Svarainiai - kvapnūs ir naudingi

Svarainiai - kvapnūs ir naudingi

Soduose jau noksta svarainiai. Šie geltonos žievelės vaisiai priklauso tai pačiai šeimai kaip obuoliai ir kriaušės.

Jau senovės graikai kepdavo svarainius su medumi, o jų mitologijoje svarainis ir buvo tas auksinis obuolys su užrašu "gražiausiajai", kurį Afroditei priteisė Paris. Nuo antikos laikų svarainis laikomas meilės, vaisingumo ir santarvės simboliu.

Nedaug augalų savo naudingosiomis savybėmis gali prilygti svarainiams. Įvairioms ligoms gydyti vartojami ir vaisiai, ir sėklos, ir lapai.

Juose daug pektinų, fruktozės, gliukozės, kalio, geležies, kalcio, fosforo, vario druskų. Švieži vaisiai dėl didelio geležies kiekio vartojami anemijai gydyti, jie rekomenduojami persirgus ilgai trunkančiomis, varginančiomis ligomis, esant aukštai temperatūrai.

Esant skrandžio uždegimui, senoliai gerdavo svarainio lapų antpilą. 5 g lapų reikia užpilti stikline karšto vandens ir uždengus 15 min. palaikyti verdančio vandens inde, tada palaukti 45 min., perkošti ir vartoti po 2 valgomuosius šaukštus 3-4 kartus per dieną prieš valgant. Antpilą šaldytuve galima laikyti 3 paras.

Svarainių sultys su medumi rekomenduojamos apetitui žadinti. Be to, jos stiprina kepenis ir visą organizmą, lengvina kosulį. Sultys tinka sergant viršutinių kvėpavimo takų kataru.

Švieži svarainio vaisiai labai naudingi sergantiems tuberkulioze arba bronchine astma žmonėms.

Liaudies medicinos specialistai rekomenduoja vartoti svarainius sergant skrandžio veiklos sutrikimais (pavyzdžiui, gastritu) arba žarnyno veiklos sutrikimais (pavyzdžiui, viduriuojant). Šiuo atveju geriamas nesaldintas svarainių vaisių nuoviras.
Virti trinti vaisiai vartojami kepenų ligoms gydyti ir kaip pykinimą bei vėmimą slopinanti priemonė. Esant pabrinkimams, kurių priežastis - širdies ir kraujagyslių ligos, kaip šlapimo išsiskyrimą skatinanti priemonė rekomenduojama svarainių vaisių arbata.
Švieži svarainio vaisiai skatina tulžies išsiskyrimą ir rūgšties pasišalinimą iš organizmo.
Kosint, skrepliuojant arba sergant ūmiomis kvėpavimo takų ligomis, bronchitu geriama svarainių sėklų arbata. Sėklų susmulkinti nereikia. 10 g sėklų užpilti stikline karšto vandens ir 20 min. pakaitinti verdančio vandens inde. Palaukti 10 min., tada perkošti ir gerti po 70-100 g 3 kartus per dieną prieš valgant.

Pravartu žinoti, kad pektinai gerai šalina iš organizmo sunkiuosius metalus. Sėklos tinka viršutiniams kvėpavimo takams valyti ir stiprinti, sergant astma, bronchitu, tracheitu. Reikia 5-10 g sutrintų svarainių sėklų užpilti 0,5 l šilto virinto vandens ir teliūskuoti, kol atsiras gleivių. Po to dar pusvalandį palaukti, pasaldinti medumi ir po truputį išgerti per dieną.

Jei neturite savo sode svarainių - pasisėkite. Sėklos sėjamos rudenį, išėmus jas iš vaisių ir trumpai apdžiovinus. Vėliau sėjinukus reikia retinti, persodinti. Sulaukus žiedų ir vaisių iš sėjinukų atrenkami tik geriausieji.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder