Birutės gyvenamajam rajonui reikia permainų

Vadinamajame Birutės rajone - gyvenamųjų namų nedaug, mat čia jau sovietmečiu buvo numatyta statyti įmones, mokyklas, bendrabučius.

Todėl dabar čia gyvenantys žmonės skundžiasi didžiuliais automobilių srautais bei per arti esančiomis gamyklomis.

Dvaro vietoje - gamykla

Birutės gyvenamojo rajono teritorija anksčiau buvo Špichuto dvaro žemės. Jau XVII amžiuje už miesto minimas Špichuto dvarelis, kurio žemės siekė marias. XIX amžiuje ant marių kranto stovėjo dvi šiam dvarui priklausančios lentpjūvės. Besikurianti pramonė skatino gyvenamųjų namų statybą. 1833 metais Špichute gyveno daugiau nei tūkstantis gyventojų, veikė dvi karčemos.

XX amžiaus pradžioje dvaras perėjo celiuliozės fabriko žinion. Išliko vienas dvaro centro pastatas, kuriame sovietmečiu buvo įsikūręs Celiuliozės ir kartono gamyklos klubas.

Celiuliozės ir popieriaus gamykla veikė ir iki Antrojo pasaulinio karo. Ji buvo įsteigta vokiečių 1898 metais, ir yra viena seniausių veikiančių miesto įmonių. Per karą gamykla nukentėjo, tačiau buvo atstatyta, jau 1946 metais pagamino pirmąją produkciją - 670 tonų popieriaus. Vėliau čia pradėjo veikti celiuliozės ir spirito fabrikai, pradėtos gaminti pašarinės mielės.

Klaipėdiečiai sako, kad neišvaizdžius ir senus bendrabučius Taikos prospekte reikia griauti

Po rekonstrukcijos sovietmečiu gamykla buvo išplėsta, modernizuota, 1974 metais buvo pastatytas naujas modernus kartono fabrikas, vandens tiekimo ir valymo sistema, kiti fabrikai ir įrengimai. Gamykla pirmoji šalyje pradėjo gaminti aukštos rūšies naujo tipo kartoną. Rekonstrukcija kainavo daugiau nei 27 milijonus rublių, įrengimai atkeliavo iš visos Sovietų Sąjungos, Anglijos ir Prancūzijos.

1994-aisiais gamykla tapo akcine bendrove. Įmonė išlaikė visus savo archyvus. Vienas iš buvusių fabriko valdytojų vokiečių archyvus išsigabeno į Vokietiją, o jo anūkas juos vėliau parvežė ir atidavė Mažosios Lietuvos istorijos muziejui. Archyve galima rasti informacijos apie dirbusiųjų skaičių, tautybes, atlyginimus ir kt.

"Klaipėdos kartonas" šiuo metu gamina žaliavą kartonui, celiuliozės gamyba dėl ekologinių priežasčių ir senų, dar vokiškų technologijų buvo nutraukta daugiau nei prieš dešimt metų.

Susitelkė įstaigos

Birutės rajone gyvenamųjų namų nedaug, mat sovietmečiu miesto planuotojai nusprendė gyvenamuosius rajonus statyti centrinės gatvės - Taikos prospekto - kairėje, o dešinėje įsikūrė visuomeniniai pastatai: bendrabučiai, viešbučiai, kultūros ir mokslo įstaigos, parduotuvės, buitinio gyvenimo aptarnavimo, sveikatos apsaugos įstaigos ir kt.

Dabartiniame Klaipėdos universiteto Jūrų technikos fakulteto pastate Bijūnų gatvėje sovietmečiu buvo Kauno A. Sniečkaus politechnikos instituto Klaipėdos fakultetas, atidarytas 1959 metais. Kasmet jis paruošdavo apie 200 laivų statybos ir remonto, maisto pramonės įrengimų ir kt. specialistų.

Seni namukai čia likę iš prieškario laikų

Dar viena mokykla Bijūnų gatvėje - dabartinė Klaipėdos verslo ir technologijų kolegija - prieš trisdešimt metų buvo didžiausia uostamiesčio specialioji vidurinė mokykla - politechnikumas. Jame vienu metu mokydavosi apie 2500 moksleivių - būsimųjų laivų statytojų ir remontininkų, metalo pramonės specialistų, statybininkų.

Birutės rajone anksčiau buvo įsikūrę ir gyvenamųjų bei visuomeninių pastatų projektavimo institutai. "Klaipėdos miestprojektas" čia yra ir dabar. Taip pat šiame rajone įsikūrusi Greitosios pagalbos stotis, dujininkai, Eismo priežiūros tarnyba, Visuomenės sveikatos centras, kitos įmonės, organizacijos, parduotuvės.

Trukdo automobiliai

Ponas Marius mano, kad Birutės rajonui bei kitoms panašaus amžiaus vietoms reikia kardinalių pasikeitimų, nes šiuolaikinio miesto įvaizdžio ir žmonių poreikių jie nebeatitinka.

"Na, porą naujų namų pastatė, bet šiaip rajonas yra prastas - namai seni. Šis rajonas, Rumpiškės, Kauno rajonai - tokie patys. Nežinau, ką reikėtų daryti. Gal nugriauti ar renovuoti?.. Pažiūrėkite vien į šiuos bendrabučius, - parodė į Verslo ir technologijų kolegijos bendrabučius vyriškis. - Jie - baisūs. Kodėl jų dar nenugriovė? O studentai yra studentai, visko dėl jų pasitaiko."

Ponios Tania ir Lida teigė, kad daug problemų sukelia didžiuliai automobilių srautai Rūtų gatvėje. Moterys piktinosi, kad gatvėje, prie pat kurios stovi keletas gyvenamųjų namų, neribojamas eismas. Gyventojai ne kartą yra rašę prašymus į Savivaldybę, kad eismas būtų pasuktas kita gatve, tačiau, pasak moterų, į jų skundus kol kas dėmesio niekas nekreipia.

"Nesaugu ir vaikams, ir suaugusiesiems. Nelaimingų atsitikimų gali pasitaikyti. Milijonas mašinų pro tuos namus važiuoja - tuoj namai prasmegs, ir niekas nieko nesiima. Juk galima važiuoti kita kryptimi, bet visi važiuoja tarp tų namų. Juk galima pagrindinį kelią padaryti kitur", - emocingai pasakojo ponia Tania.

"Kai lyja lietus, šaligatviu neįmanoma praeiti - mašinos purvus taško. Dėl mašinų tikrai kartais pagalvoji apie saugumą: išeisi, ir baisu, kad namo nebesugrįši", - pridūrė jos draugė Lida.

Gyventojoms patinka, kad aplink sparčiai vyksta statybos: statomi ir nauji namai, ir parduotuvės, greitai tiesiamos gatvės. Jau net po keletą dešimtmečių Birutės rajone gyvenančios moterys prisimena, kad vaizdų prieš keliasdešimt metų ir dabar net lyginti negalima. Aplink plytėjo dykynės ir smėlio kalnai. Netrukus pradėjo dygti mokyklos, namai, parduotuvės.

Moterys pastebėjo, kad daugiau dėmesio reikėtų skirti į vaikų ir jaunimo auklėjimui ir laisvalaikiui. Pasak jų, dažnai jaunuoliai priverčia iš gėdos nuo jų nusukti akis: jie būriuojasi laiptinėse, rūko, geria, keikiasi, apvaginėja žmones, triukšmauja... Pasak ponios Tanios, visi jos namo pensininkai yra bent po kartą buvę apvogti.

"Koks dabar jaunimas įžūlus. Jis tingi dirbti, o mus, senius, niekina. Ar jie mano, kad už tai jiems medalį prisegs?.. Gaila, mūsų, tiek daug išgyvenusių, dabar niekas negerbia ir juokiasi", - sakė darbo veteranė, geriausia Sovietų sąjungos suvirintoja buvusi ponia Lida.

Buvusi vaikų gydytoja septyniasdešimtmetė ponia Tania sakė, kad ją jaunuolių grupė buvo kažkada prie namų užkabinusi - šiurkščiai pastūmė. Tada jiems ji atsikirtusi, kad kaip medikė ir masažistė yra ištobulinusi savo smūgį ranka ir net galinti pademonstruoti Rytų kovos menus...

Moterys pamokslaudamos net citavo Leniną ir Staliną, sakė, jog nieko blogo jų mintyse nesą - juk jie tik siūlę mokytis ir dirbti...

Rima ČELIAUSKAITĖ

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder