Išėjusio laiko ženklai“ – tai dar viena intriguojanti festivalio premjera. Idėjos autorė ir režisierė – Rūta Bunikytė, kompozitorius – Kristijonas Lučinskas, choreografas – Taurūnas Baužas. Šis naujas kūrinys – tai šiuolaikinės muzikos ir šokio kalba perteikta vieno paveikslo istorija, kurią papasakos Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistai Beata Ignatavičiūtė ir Rokas Spalinskas, choras „Cantare“ ir jungtinės Klaipėdos šokėjų pajėgos.
XVIII tarptautinį teatrų festivalį „Šermukšnis“ vainikuos baigiamasis teatralizuotas koncertas „Pasaulis, kuriame galiu būti“, kuris prasidės kartu su viso pasaulio lietuviais giedama „Tautiška giesme“ (liepos 6 d. 21 val.). Specialius numerius šiam koncertui ruošia visi festivalio dalyviai.
Tikimasi, kad spalvinga programa ir optimistinės sinoptikų prognozės į festivalį sutrauks gausų žiūrovų būrį. Visas tris dienas Klaipėdos piliavietėje veiks improvizuotas klubas-teatrabaris, kuriame „šeimininkaus“ aktorė Lina Rastokaitė ir grupė „Antro posmelio klubas“.
XVIII tarptautinio teatrų festivalio „Šermukšnis“ programa:
Liepos 4 d.
18.00 ir 20.00 – „KELIAUJANČIOS BAŽNYČIOS. KLAIPĖDA TRANZIT MEMEL“. Šokio spektaklis-ekskursija
Šokio teatras „Padi Dapi Fish“ ir menininkų grupė „Žuvies akis“. Choreografė Agnija Šeiko
20.00 – „HAROLDAS IR MODĖ“. K. Higinso drama
Teatras „Troupe Du Théâtre 2000“ (Saint-Genis Laval, Prancūzija). Režisierius Jean-Jacques Tessier
22.00 – „KIŠKUČIO PA...PA...PA...“.
Gliukų teatras. Režisierius Benas Šarka
23.00 – „PADAM, PADAM...“. Plastinė drama pagal I. Grinšpun pjesę
Valstybinis jaunimo dramos teatras „S Ulitcy Roz“ (Kišiniovas, Moldova). Režisierius Jurij Harmelin
Liepos 5 d.
19.00 – „PERSIKO KAULIUKO PASLAPTIS“. Vaidinimas vaikams
Dagestano Valstybinis lėlių teatras (Machačkala, Rusijos Federacija). Režisierė Aminat Jachjajeva
20.00 – „DEKADANSAS“. Kaukių paradas-spektaklis
Teatras „Mr Pejo`s Wandering Dolls“. (Sankt-Peterburgas, Rusijos Federacija). Režisierė Ana Šiškina
21.30 – „ATSITIKTINIS ŽMOGUS“. Y.Reza tragikomedija
Teatras „Mens Publica“. Režisierius Jonas Vaitkus
23.00 – „IN BLUE“. Gatvės teatro spektaklis
Teatras „AKT“ (Varšuva, Lenkija). Idėja ir režisūra „AKT“
Liepos 6 d.
17.00 – TEATRALIZUOTAS ARCHEOLOGINIO BALTŲ GENČIŲ KOSTIUMO PRISTATYMAS
Šokio teatras „Padi Dapi Fish“, mišrus choras „Cantare“ ir šokių kolektyvas „Kalnapušė“.
Režisierė Agnija Šeiko
18.00 – „IŠĖJUSIO LAIKO ŽENKLAI“. Šokio ir muzikos misterija (Premjera)
Beata Ignatavičiūtė, Rokas Spalinskas, mišrus choras „Cantare“ ir šokėjai.
Režisierė Rūta Bunikytė, kompozitorius Kristijonas Lučinskas, choreografas Taurūnas Baužas
19.00 – „DRAUGE ŠIRVY, JŪS VISIŠKAI TEISUS“. Vaidinimas pagal A. Daškaus pjesę
Klaipėdos Pilies teatras. Režisierius Alvydas Vizgirda
21.00 – „PASAULIS, KURIAME GALIU BŪTI“. Teatralizuotas koncertas
Dalyvauja visi festivalio svečiai
Rašyti komentarą