Palangoje - diskusijos apie istorinių parkų likimą

Palangoje - diskusijos apie istorinių parkų likimą

Šeštadienį Palangoje finišavo tarptautinė konferencija "E.F. André šiaurės parkų kelias", kuri rugsėjo 22-24 dienomis buvo rengiama Užutrakio, Lentvario, Trakų Vokės ir Palangos parkuose.

Prieš 114 metų įkurtame Palangos botanikos parke, arba Birutės parke, šeštadienį vėl buvo atgaivinta anų laikų dvasia - palangiškiai ir miesto svečiai galėjo nesunkiai įsivaizduoti, kokia nuotaika čia vyravo grafų Tiškevičių laikais - nostalgišką istorinę atmosferą atkūrė XIX a. stiliumi apsirengę personažai.

Teatralizuota ekskursija "Birutės parko istorijos atspindžiai" gėrėjosi ir konferencijos dalyviai iš Lietuvos, Prancūzijos, Lenkijos ir Italijos. O vėliau jie dalijosi mintimis apie istorinių parkų likimą bei šių parkų kūrėją - garsų prancūzų botaniką ir kraštovaizdžio architektą Eduardą Fransua André.

"Manau, kad Palangos botanikos parkas yra geriausiai išsilaikęs iš visų kitų E. F. André kurtų parkų Lietuvoje. Tiesa, dabar parke vykstanti rekonstrukcija įneša šiek tiek sumaišties, tačiau reikia džiaugtis, kad yra skiriamos lėšos parkui atkurti", - sakė Palangos botanikos parko direktoriaus pavaduotojas Antanas Sebeckas.

Pasak jo, Palangoje apsilankiusi E. F. André anūkė yra pasakiusi, kad Palangos parke tebėra išlikusi jos senelio kūrybinė dvasia.

"Be to, reikia pasidžiaugti, kad Palangos parkas nėras užterštas svetimkūniais, kaip kituose parkuose, kur pristatyta katilinių, garažų... Žinia, šis parkas buvo įtrauktas į geriausiai Lietuvoje tvarkomų parkų dešimtuką", - pasakojo A. Sebeckas.

Jo žiniomis, pirmasis parko rekonstrukcijos etapas turėtų baigtis gruodžio mėnesį. Iki tol planuojama užbaigti sutvarkyti istorinės dalies takų tinklą, Birutės kalno laiptus, senojo tvenkinio tiltelius, laistymo sistemą, kabelių tinklą bei mažąjį parterį.

"Jau yra gauta pinigų ir antrajam rekonstrukcijos etapui, tačiau svarstoma, kad su tuo etapu rekonstrukcija ir pasibaigs", - svarstė A. Sebeckas.

Konferenciją organizavo Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, Palangos miesto botanikos parkas, E. F. André klubas Lietuvoje. Renginį globoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Prancūzijos ambasada Lietuvoje.

Eduardas Fransua André (1840-1911) - garsusis prancūzų botanikas ir kraštovaizdžio architektas, kūręs viešus ir privačius parkus visame pasaulyje. Lietuvoje jis apsilankė pačioje 19 a. pabaigoje ir grafų Tiškevičių užsakymu sukūrė čia keturis parkus jų rezidencijose Užutrakyje, Lentvaryje, Trakų Vokėje ir Palangoje. Šiemet sukanka 100 metų nuo šio parkų kūrėjo mirties, tad 2011 m. pažymimi kaip E. F. André parkų metai.

 

 

Sidebar placeholder