Žmonės dalijasi kulinarinėmis žiniomis nuo tada, kai pradėjo gaminti valgį. Pirmasis receptas buvo išgraviruotas molio lentelėje apie 1600 m.pr.m.e. Babilone. Graikų ir romėnų gastronomai detaliai aprašinėjo patiekalus, o pirmosios receptų knygos pasirodė Anglijoje XIV a. Bet receptai šiuolaikine žodžio prasme su tiksliais kiekiais, gamybos eigos aprašymu ir juolab nuotraukomis - gana naujas fenomenas. Jie išpopuliarėjo pirmą kartą išleidus „Bostono kulinarinės mokyklos receptų knygą“ 1896 m. ir „Gaminimo džiaugsmus“ 1931 m. Šiandien daug kas be recepto nesugeba pasigaminti net skrebučių.
Šaldytuvai
Daugybę amžių žmonės bandė maistą ir gėrimus laikyti šaltai, kad jie ilgiau būtų tinkami vartoti. Tam buvo naudojamasi ir šaltais upeliais, ir ledo bei sniego atsargomis. Ledo dėžės su izoliacine sistema išpopuliarėjo XIX a. pradžioje, o netrukus pasirodė dujinės šaldymo sistemos. Pirmąjį šiuolaikinio tipo šaldytuvą išrado vokiečių inžinierius Karlas fon Lindė (Carl von Linde) ir patentavo jį 1877 m. Pirmasis buitinis elektrinis šaldytuvas buvo parduotas 1915 m., o 1920 m. rinkoje jau buvo apie 200 modelių. Dirbtinis šaldymas kardinaliai pakeitė produktų pakavimo ir transportavimo galimybes.
Gruzdintuvė
Gruzdinimas - maisto gaminimas dideliame aliejaus ar riebalų kiekyje. Iš pradžių tai būdavo daroma paprastame puode, naudojant žnyples arba kiaurašaukštį. Bet gruzdintuvė su reguliuojama temperatūra ir indu riebalams nuvarvėti - daug patogesnė. Gruzdintuvės pirmtako autorystė priskiriama Naujojo Hempšyro brolių Anetsbergų virtuvės įrangos bendrovei. Jis buvo pagamintas 1937 m. Nuo tada ir valgome per daug riebaluose kepto maisto ir skundžiamės kancerogenų gausa...
Mikrobangė
Buvo išrasta visiškai atsitiktinai. Amerikietis inžinierius Persis Spenseris (Percy Spencer), eksperimentuodamas su radiolokaciniu indikatoriumi, pastebėjo, kad jo kišenėje tirpsta šokolado plytelė. Paskui jis jau sąmoningai tokiu būdu pagamino kukurūzų spragėsius. Mikrobangė pretenduoja į svarbiausio XX a. išradimo virtuvei titulą. Šiandien 75 proc. amerikiečių šeimų tvirtina, kad gyventi be jos yra „neįmanoma arba nepaprastai sunku“.
Greitpuodis
Pirmasis greitpuodis XVII a. pabaigoje buvo išrastas Prancūzijoje - jame buvo pagaminta rinktinė mėsa karaliaus rūmams. Masiškai greitpuodžiai pradėti gaminti po Antrojo pasaulinio karo. Tuomet jie tapo labai paklausūs jaunose šeimose. Šiandien greitpuodis - gana senamadiškas virtuvės prietaisas, jį pakeitė daugiafunkciai puodai.
Kavavirė
Pastebėję kavos pupelių stimuliuojamąjį poveikį žmonės iš pradžių virindavo vandenyje maltą kavą. Tai, beje, ir šiandien daroma Artimuosiuose Rytuose. Bet anksti ryte daug paprasčiau pasinaudoti technika. Pirmasis panašios mašinos egzempliorius buvo vakuuminė mašina alui virti, išrasta XIX a. viduryje. Elektrinis filtravimas buvo patentuotas 1889 m. Vėliau pasirodė kavavirės su lašinimo sistema. Pirmoji tokia stebuklinga firmos „Mr.Coffee“ mašina buitiniam naudojimui buvo parduota 1972 m. Pirmoji kavavirė espreso kavai gaminti buvo patentuota 1901 m.
Dėžutė kiaušiniams
1911 m. Kanados žurnalistas Džozefas Koilis (Joseph Coyle) išgirdo vieno viešbučio šeimininko skundą, kad iš vietos fermerių nupirkti kiaušiniai visada pristatomi sudaužyti. Dž.Koilis, matyt, buvo geros širdies ir dar labai išradingas. Būtent jis sugalvojo popierinę dėžutę su įdubomis kiaušiniams ir pradėjo jas naudoti važinėdamas duobėtais Britų Kolumbijos keliais. Medžiagos, iš kurios gaminamos kiaušinių dėžutės, laikui bėgant keitėsi, bet ji pati iki šiol yra vienintelis nebrangus ir patikimas būdas dužiam produktui transportuoti.
Teflonas
1938 m. firmos „DuPont“ mokslininkai eksperimentavo šaldydami dujas, kurių pagrindas buvo freonas. Vienas iš pavyzdžių sušalo į vaško pavidalo baltą medžiagą, kuri buvo tokia slidi, kad prie jos beveik niekas nelipo. Mokslininkai šią medžiagą panaudojo gamindami atominę bombą. O po Antrojo pasaulinio karo „DuPont“ pradėjo gaminti virtuvės reikmenis, dengtus teflonu. Šiandien sunku rasti šeimininkę, kuri neturėtų bent vienos keptuvės su nepridegančia danga.
Plakiklis
Inžinierius Herbertas Džonsonas (Herbert Johnson) sukonstravo plakiklį 1908 m. Pirmieji plakikliai svėrė beveik 30 kg ir kainavo 190 dolerių - tais laikais beveik kaip „Fordo“ modelis. Buitiniai tylūs maži plakikliai buvo pradėti pardavinėti 1936-aisiais.
Popieriniai rankšluosčiai
Žinoma, mėsos gabalą galima nusausinti vakarykščiu laikraščiu, nuplautas prieskonines žoles - virtuviniu rankšluosčiu, o ant grindų užtiškusį padažą nušluostyti kempine. Bet patogiausia tai daryti vienkartiniu popieriniu rankšluosčiu. Juos, skirtus rankoms šluostytis tualetuose, 1907 m. pagamino bendrovė „Scott Paper“. Idėja susukti popierių į ritinėlį taip pat priklauso bendrovei „Scott Paper“. O pirmieji popieriniai rankšluosčiai, skirti būtent virtuvei, buvo pradėti pardavinėti XX a. 4-ą deš.
Rašyti komentarą