Misija Afganistane: kilnus tikslas ar elgetos svaičiojimai?

Misija Afganistane: kilnus tikslas ar elgetos svaičiojimai?

Penktadienį Palangos miesto viešojoje bibliotekoje situaciją Afganistane pristatė Europos Sąjungos misijos šioje Azijos šalyje vadovas, buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas. Po susitikimo su palangiškiais jis atsakė ir į "Vakarų ekspreso" klausimus.

Kada galima tikėtis, jog Afganistane veiks visiškai savarankiška savivalda?

Aš manau, jog šie metai yra kertiniai perteikiant daugiau suvereniteto, iniciatyvos ir valdžios patiems afganams. Dabar ruošiamasi parlamentiniams rinkimams, kurie vyks rugsėjo 18 dieną. Savaime suprantama, jog kiekviena valstybė nori turėti suverenitetą savo rankose, tačiau jiems dar trūksta, pavyzdžiui, policijos. Ir būtent Europos Sąjunga prisideda stiprinant policijos pajėgas. Šiuo metu yra apie 90 tūkstančių policininkų Afganistane, tačiau numatoma pasiekti 130 tūkstančių. Taip pat NATO pajėgos apmoko Afganistano kariuomenę, kurioje dabar yra 120 tūkstančių kariškių.

Kada bus galima išvesti Lietuvos kariuomenę iš Afganistano?

Reikia išeiti garbingai, taip, kad vėliau nereikėtų sugrįžti. O tam reikalingi socialiniai, ekonominiai, politiniai pamatai, kad afganai patys toliau galėtų tvarkytis. Goro provincija, mano nuomone, yra viena iš stabiliausių, kur veikia valdžia. Tai galėtų būti viena iš pirmųjų provincijų, kuri visiškai pereis į afganų rankas. Perdavimas nebus staigus, viskas vyks palaipsniui, tačiau, manau, jog aiškesnis vaizdas bus matomas per artimiausius ketverius metus. Kai matysime, kaip sugeba tvarkytis pačios Afganistano policijos pajėgos, pati kariuomenė, tada ir turėtų būti priimtas galutinis sprendimas.

Kaip civiliai vertina JAV ir Europos Sąjungos pajėgas Afganistane?

Afganai jas vertina, be abejonės, teigiamai, nes atvykus amerikiečiams ir europiečiams prasidėjo permainos Afganistane. Atsirado mokyklų, atkurtas Kabulo universitetas, moterims vėl leidžiama eiti dirbti lygiomis teisėmis, tiesiami keliai. Aišku, žmonės kaip ir visur nori greitesnių permainų, tačiau jie puikiai supranta ir pripažįsta, jog Europos Sąjunga ir JAV atnešė į Afganistaną labai daug naudos žmonėms.

Ar ne per didelė prabanga yra skirti beveik 60 milijonų padėties stabilizavimui Afganistane, kai nėra iš ko padėti žmonėms Lietuvoje?

Lietuvos vadovavimas Goro provincijai yra kilni misija, padedanti toli nuo mūsų esantiems žmonėms užtikrinti taiką, kadangi saugumas Afganistano nuo Europos saugumo yra neatsiejamas. Taip pat svarbu yra tai, kad mūsų karių buvimas Afganistane tiesiogiai didina mūsų pačių saugumą bei saugumo garantijas, nes tai įsipareigojimas JAV, NATO ir Europos Sąjungai, kurios saugo ir mus. Lietuva, mano manymu, taip įrodo, jog yra atsakinga pasaulio bendruomenės narė, suprantanti, jog ji nėra izoliuota ir turi prisiimti atitinkamus tarptautinius įsipareigojimus.

O nebuvo galima siųsti tik specialistus? Kodėl reikėjo prisiimti vadovavimą Goro provincijai?

Sprendimas buvo priimtas prieš penkerius metus ir tai, kad Lietuva savarankiškai vadovauja Goro provincijai, yra labai rimtas signalas tiek lietuviams, tiek tarptautinei bendruomenei, kad mūsų kariai yra pajėgūs tai daryti. Kalbant apie karių mokymus, tai patys geriausi mokymai ir yra būtent operacijų lauke. Taip pat vadovavimas Goro provincijai yra labai vertinamas tiek Europos Sąjungos, tiek pačių afganų.

Kokie pokyčiai pastebimi Goro provincijoje po to, kai jai pradėjo vadovauti Lietuva?

Lietuva jau daug padarė. Skyrėme pinigų ne tik iš savo šalies biudžeto, bet pritraukėme ir kitų lėšų: japonai investuos 5 milijonus dolerių į policijos mokymo centro statymą, prie ligoninės statymo puse milijono eurų prisidėjo Graikija, Europos Komisija vykdo 10 projektų už 10 milijonų eurų. Kai Lietuva baigs misiją, mes matysime Goro provincijoje daugiau infrastruktūrinių, socialinių, švietimo pastatų ir, svarbiausia, žmonės gaus būtiniausias paslaugas.

Nebijote dėl savo paties saugumo?

Bijai vilko - neik į mišką. Turime žvalgus, gauname informaciją apie padidėjusią ar sumažėjusią riziką, apie mirtininkų apsireiškimus, apie sprogdinimus. Tiesiog turi susitaikyti su mintimi, jog esi padidintos rizikos ir pavojaus zonoje, tačiau gyveni normalų gyvenimą, tik vykdai saugumo rekomendacijas.

Esate gavęs perspėjimų?

Yra buvę. Aš turėjau skristi į vieną provinciją prieš porą savaičių, bet gavome perspėjimą, jog toje vietoje gali vykti susišaudymas, gali būti sprogdinimų, todėl buvo rekomenduota susilaikyti nuo vizito. Aš paklausiau, nors turiu teisę atsisakyti perspėjimo, galiu apsispręsti savarankiškai, kada vykti pačiam, kada leisti vykti savo darbuotojams ir kada ne. Kiekvieną kartą prieš pasirašydamas leidimą vykti, aš gaunu saugumo žvalgybos informaciją apie pavojus ir turiu priimti sprendimus.

Kokia Jūsų apsauga?

Važiuoja trys automobiliai - vienas priešais, kitas iš galo. Automobilyje priekyje sėdi du apsaugininkai su automatais. Saugo ir afganai, ir nepaliečiai, kurie pasižymi ypatinga ištikimybe - panašiai kaip karaimai Vytauto Didžiojo laikais.

 

Zigmas STANKUS, Afganistano karo veteranas, knygos "Kaip tampama albinosais" autorius

Nesuprantu, kaip buvo galima prisiimti tokius įsipareigojimus. Ką mes galime ten nuveikti vieni? Lietuva gali prisidėti gydytojais, kitų sričių specialistais, bet tik ne viena vadovauti Goro provincijai, kurios teritorija didesnė už pačios Lietuvos. Neprotinga išleisti tiek pinigų Afganistanui, kai pačioje Lietuvoje jaunimas emigruoja, darbo vietos nekuriamos. O po visko abejoju, ar bent kas ačiū mums pasakys už buvimą ten.

Sako, jog dabar Goro provincijoje ramu, jog lietuviai ten kaip draugai, tačiau ramybė ten yra sąlyginis dalykas. Jie tarp savęs kariauja, kodėl turėtų klausyti kitų? Galiu parodyti šimtus nuotraukų, kur dar Sovietų Sąjungos laikais šypsosi afganai. Tai, kad jie lietuviams draugai - tik propaganda. Ačiū Dievui, kad dar tik vienas lietuvių karys težuvo. Ir reikia džiaugtis dar bent tuo, jog Irake neprisiėmė kokių nors Sadamo Huseino žemių atkurti. Tame kare irgi dalyvavome, ir kas iš to? Pagerėjo kas? Tik dar blogiau ten dabar, vyksta pilietinis karas. Man visa tai panašu į elgetos svaičiojimus.

Sidebar placeholder