Žūklės įspūdžiai
Žiemą Kuršių marios virsta tikra žvejų Meka, čia suvažiuoja meškeriotojai ne tik iš visos Lietuvos, bet atklįsta net latviai.
Praeitą savaitgalį Ventės rage reikėjo paieškoti vietos automibiliui pastatyti. Nuo Ventės Nidos kryptimi ir link Rusijos sienos ankstyvą rytą jau zuja buranai ant rogių tempdami būrelius žūklautojų, o šimtai, tiksliau, tūkstančiai žvejų, pėdina 4-7 kilometrus ešerinių vietų link.
Praeitas savaitgalis rimtais laimikiais džiugino ne visus. Didžiųjų ešerių pažįstami žvejai sugavo mariose ties Atmata, o ant akmenynų, maždaug 6 k ilometrai nuo Ventės Nidos kryptimi kibo tik maži ir vidutinio dydžio ešeriai. Būtent šiame ruože ir susirinko daugiausia žvejų. Arčiau kranto kibimas visai prastas - nedideli ešeriokai ir viena kita kuoja. Na ir pūgžlių yra, kaip ir visur kitur. Mums, žvejojantiems ant akmenynų, kibo 200-300 gramų ešeriokai, mariose tokie laikomi mažais.
Subtilybės
Ešeriai kibo labai nenoriai. Norint išprovokuoti dryžuotąjį griebti masalą, tekdavo ilgai ir kantriai erzinti žuvis velniu stuksenant į dugną. Labai pravertė sargelis, nes ešerys kimba vos vos prisiliesdamas prie šoniplaukos pauzės tarp stuksenimų metu. Būtent sargelis, nežymiai virptelėdamas, išduoda masalu besidominčią žuvį. Ištraukiami keli ešeriai, ir eketė "užsiriša". Tokiu atveju žvejai eina prie kitos eketės ir vėl kantriai dirba tikėdamiesi atkreipti ešerių dėmesį. Tačiau nereikia skubėti - toje pačioje eketėje geriau išmėginti kitokį masalą, pavyzdžiui, pamėginti bliz gutę. Man šis triukas pavyko puikiai. Kai ešeriai nustoja domėtis velnio keliamu dumblu ir šoniplaukomis, netikėtai susidomi žvilgančia sidabruota blizgute ir kurį laiką ją griebia. Na, o kai nekimba nei ant velnio, nei ant blizgės, tuomet tikrai verta ieškoti kitos eketės.
Sistemėlės
Pastaraisiais metais žvejoajnt ešerius Kuršių mariose vien tik velnio nepakanka. Arba ešeriai pernelyg prie jų priprato, arba tiesiog mūsų, meškeriotojų, poreikiai išaugo - greičiau pagauti žuvį.
Dabar ešerius žvejai apgauna prikabindami papildomus vilio klius - dirbtines šoniplaukas. Viena šoniplauka veriama ant pagrindinio valo ir paliekama laisvai slankioti, kita - rišama ant 10 cm pavadėlio maždaug 15-20 cm aukščiau velnio. Idealiausiai tinka natūralių spalvų šoniplaukos - žalsvos, rusvos. Tačiau ešeriai gana dažnai neatsisako ir oranžinių bei raudonų. Velnią kabinti rekomenduojama kuo didesnį. Juk jo paskirtis - sukelti dumblo debesėlį ir taip privilioti ešerius, o pulti išprovokuoja tame debesėlyje besiblaškančios šoniplaukos. Vietoj tų velnių, kuriuos perkate parduotuvėje, galima naudoti net paprastus švininius lašo formos svarelius su suktukais. Žvejojant nepastėbėjau jokio skirtumo tarp dažytų ir paprastų švininių velnių.
Frontų susidūrimas
Sekmadienį pirmoji dienos pusė ešerių žūklėje buvo visiškai nesėkminga. Kibimas - jokio kibimo, neįskaitant vieno kito ešerioko.
Galų gale pabosta tampyti velnią, sekti jokių žuvies prisilietimų nerodantį sargelį ir nejučia pradedi dairytis aplinkui, gėrėtis neaprėpiamais marių toliais. Pasisuki į vakarus - skaidrus, vaiskus dangus, tolumoje blizgantis kopų horizontas. Pasisuki į rytus - balti medžių kontūrai net šviečia pilkame apniukusiame fone. Gražu. Galų gale ateina ir teisinga mintis, suvoki nekibimo priežastį - frontų susidūrimas. O mes sėdime ant frontų susidūrimo ribos ir dar tikimės ką nors pagauti... Per frontų (oro srautų) sandūrą galima stebėti tokį reiškinį - vienoje pusėje giedra (šaltesnis oro srautas), kitoje - ūkana (šiltesnis oro srautas). Ir tai tęsiasi pusę dienos. Per oro srautų sandūrą jokios didesnė žuvys nesimaitina, vangios ir smulkesnės.
Oro srautų susidūrimo riboje oro salygos būna pačios netinkamiausios žvejybai - slėgis šokinėja, keičiasi vėjo kryptis. Žuvys nesimaitina, tik štupi "ausis suglaudę", ignoruoja velnius, blizgutes ir šoniplaukas.
Frontų susidūrimą, be abejo, numato sinoptikai. Žvejai, turintys interneto ryšį, oro srautų prognozes gali rasti interneto svetainėje www.gismeteo.ru. Ten visuomet galima rasti oro srautų judėjimo prognozes rytdienai. Nuorodą rasite svetainės tituliniame puslapyje, tai vienas iš šešių orų žemėlapių, pavadintas "Animacii". Šalto ir šilto oro srautus žymi mėlyna ir raudona spalvos. Galima stebėti oro srautų judėjimą dviem ateinančioms dienoms.
Verslas
Brangiausias taksi
Gal įdomu, kur pats brangiausias taksi Lietuvoje? Nagi Ventėje! Ventės ledo taksi pats brangiausias, tačiau prabanga nepasižymi. Tai vadinamieji buranai, keleivius tempiantys ant rogių.
Vienas kilometras kainuoja nuo 5 iki 10 Lt. Važiuoti tenka kietomis rogėmis ir kęsti žvarbų vėją. Tokie rinkos dėsniai, paklausa formuoja kainą. Žvejų tūkstančiai, tarp jų atsiranda ir tokių, kurie turi pinigo ir tingi pėdinti 7-10 kilometrų ledu į vieną pusę. Moka ir 100 Lt, ir 150 Lt, ir 200 Lt už kelių žmonių kompanijos nugabenimą į žūklavietę ir pargabenimą. Buranai be darbo nesėdi.
Visgi aklai pasitikėti buranų vairuotojais neatsargu. Nuvežti tai nuveža, bet ne visuomet taip pat sėkmingai pavyksta ir parvežti. Lengvi pinigai lengvai išleidžiami, buranų vairuotojai rytinių reisų metu gavę nemenkas pajamas mėgsta pasišildyti "tauriaisiais gėrimais".
Nakvynė
Pamažu daugėja vietų, kuriose galima pernakvoti už prieinamą kainą.
Už 10-15 Lt gali gauti lovą pakankamai šiltoje patalpoje. Taigi nereikia važiuoti namo, ypač jei žvejyba suplanuota dviem dienoms. Ventės viešbučiai - brangininkai, tačiau pasisukiojus tarp vietinių žvejų dėl nebrangios nakvynės laisvai susitarsite per 15 minučių. Tik nepamirškite pasiteirauti apie šilumą, nes nepatyrusius nakvotojus gali įgrūsti į nešildomą vasarnamį ar palėpę. Buranų vairuotojai taip pat suteiks nemažai informacijos apie galimą nakvynę.
Kibimų prognozės Klaipėdos kraštui
31 d. - geras, 1 d. - blogas, 2 d. - blogas, 3 d. - blogas, 4 d. - vidutinis, 5 d. - geras, 6 d. - blogas, 7 d. - blogas.
Rašyti komentarą