Iš kišenės
Vienos uostamiesčio mokyklos abiturientų tėveliai pamažu įsisiautėjant krizei nusprendė savo atžaloms iškelti šventę net už 60 000 litų. Tiek turėtų kainuoti išleistuvės beveik 150 moksleivių. Nepasivarginęs pasitarti, ar 400 litų rinkliava vienam asmeniui nebus per didelė našta, mokyklos
tėvų komitetas praėjusią savaitę išdalino lapelius su raginimu kuo greičiau atnešti pinigus, neapsijuokti ir negadinti savo vaikams prasmingos šventės.
Gavusi tokį lapelį "Aukuro" mokykloje besimokančios abiturientės mama buvo ne tik šokiruota sumos dydžio, bet ir raginimo neapsijuokti.
"Išeitų, kad taupyti pinigus yra juokinga? Niekas nesiteikė paaiškinti, kur ir kaip mūsų pinigai bus išleisti, nepateikė jokios sąmatos. Nekvietė ir diskutuoti, tik lapeliuose įrašė, esą laiko diskusijoms jau nėra, reikia nešti pinigus. Sunku net suvokti, ką už tokią sumą galima padaryti, juk paskaičiavus, kiek gali kainuoti dovanos mokytojams, salių nuoma ir vaišės, net su visais pabrangimais išeitų tik apie pusę visos sumos. Kur dės likusius pinigus?" - svarstė abiturientės mama.
Lapelyje taip pat buvo parašyta, jog nedalyvausiantiems pokylyje vis tiek teks pakloti 300 litų.
Kokias žvaigždes ketina kviesti į išleistuvių puotą, dienraščiui nepanoro pasakyti ir pinigus renkančio tėvų komiteto atstovė. Pabrėžusi, jog su spauda organizacinių išlaidų neketina aptarinėti, moteris nutraukė pokalbį.
Gal renovuos klases?
Kadangi taip ir nepavyko sužinoti, kaip bus keliama ištaiginga, prabanga kvepianti išleistuvių puota, kreipėmės į tuos, kurie jas organizuoja. Susumavus visas išleistuvių išlaidas (šimtadienio šventė, dovanos auklėtojams, mokyklai, salių nuoma, pramogų organizatorių paslaugos, salės puošyba, vaišės), pasiekti 60 tūkst. litų vis tiek nepavyko. Net ir gerokai pasistengus netaupyti, išlaidos tilpo į 38 tūkst. litų sumą.
Išgirdęs apie 400 litų sumą vienam asmeniui, šokiruotas buvo ir renginių organizatorius Remigijus Žiogas, išleistuvių vakarus vedantis jau 7 metus. Jo teigimu, abiturientams skirto vakaro programa gali kainuoti nuo 1,5 iki 10 tūkst. litų. Suma priklauso nuo užsakovo pageidavimų.
"150 moksleivių ir jų tėveliams skirta programa kainuotų apie 2-3 tūkstančius litų, įskaičiuojant ir didžėjaus darbą. Jeigu pageidaujama gyvos muzikos, kaina padidėja keliais tūkstančiais litų. Pavyzdžiui, grupės "Tabasco" honoraras svyruoja nuo 2 iki 6 tūkstančių litų. Panašiai tiek kainuotų gyvas "bendas". Fejerverkai kainuoja apie 1500 litų. Neteko girdėti, jog šiuo sunkmečiu abiturientai keltų neregėtos prabangos išleistuvių puotą. Vedžiau kartą išleistuves, kurioms tėvai pasistengė išleisti apie 50 tūkstančių litų. Labai jau brangiai jos atrodė - suvažiavo su "hameriais", neregėtus fejerverkus leido, bet tokią šventę tik vieną kartą per daug metų mačiau. Na, gal jūsų minimos mokyklos tėvai už surinktas lėšas ketina remontuoti klases, tuomet lyg ir būtų normalu", - pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo renginių vedėjas ir organizatorius R. Žiogas.
Anot pokalbininko, planuojant abiturientų pokyliui išleisti dešimtis tūkstančių litų, programą galima paįvairinti cirko artistų pasirodymu, dviem kviestinėm žvaigždėm arba ugnies šou.
Banketui - kosminė suma
Banketų organizavimo patirties turinti vienos kavinės savininkė Virginija Marcinkėnienė paskaičiavo, jog surengti vaišes keliems šimtams žmonių kainuotų 10 tūkstančių litų. Ir tokias vaišes ji jau vadinanti prabangiomis.
"Net ir po kainų pakėlimo vienam žmogui šiuo metu banketas gali kainuoti 25-35 litus įskaičiuojant ir maisto, ir alkoholio kainą. 50 litų vienam asmeniui - jau būtų labai daug", - tikino verslininkė.
Remiantis jos pateiktais įkainiais, išeitų, jog 300 žmonių banketas kainuotų apie 10 500 litų. V. Marcinkėnienės teigimu, galima išsisukti ir dar pigiau, tereikia sumanumo ir noro paieškoti pigesnių paslaugų.
"Reikalauti iš tėvų 400 litų šiai šventei, kurios dauguma jaunų žmonių gali ir neatsiminti, nederėtų, ypač esant dabartinei ekonominei situacijai. Neseniai pati pirkau fejerverkus už 1200 litų. Jie šaudė net 8 minutes. Tai ar verta už trumpalaikes linksmybes mokėti didelius pinigus bei samdyti linksmintojus, kurie savo darbą įvertina gerokai brangiau, nei kainuotų patiems tai atlikti? Juk jauniems žmonėms per išleistuves svarbu pašėlti, keliauti prie jūros, o ne sėdėti prie stalo", - svarstė moteris.
Sales užsako žiemą
"Aukuro" abiturientai turėtų švęsti Tarptautinio universiteto LCC salėje. Jos nuoma vakarui kainuoja 6 000 litų. Klaipėdos universiteto Menų fakulteto koncertų salė, kurioje ketinama įteikti šios mokyklos abiturientams atestatus, valandai kainuoja 200 litų.
Kai kurios uostamiesčio mokyklos šiai ceremonijai svetimų salių neieško ir tokiu būdu šiek tiek sutaupo. Pavyzdžiui, Vytauto Didžiojo gimnazija, kasmet į gyvenimą išleidžianti šimtus abiturientų, atestatus teikia savo aktų salėje.
"Moksleivių daug, teikiame per kelis kartus. Mokytojai pinigų niekuomet nerenka - šios šventės organizavimas gula ant tėvelių pečių, jie pasitarę ir nustato rinkliavos dydį. Kol kas susirinkimo dėl išleistuvių dar nebuvo, pagrindiniu rūpesčiu išlieka egzaminai", - teigė gimnazijos direktorius Stasys Ruiba.
Salių rezervacija ir pasiruošimas išleistuvėms paprastai prasideda sausį. Anot LCC ūkio dalies vedėjo Nerijaus Urbono, pirmieji visuomet laimi, nes gali pasirinkti tinkamą datą. Apsisprendusieji privalo palikti kelių šimtų litų užstatą. Iki gruodžio 1 dienos LCC salę išleistuvėms jau rezervavo 3 mokyklos.
Renginių vedėjas R. Žiogas gruodžio pradžioje taip pat sulaukia prašymų atsiųsti siūlomas pramogų programas. Anot jo, balandį jau prasideda sutarčių derinimas ir pasirašinėjimas.
Rinkliavas pradėti rinkti žiemą moksleivių tėvai pradeda dar ir todėl, kad ne visos šeimos nustatytą sumą gali atseikėti iš karto. Kai kurie pinigus iki pavasario suneša dalimis.
Sklando legendos
Apie abiturientų išleistuvių pokylius bei jų pramogas sklando įvairiausios kalbos, kartais primenančios ir anekdotus.
Prieš keletą metų "Vakarų ekspresas" rašė, jog vienos Klaipėdos mokyklos abiturientams šventė baigėsi kurioziškai. Patikėję abiturientės mama, moksleiviai sunešė jai beveik 7 000 litų sumokėti už pokylį restorane. Ant stalų išnešiojus karštus patiekalus, restorano administracija pranešė, jog vakaras baigtas, mat paaiškėjo, jog už linksmybes nebus sumokėta.
Kaip paaiškėjo vėliau, moteris surinktus tūkstančius litų išleido savo asmeninėms skoloms sumokėti. Prie stalo kilo nesutarimai. Kol visos pusės aiškinosi, ką daryti toliau, abiturientai neleido laiko veltui - pasistengė kuo greičiau sunaikinti alkoholio atsargas ir paprasčiausiai pasigėrė.
Išleistuvės tampa išbandymu tėvų piniginėms. Dėl didelių rinkliavų paskutinius pinigus sukrapštę gimdytojai vis dažniau nusprendžia į šią šventę išleisti tik savo atžalas. Neretai ir patys abiturientai atsisako tradicijos linksmintis bei pasirenka kitokius atsisveikinimo su mokykla būdus - kartu su klase nusiperka kelionę, kiti su tėvais šią datą pamini atskirai nuo mokyklos.
Kas, kur, už kiek ir kaip?
Pateikiame savo skaičiavimus, kiek gali kainuoti išleistuvės 5 moksleivių klasėms, kuriose mokosi 150 abiturientų:
LCC salės nuoma - 6000 Lt;
Koncertų salės nuoma 3 val. - 600 Lt;
Vakaro programa su fejerverkais - apie 6 000 Lt, jei pageidaujama gyva muzika, jei ne - 3 000- 4 000 Lt;
Dovanos 5 auklėtojams ir direktoriui, kiekvienam skyrus po 200 Lt - 1 200 Lt;
Banketas (maistas ir alkoholiniai gėrimai) tėvams, mokytojams, vaikams, apie 300 žmonių - 10 500 Lt (jei asmeniui - 35 Lt);
Šimtadienis - dovanėlė mokytojams, vaišės (gali būti ir suneštinės) - apie 6 000 Lt;
Kitos išlaidos (puokštės, transportas, fotografas) - apie 8 000 Lt.
Iš viso - 38 300 Lt.
Tėvų rūpestis
Išlaidos abiturientės išleistuvių suknelei, makiažui, manikiūrui 1 000-1 500 litų.
Išlaidos abituriento kostiumui - 400-700 litų.
Vaida JUTKONĖ

Rašyti komentarą