Pinigai: klaidos, kurių būtina vengti

Pinigai: klaidos, kurių būtina vengti

Išmokti tinkamai elgtis su pinigais nėra lengva, juk klaidas dažniausiai lemia auklėjimas arba žinių apie asmeninių finansų tvarkymą trūkumas. Pavyzdžiui, jei norite kaip nors išsikrapštyti iš skolų, bet tuo pat metu vis leidžiate pinigus apsilankymams brangiose kavinėse, kad neatsiliktumėte nuo draugų, tikslą vargu ar pasieksite.

Todėl pakalbėkime apie tai, kokias klaidas tvarkydami savo pinigus dažniausiai daro žmonės ir, žinoma, kaip tų klaidų išvengti. 

1. Emocinės išlaidos

Kai kuriems žmonėms apsipirkinėjimas - tai būdas susitvarkyti su gyvenime ištinkančiais nuopuoliais ir pakilimais. Bet iš tiesų emocijomis grįstos, impulsyvios išlaidos padeda mažai. Greičiau priešingai, tik komplikuoja padėtį. Laikinas pakilimas, jaučiamas po naujo pirkinio, neišvengiamai nuslūgsta, o jūs liekate su ištuštinta kortelės sąskaita ir krūva nereikalingų daiktų.

Kad išvengtumėte impulsyvių pirkinių, nusistatykite keletą paprastų taisyklių. Pavyzdžiui, daiktus pirkite tik pagal sąrašą, kurį susidarėte ramiai pagalvoję, o ne tada, kai jus kažkas jaudina arba esate nusiminę. Arba prieš pirkdami ką nors neplanuotai, prisiverskite palaukti parą.

Dar viena gera mintis: atsisakykite visų parduotuvių reklaminių siūlymų elektroniniu paštu, kad būtų mažiau pagundų, ir vaikščiokite į mėgstamas parduotuves tik su grynaisiais. Jeigu reikia, kreipkitės į artimą žmogų, su kuriuo galėsite aptarti savo ketinimus dėl pirkinių, ir kuris jums bus proto balsas.“

2. Skolinti pinigus

Ištiesti pagalbos ranką ir giminaičiams ar draugams paskolinti tam tikrą sumą - aišku, gražu. Bet kartu jūs padarote žalą savo biudžetui ir pakenkiate santykiams su artimaisiais. Laikui bėgant galite likti ir be pinigų, ir be draugų.

Pasukite galvą, kaip išspręsti draugo finansines problemas jo neapipilant pinigais. Pavyzdžiui, pasisiūlykite kasdien pavėžėti iki darbo, kol bus suremontuotas jo automobilis. Bet jeigu vis dėlto norite pasiūlyti pinigų, vertinkite tai kaip dovaną. Tada nepajusite nuoskaudos pastebėję, kad jūsų draugas perkasi naujus drabužius ir visai neskuba grąžinti skolos. Jeigu tokios dovanos negalite įteikti, pinigų tiesiog neskolinkite.

3. Nuolatos mokėti už kitus

Yra žmonių, kurie jaučiasi išdidžiai, mokėdami už draugo pietus arba visą kompaniją vaišindami gėrimais. Bet jeigu jūs įlindote į skolas (arba eikvojate tuos savo biudžeto pinigus, kuriuos atidėjote svarbesnėms išlaidoms), kad galėtumėte nuolatos apmokėti visų sąskaitas, reikia pradėti nerimauti.

Vos tik nustosite tai daryti, santykiai taps įtempti. Be to, tampa sunku suprasti, ar tie žmonės vaikšto su jumis pietauti todėl, kad jiems malonu leisti laiką būtent su jumis, ar todėl, kad tikisi nemokamai pavalgyti. Reikia įrodymų? Paklauskite bet kurio, laimėjusio loterijoje, kiek senų draugų jam liko, praėjus metams po laimėjimo.

4. Lyginti savo finansinę padėtį su kitų pajamomis

Daug kas sėkmę matuoja namo dydžiu arba automobilio modeliu, bet tai iš esmės yra klaidinga. Dideli namai ir brangūs daiktai rodo tik tai, kaip žmonėms patinka leisti pinigus, o ne tai, kiek jie iš tiesų jų turi. Jeigu jūsų kaimynas gali sau leisti važinėtis visureigiu, kuo jūs blogesnis? Bet turėkite omeny, kad labai daug žmonių gyvena ne pagal pajamas.

Jei norite išvengti gyvenimo ne pagal pajamas, nuspręskite, kas jums, ir tik jums, yra svarbiausia. Apmąstykite, ko sieksite ir kokį savo gyvenimą norite matyti po 5, 10, 20, 50 metų. Gal norite didelio namo tam tikroje vietoje arba išeiti į pensiją, turint solidžių santaupų? Kai nuspręsite, kas jums yra svarbu, išlaidas planuokite atsižvelgdami į savo tikslus. Leisti pinigus, norint kam nors nušluostyti nosį, bet neįgyvendinti savo tikrųjų troškimų - kvaila.

5. Gyventi nuo atlyginimo iki atlyginimo

Kiekvieną mėnesį reikia apmokėti sąskaitas ir pirkti pirmo būtinumo daiktus, bet likusias pajamas galite skirstyti savo nuožiūra. Galbūt jūs išleidžiate visą atlyginimą, nė kiek neatidėdami ir neinvestuodami į ateitį. Tai reiškia, kad neturėsite pinigų juodai dienai, nenumatytiems atvejams, o baigę darbinę karjerą negalėsite ramiai išeiti į pensiją.

Kaip to išvengti? Kiekvieną mėnesį išlaidas būtina planuoti taip, kad truputį liktų nenumatytoms išlaidoms ar būsimai pensijai. Paprasta taisyklė: jūsų juodos dienos fondas turi būti tokio dydžio, kad galėtumėte taupiai pragyventi pusę metų.

6. Ignoruoti tikrovę

Jeigu vengiate tikrinti savo kreditinę kortelę ir sąskaitas banke, galima sakyti, kad jus ištiko finansinė koma. Negi problemos savaime išnyks, jeigu apsimesite, kad jų nėra? Ne, neišnyks.

Vienintelis būdas išvengti šios klaidos - nuodugniai apgalvoti problemą ir susidaryti planą, kaip ją reikėtų spręsti. Atėjo laikas būti apdairiems, o ne reaguoti į tai, kas jau įvyko. Prašykite draugo, šeimos nario, finansininko ar konsultanto padėti objektyviai įvertinti jūsų finansinę padėtį ir sudaryti jos gerinimo planą.

Prieš imdamiesi darbo, išnagrinėkite savo kreditų istoriją, skolas ir kasmėnesinius įsipareigojimus. To jau pakaks pokalbiui pradėti. Tik pažvelgę teisybei į akis galėsite vėl kontroliuoti savo finansus.

Sidebar placeholder