Šventojo Jokūbo kelias
SANTJAGO de Kompostela katedroje palaidoti Kristaus mokinio apaštalo šventojo Jokūbo palaikai.
Ispanija. Ilgis - 800 km
Camino de Santiago - tai populiariausias pasaulyje krikščionių maršrutas, žinomas nuo viduramžių. Dabar jis įtrauktas į UNESCO kultūrinio žmonijos paveldo sąrašą.
Einama per visą šiaurinę Ispanijos dalį link šventojo Jokūbo kapo, esančio Santjago de Kompostelos miesto katedroje vakarinėje šalies dalyje. Čia ilsisi šventojo Jokūbo palaikai. Vienas iš 12 Jėzaus Kristaus mokinių apaštalas Jokūbas vyresnysis, gimęs Palestinoje, žvejys, buvo vienas iš trijų Kristaus prisikėlimo liudytojų (kartu su Petru ir savo broliu Jonu). Nukirsdintas Jeruzalėje karaliaus Erodo Agripos valia. Jo palaikai buvo perkelti į Ispaniją, į Santjago de Kompostelos miestą. Nuo 9 amžiaus ši vieta tapo antruoju pagal dydį piligrimystės centru po Šventosios žemės.
Hadžas
Saudo Arabija, Meka
Hadžas - musulmonų piligrimų kelionė į islamui šventą miestą Meką yra masiškiausia pasaulyje. Ji vyksta Mėnulio kalendoriaus 12 mėnesio 8-12 dienomis. Mekoje maldininkai septynis kartus apeina Kaabos šventyklą, paskui atlieka ritualinį bėgimą tarp Safos ir Marvos kalvų. Dešimtą dieną atliekama kruvinoji auka (aukojamas avinas arba kupranugaris).
SPŪSTYS. Šiemet per hadžo apeigas kilusią spūstį žuvo per 2 tūkst. piligrimų.
Kaip atvykstama į šią vietą - neturi reikšmės, tačiau kiekvienas musulmonas bent kartą gyvenime privalo tai padaryti.
Frankų ir romėnų kelias
Prancūzija - Italija. Ilgis - 1700 km
Žinome, jog visi keliai veda į Romą, bet vienas iš jų - ypatingas. Antras pagal populiarumą po šv. Jokūbo kelio yra dar vienas viduramžių Europos maršrutas, vadinamas Via Francigena - Frankų keliu. Jis jungia Prancūziją ir Italiją. Anglijos bei Prancūzijos gyventojai šiuo maršrutu keliaudavo į šventąją Romą, o italai - šiauryn, į Kenterberį (Canterbury - buvęs svarbus romėnų miestas, esantis Pietryčių Anglijoje). Einant šiaurės kryptimi, kelias buvo vadinamas Frankų keliu (lot. Via Francigena), pietyn - Romėnų keliu (lot. Via Romea).
Pirmieji liudijimai apie piligrimų kelią iš Italijos į Prancūziją ir atgal (Iter Francorum) datuojami 870 metais. 10 amžiaus pabaigoje šiuo keliu iš Kenterberio į Romą keliavo arkivyskupas Sigerikas Rimtasis (Sigeric the Serious; 950-994 m.). Jis aprašė maršrutą.
Via Francigena driekėsi per daugelį didžiųjų Europos miestų, pradedant Kalė Lamanšo pakrantėje, baigiant Roma. Bendras ilgis - 1700 km.
FRANKŲ kelias Turino apylinkėse.
Bėgant laikui, atsiradus naujiems keliams, Via Francigena buvo pamirštas. Takai užžėlė žole. Tačiau 20 a. pabaigoje entuziastai atkūrė maršrutą ir jis tapo vienu populiariausių tarp pėsčiųjų ir dviratininkų.
Jėzaus takas
Izraelis. Nazaretas - Tiberiados ežeras. Ilgis - 65 km
Izraelio istorijos pradžia siejama su bibliniais laikais, tad nenuostabu, jog krikščioniui ši valstybė ir jos miestas Jeruzalė - svarbiausias piligrimystės tikslas, kaip musulmonui - Meka.
MEKA. Musulmonų piligrimų kelionė į Meką - masiškiausias piligrimystės maršrutas. Maldininkai septynis kartus apeina Kaabos šventyklą, paskui atlieka ritualinį bėgimą tarp Safos ir Marvos kalvų. Dešimtą dieną atliekama kruvinoji auka (aukojamas avinas arba kupranugaris). Kiekvienas musulmonas bent kartą gyvenime turi atlikti šią kelionę.
Šiandienos piligrimai gali pasivaikščioti takais, kuriais žengė Biblijoje minimi žmonės, taip pat ir Kristus. 65 kilometrų ilgio Jėzaus takas veda iš Nazareto miesto iki Tiberiados ežero, dar vadinamo Kinereto, Gensaro ežeru, Chinereto arba Galilėjos jūra. Ežeras dažnai minimas Biblijoje - kaip ir kitos vietos, pro kurias praeinama: Galilėjos Kana, kur įvyko pirmasis Kristaus stebuklas, padarytas vestuvėse, kai Jis vandenį pavertė vynu; Kafarnaumas, kur Jėzus skelbė savo mokymą, likučiai; Tabhos miestelis, kur Mokytojas pamaitino tūkstantinę minią keliais kepalėliais duonos, o vėliau - jau prisikėlęs - pasirodė savo mokiniams; Palaiminimų kalnas, kur sakė Kalno pamokslą. Nuo Palaiminimų kalno galima apžvelgti apie dešimt kilometrų besidriekiančią Genezareto lygumą.
Rašyti komentarą