Pirmadienio teismo posėdyje nepasirodė šiuo metu besilaukianti nuteistoji parlamentarė, teismo įvardyta Viktoro Uspaskicho dešiniąja ranka, Vitalija Vonžutaitė. Teismui buvo pristatyta medikų pažyma, kad moteris yra nedarbinga gegužės 13-27 dienomis. Detalesnę informaciją, susijusią su V. Vonžutaitės liga, kadangi tai susiję su asmeniniu moters gyvenimu, teismas išklausė uždarame teismo posėdyje ir priėmė sprendimą atidėti bylos nagrinėjimą dėl jos ligos.
Sprendžiant dėl kito teismo posėdžio, kuris pagal iš anksto suplanuotą datą numatytas gegužės 28 d., teisėjų kolegijai pirmininkaujanti teisėja informavo iš viešai prieinamos Seimo informacijos sužinojusi apie gegužės 26-28 dienomis numatytą ir Seimo valdybos patvirtintą kito nuteistojo - Vytauto Gapšio - komandiruotę į Japoniją. Pats V. Gapšys prisipažino apie tokią galimybę, tačiau sakė galįs į ją nevykti, taip pat neprieštaravo, kad posėdis kitą savaitę vyktų jam nedalyvaujant.
Teismui savo prašymą pateikė ir V. Uspaskichas. Jis informavo apie gegužės 28 d. numatytą Europos Parlamento posėdį, kuriame jis esą taip pat norėtų dalyvauti. Kad byla būtų atidėta iki birželio 3 d., pageidavo ir kai kurių kaltinamųjų gynėjai.
Išklausęs abiejų nuteistųjų ir jų gynėjų argumentus, teismas vis dėlto nusprendė kitą posėdį rengti gegužės 28 d. V. Gapšiui leista vykti į komandiruotę Japonijoje, tačiau apie bylos nagrinėjamą jam nedalyvaujant politikas įpareigotas teismą informuoti raštu. Tuo tarpu V. Uspaskichas bylos nagrinėjime vis dėlto turės dalyvauti ir EP neeilinį posėdį praleis.
Valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Saulius Verseckas po posėdžio žurnalistams sakė, kad iš V. Vonžutaitės pažymos, kuri pateikta teismui, aišku, kad Seimo narė teismo posėdyje negali dalyvauti nuo pirmadienio iki gegužės 27 d., tačiau, ar negalės dalyvauti ir po šios datos, neaišku, nes kol kas tokios informacijos nėra. Dėl to, anot prokuroro, iki kito teismo posėdžio, gegužės 28 d., tai bandys išsiaiškinti.
Klausiamas, ar V. Vonžutaitės liga - nėštumas, prokuroras to nekomentavo. Tiesa, neatmetė galimybės atskirti V. Vonžutaitės bylą.
"Jeigu bus duomenys, kad V. Vonžutaitės liga gali užsitęsti pakankamai ilgą laiką, tai, aišku, tokią galimybė, manau, galėtų būti svarstoma", - sakė S. Verseckas.
Ar nėštumas, o vėliau ir motinystės atostogos trukdytų teismui nagrinėti bylą, S. Verseckas kalbėjo, kad teismui trukdo medikų išvados, kad asmuo dėl ligos negali dalyvauti teismo posėdyje.
"Taip yra pateikiama medikų pateikiamoje pažymoje. Tai šiuo atveju nuteistoji V. Vonžutaitė nuo šiandienos iki gegužės 27 d. negali dalyvauti dėl ligos. Tai yra medikų išvada, kuri ir yra pagrindas, svarbi priežastis nedalyvauti, ir tai yra pateisinama priežastis. Jeigu klausiate apskritai teorines galimybes apie nėštumą ir po to, tai, manau, pati savaime nėra priežastis, tai priklauso nuo asmens būklės", - tikino prokuroras.
Advokatams skundžiantis, kad buvo nepakankamai laiko susipažinti su ekspertizių išvadomis, kurios bus pagarsintos kitame teismo posėdyje, S. Verseckas sakė, kad jam laiko pakako, teismas apie gautas ekspertizių išvadas pranešė likus kelioms savaitėms iki pirmadienio posėdžio.
V. Uspaskichas tikino, kad šios ekspertizių išvados visiškai paneigia kaltinamąjį aktą dėl jam inkriminuojamų paslėptų 24 mln. litų pajamų. Politikas džiaugėsi, kad apeliacinės instancijos teismas nutarė kreiptis pakartotinės ekspertizės, ko nepadarė pirmos instancijos teismas.
"Net Baltarusijoje, jeigu kaltinamasis sako, kad tai ne jo parašai, tai jau daroma ekspertizė. Pas mus net nebuvo padaryta, ir Apeliacinis teismas paprašė padaryti mano parašų ekspertizę. Pasirodo, čia ne mano parašai. Man svarbu, kad ne mano, o kieno - tegu aiškinasi kiti, ne aš", - žurnalistams sakė europarlamentaras.
Politikas dar kartą bylą vadino politizuota, leido suprasti esą jos eigai nurodymai duodami iš Prezidentūros.
"Pirmos instancijos teismas taip neteisingai, nesąžiningai, nepadoriai, neatlikdamas savo pareigos vykdė tą bylos nagrinėjimą. Matosi, kad tai buvo ne tik jų sprendimas, iš karto po teismo sprendimo jie visi yra paaukštinti. Tiek surasta broko, bet jie visi paaukštinti, absoliučiai visi trys teisėjai pirmos instancijos. Džiaukitės, kur mes gyvenam!", - sakė politikas.
Perklausius, ar Prezidentės įtaka buvo jaučiama, V. Uspaskichas siūlė kalbėti žurnalistams, nes esą jo pasisakymai visą laiką vertinami kitaip.
"Prezidentė gali pasakyti ant teismo "klanas", Mantas Adomėnas gali pasakyti "chunta". Jeigu V. Uspaskichas pakartoja tuos pačius žodžius, V. Uspaskichui - byla. Todėl mano komentarai šioje vietoje tikrai ribojami", - teigė jis.
ELTA primena, kad bylos nagrinėjamas buvo sustabdytas pernai liepą Darbo partijos įkūrėjui V. Uspaskichui tapus europarlamentaru ir įgijus teisinę neliečiamybę, kuri kovo pabaigoje buvo panaikinta.
Tai jau ne pirmas kartas, kai prašyta panaikinti šio politiko teisinį imunitetą. 2010 m. rugsėjį EP jau buvo panaikinęs V. Uspaskicho neliečiamybę. Ji vėliau nebuvo atkurta ir po pakartotinio V. Uspaskicho prašymo. Pernai liepos 1 d. V. Uspaskichui tapus EP nariu, jis vėl gavo parlamentinę neliečiamybę.
Baudžiamoji byla, kurioje prašoma panaikinti EP nario V. Uspaskicho teisinį imunitetą, buvo pradėta 2006 metais. 2008-2013 metais ji buvo nagrinėjama Vilniaus apygardos teisme, kuris 2013 metų liepos 12 dieną priėmė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo pripažino kaltais ir nuteisė V. Uspaskichą, taip pat kitus asmenis.
Darbo partijai baudžiamoji byla buvo nutraukta ją reorganizavus į naują juridinį asmenį. 2014 metų spalio 10 dieną Lietuvos apeliacinis teismas šioje byloje pradėjo nagrinėti prokuroro ir nuteistųjų apeliacinius skundus, tačiau apeliacinis procesas negalėjo būti baigtas negavus EP sprendimo dėl V. Uspaskicho teisinio imuniteto atšaukimo.
Lietuvoje Darbo partijos įkūrėjas ir neformalus lyderis V. Uspaskichas teismo sprendimu pripažintas kaltu, sukčiaujant ir apgaulingai vykdant partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą, jam skirta ketverių metų laisvės atėmimo bausmė.
Parlamentarė V. Vonžutaitė už grotų pasiųsta trejiems metams.
Buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei Vilniaus apygardos teismas skyrė vienerius metus nelaisvės, o parlamentarui Vytautui Gapšiui - 35 tūkst. litų baudą.
Vilniaus apygardos teismas nutraukė bylą Darbo partijos atžvilgiu, paskelbęs, kad ji, kaip juridinis asmuo, baigėsi įvykdžius reorganizaciją.
V. Uspaskichas ir jo įkurta Darbo partija teisiami už tai, jog nuslėpė 24 mln. litų pajamų, 23 mln. litų išlaidų ir nesumokėjo valstybei 4 mln. litų mokesčių.
Gegužės 6 d. EP Teisės reikalų komitetas balsavo už V. Uspaskicho imuniteto panaikinimą kitoje byloje dėl teismo įžeidimo.
Rašyti komentarą