Daryk gera: filantropai apie labdarą
Daryk gera: filantropai apie labdarą

Gausėjant labdaros fondų, renginių ir televizijos laidų, daugelis skeptiškai imame žiūrėti į jų kūrėjų tikslus, abejojame realia tokių akcijų prasme ir nauda jos gavėjams. Filantropija: labiau padeda ar kenkia?

Šalių vyriausybės pačios sukuria problemas, kurias po to bando spręsti pasitelkdamos verslo įmonių lyderius bei nevyriausybines organizacijas. Tokią nuomonę viešai išdėstė milijardieriaus Voreno Bafeto (Warren Buffett) jauniausias sūnus Piteris Bafetas (Peter Buffett). Leidinyje "The New York Times" jis rašė, jog labdaros industrija iš esmės tik stiprina socialinę nelygybę. "Žmonės patys geba išspręsti savo problemas, apie kurias mes mažai ką žinome", - dėstė muzikantas, kompozitorius, rašytojas ir... filantropas.

Ką apie tai mano jo tėvas ir kiti garsiausi pasaulio filantropai? Jų mintis, baigiantis 2015 metams, skelbia žurnalas "Forbes".

Vorenas Bafetas (Warren Buffett):

"Koncentruokitės į aktualias problemas"

"Aš nežinau, kokie klausimai bus svarbūs po 50 metų. Aš žinau, kokias probemas yra būtina spręsti dabar. Ir aš pažįstu nuostabių žmonių, kurie su jomis dirba. Filantropų bus po 10, 20, 50 ir 100 metų. Jie taip pat žiūrės į amžininkų problemas ir rinksis geriausią vadybą joms spręsti."

Maiklas Milkenas (Michael Milken):

"Investuokite į jaunimą"

Finansininkas ir filantropas, nepriklausomų ekonomikos ekspertų grupės (tokios yra vadinamos "smegenų centrais") "The Milken Institute", tobulinančios politines ir ekonomines strategijas, įgyvendinančios veiklos programas bei skatinančios viešąsias diskusijas, įkūrėjas jau 40 metų užsiima "labdaringu investavimu" į jaunus bei perspektyvius mokslininkus, tyrėjus. Jis skiria po 75 tūkst. dol. stipendiją kasmet trejus metus iš eilės išmoningiems ir perspektyviems jaunuoliams. "Vyresniems žmonėms reikia kur kas daugiau pinigų, kad jų motyvacija būtų tokio pat lygio kaip jaunesnių kolegų", - įsitikinęs mecenatas.

Džimas Bryras (Jim Breyer)

"Žiūrėkite į personalą nestandartiškai"

"Aš investuoju savo lėšas į kompanijas, kuriose du trys kardiologai dirba kartu su 20-25 metų amžiaus specialistais, apdorojančiais duomenis. Būtent tokios komandos sukuria kompanijas, darančias kai ką globalesnio nei ekonominis efektas realizavus akcininkų projektą", - sako 54 metų investuotojas, verslo vadybos bei rizikos kapitalo specialistas, vengrų emigrantų sūnus. Baigęs bakalauro studijas Stanforde, po to porą metų padirbėjęs konsultantu "McKinsey &Company", po to įgijęs magistro laipsnį Harvarde, jis susikūrė puikią karjerą. D. Bryras vienas pirmųjų investavo į "Facebook". Dabar jis - kompanijos "Wal-Mart Stores, Inc" strateginio planavimo vadovas, "Dell Inc" direktorių valdybos narys, Pasaulio ekonomikos forumo komitetų ir daugybės kitų organizacijų, fondų, mokymo įstaigų tarybų narys...

Strivas Maziva (Strive Masiyiwa): "Ieškokite problemos šaknų"

Kai Ebolos virusas pasiekė Liberiją, filantropai greitai susivienijo su šalių vyriausybėmis bei sveikatos apsaugos organizacijomis, kad sustabdytų epidemiją. Turtingiausis Zimbabvės žmogus Strivas Moziva (Strive Masiyiwa) pasiūlė pagalbą visam kontinentui. "Epidemija negerbia sienų", - konstatavo jis. Medicinos paslaugoms gerinti afrikiečių milijardieriai skyrė 35 mln. dol. Tačiau tam, kad epidemija nepasikartotų, reikia stiprinti nacionalines ekonomikas, pridūrė turtuolis.

Džin Keis (Jean Case)

"Būkite maksimaliai skaidrus"

1997 m. interneto paslaugų kompanijos "AOL Inc." įkūrėjas Stivas Keisas (Steve Case) ir jo žmona Džin įkūrė fondą "Case Foundation", kurio viena iš idėjų buvo efektyvesnė labdarystė. "Reikia turėti aiškius tikslus ir jų rezultatų matavimo sistemą. Turi būti aiškus atskaitingumas. Filantropas turi gerai išmanyti tai, į ką jis deda savo indėlį", - sako D. Keis.

Geris Michelsonas (Gary Michelson): "Mąstykite kaip altruistas"

Fondo "Michelson Medical Research Foundation" įkūrėjo nuomone, labdaros teikėjas turi būti kai kuo panašus į rizikingai investuojantį kapitalistą: "Jūs nelaukiate, kada startuoliai ims duoti naudos, tačiau galiausiai kai kas jums sugrįš", - sako JAV ortopedas, stuburo chirurgas, išradėjas ir filantropas G. Michelsonas.

Polas Farmeris (Paul Farmer):"Stereotipus galima pakeisti"

Nekomercinės organizacijos "Partners in Health" įkūrėjas mano, jog teisę į kokybišką mediciną turi kiekvienas. 1987 m. jis atidarė pirmąją kliniką Haičio kaime Kanži. Čia gyventojai gali gydytis nemokamai. Dabar fondas veikia Afrikoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Karibų jūros regione, Rusijoje ir kitur.

"Prieš 20 metų terminas "neišsivysčiusi valstybė" dažniausiai buvo vartojamas kalbant apie Ruandą, tačiau per pastaruosius 10 metų šioje šalyje mirtingumas smarkiai sumažėjo. Todėl, kad čia buvo sukurta sveikatos apsaugos sistema", - sako JAV antropologas, praktikuojantis gydytojas, Harvardo universiteto profesorius P. Farmeris.

Nensi Fand (Nancy Pfund):

"Dirbkite komforto zonoje"

Fondo "DBL Investors" partnerė bei vadovė Nensi Fand mano, jog labdaros organizacijoms visai nebūtina palikti komforto zonos. "Daugelis fondų nėra pasirengę investuoti į labdaros kompanijas, tačiau jos mažų mažiausiai gali daryti tai, ką moka geriausiai, - pavyzdžiui, suteikti kredito garantijas", - teigia N. Fand, kuri yra ir Stanfordo bei Jeilio universitetų dėstytoja.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder