Vos prasidėjus teismo posėdžiui teisėjų kolegijai pirmininkaujanti teisėja Violeta Ražinskaitė informavo, kad dėl šeiminių aplinkybių penktadienio posėdyje negali dalyvauti Darbo partijos idėjinis lyderis, europarlamentaras Viktoras Uspaskichas. Teismas gavo tai liudijantį pareiškimą ir prašymą, kad posėdis vyktų jam nedalyvaujant. Tam prieštaraujančių proceso dalyvių nebuvo.
Eltai susisiekus su V. Uspaskichu, jis nurodė teismo posėdyje nedalyvavęs dėl šeiminių priežasčių, nes yra išvykęs pas vaikus, be to, apeliacinės instancijos teisme jo dalyvavimas neprivalomas. Politikas taip pat patikino pats sakysiąs savo baigiamąją kalbą viename iš paskutiniųjų teismo posėdžių.
Penktadienio posėdyje toliau buvo skaitomos baigiamosios kalbos. Pirmasis baigiamąją kalbą pradėjo sakyti Seimo narys apeliantas Vytautas Gapšys, pabrėždamas, kad byla tęsiasi jau 10 metų, per šį laikotarpį keitėsi jo statusas partijoje ir pan. V. Gapšys atmetė jam inkriminuojamas veikas ir prašė atmesti prokuroro skundą kaip nepagrįstą.
"Kartais man atrodo, kad bandoma sudėti dėlionę, o nežiūrima į visumą. (...) Palaikau savo apeliacinį skundą ir prašau mane išteisinti dėl visų pateiktų kaltinimų", - teismui sakė Seimo narys.
Penktadienio posėdyje ginamąją kalbą apie dvi valandas skaitė ir V. Uspaskicho samdomas gynėjas advokatas Algirdas Miškinis, žodį tarė ir valstybės politikui paskirta gynėja - advokatė Leonora Vasiliauskienė. Šią bylą V. Uspaskicho gynėjai vadino politine ir prašė jų ginamąjį visiškai išteisinti, o prokuroro skundą atmesti kaip nepagrįstą.
Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Saulius Verseckas kalbėjo, kad šiame etape V. Uspaskicho dalyvavimas šiame teismo proceso etape yra jo teisė.
"Jeigu jis norėtų dalyvauti, bet jo nebūtų, procesas negalėtų vykti, bet kadangi jis parašo pareiškimą sutinkąs, kad vyktų be jo, tai procesas gali vykti", - po teismo posėdžio žurnalistams sakė prokuroras.
S.Versecko neįtikino V. Uspaskicho gynėjų argumentai dėl jų ginamojo nekaltumo.
"Ne, manęs tikrai neįtikino. Byloje yra surinkti pakankamai rimti ir tvirti įrodymai, įrodantys nuteistųjų šitoje byloje kaltę ir manau, kad apeliacinis teismas įvertins visus argumentus ir pasisakys. Tų argumentų ir pakankamai daug, ir jie visi yra rimti. Taigi aš manau, kad tai, kas surašyta pirmos instancijos teismo nuosprendyje, nustatyta, patvirtinta, kai kurios aplinkybės - mokesčių suma ir pan.- buvo patikslintos apeliacinio proceso metu", - tikino jis.
Prokuroras tikisi, kad verdiktą šioje byloje Lietuvos apeliacinis teismas paskelbs dar šiais metais.
V. Gapšys, kalbėdamas žurnalistams, atkreipė dėmesį į baudžiamojoje byloje pasakytas faktines aplinkybes. Pavyzdžiui, anot jo, pagrindinė bylos liudytoja Nijolė Steponavičiūtė savo pirminiuose parodymuose liudijo iš V.Gapšio gavusi nurodymus, o vėliau poziciją pakeitė.
"Manau, kad paties prokuroro principas turėtų būti ir jis pats turėtų nutraukti baudžiamąjį persekiojimą, atsižvelgdamas į esamą teisinę situaciją ir faktines aplinkybes", - kalbėjo V. Gapšys.
Kitas teismo posėdis numatytas spalio 16 d.
ELTA primena, kad Darbo partijos įkūrėjas ir neformalus lyderis V. Uspaskichas pernai žemesnės instancijos - Vilniaus apygardos teismo - sprendimu pripažintas kaltu, sukčiaujant ir apgaulingai vykdant partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą, jam skirta ketverių metų laisvės atėmimo bausmė.
Parlamentarė Vitalija Vonžutaitė, teismo įvardyta V. Uspaskicho dešiniąja ranka, už grotų pasiųsta trejiems metams, jos byla šiuo metu yra atskirta. Buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei Vilniaus apygardos teismas skyrė vienus metus nelaisvės, o parlamentarui V. Gapšiui - 35 tūkst. litų baudą.
Vilniaus apygardos teismas nutraukė bylą Darbo partijos atžvilgiu, paskelbęs, kad ji, kaip juridinis asmuo, baigėsi įvykdžius reorganizaciją.
V. Uspaskichas ir jo įkurta Darbo partija teisiami už tai, kad nuslėpė 24 mln. litų pajamų, 23 mln. litų išlaidų ir nesumokėjo valstybei 4 mln. litų mokesčių.
Prokuroras siūlo Apeliaciniam teismui bausmes ir nuteisti Darbo partijos įkūrėją V. Uspaskichą šešerių metų laisvės atėmimo bausme, parlamentarui V. Gapšiui skirti pusantrų metų bausmę jos vykdymą atidedant dvejiems metams, M. Liutkevičienei - vienų metų bausmę, vykdymą atidedant dvejiems metams
Darbo partijai siūloma skirti apie 376 tūkst. eurų baudą.
Kaltinamieji prašo juos išteisinti ir teigia, kad tai politinė byla.
Rašyti komentarą