“Palangos dienose“  - žygis į Šventąją

“Palangos dienose“ - žygis į Šventąją

Šeštadienį Palangoje tęsėsi ketvirtadienį prasidėję renginiai „Palangos dienos“,  vyksiantys iki pat balandžio 5 d., iki miesto gimtadienio, kai jis bus pristatomas Lietuvos Seime.  Jais minima1921 metų kovo 30-oji, kai  Palangos kraštas (Palanga ir Šventoji) buvo prijungtas prie Lietuvos.

Palangoje jau šurmuliuoja poilsiautojai, nors kurortinis sezonas dar  nepradėjęs. Jų jau gausu ir ant jūros  tilto. Nemažai smalsuolių galbūt priviliojo  pagrindinis šeštadienio renginys - pėsčiųjų žygis pajūriu „Gintaro kelias Palanga-Šventoji“ ir akcija „Riedam“ .

Prieš prasidedant žygiui Velykiniais margučiais pasipuošusioje J. Basanavičiaus alėjoje sutikome ramiai vaikštinėjančius Palangos merą Šarūną Vaitkų su šalies ministru pirmininku Sauliumi Skvereliu, stumiančiu vaikišką vežimėlį.

Š. Vaitkus pasidžiaugė, kad tokią reikšmingą istorinę datą paminėti ir švęsti imta Palangos bendruomenės iniciatyva. „Pagrindinis dalykas, kad pati visuomenė ir dalyvauja aktyviai. Smagu, kad žygyje į Šventąją kasmet dalyvauja vis daugiau žmonių. Pernai mes su šeima taip dalyvavome su dviračiais. Šiandien mačiau jau žmonės gausiai renkasi į aikštę. Šventojoje mus pasitinka šventojiškiai ir vaišina kareiviška koše. Visą savaitę vykstantys renginiai suburia mūsų bendruomenę ir tai labai džiugu. Privažiuoja daug svečių. Manau, kad apie 14 val. mūsų gatvėse bus labai daug žmonių. Daug jų apsistoja viešbučiuose. Pasirodo, žmonės myli Palangą“, - sakė meras Š. Vaitkus.

Žygis startavo iš Jūratės ir Kastyčio skvero  po 11 val. Jau 10.30 val. buvo nusitiesusi nemenka eilė prie  registratorių. Šventinę nuotaiką kėlė muzikantai. Žygio dalyvių apyrankių turėta 400,  visos jos buvo išdalintos.

Pėstieji, kas su lazdomis, kas be, kas poromis, kas šeimomis, kas būriais, kas net organizacijomis, buvo puikiai nusiteikę ir laukė starto. Tarp jų buvo ir 6 Palangos jaunieji šauliai. „Mes norime atstovauti savo miestui Palangai“, - sakė penkiolikmetis Marius Gruzdys. Jiems tie  kiek daugiau nei 10 kilometrų įveikti atrodė vieni juokai, o atgal žadėjo grįžti autobusu.  Žygis „Gintaro kelias“ jau  organizuojamas šeštus metus.

O akcija „Riedam“, kai į Šventąją traukiama dviračiais ir riedučiais, organizuojama tik trečius metus. Tarp jos dalyvių sutikome ir Klaipėdos dešimties dviratininkų mėgėjų grupę. „Mes šioje akcijoje jau dalyvaujame trečius metus“, - sakė Eduardas. Pirmą kartą šiame žygyje dalyvavęs 23 metų Giedrius nesijaudino, nes yra numynęs į Šventąją ir iš Klaipėdos.

Palangiškė Silvija  dalyvavo su dukromis Lukrecija ir Justina, sūnėnu Einardu,  seserimi Kotryna ir didžiuliu  šunimi. Devynerių metukų jos dukra į žygį leidosi paspirtuku. Ar įveiks tiek daug kilometrų, sakė nežinanti, bet  dėl to sau galvos nesuko.

Dvi draugės Rita ir Edita atvyko iš Šventosios – viena su riedučiais, kita su dviračiu. Anksčiau jos eidavo su lazdomis, o šiemet nusprendė  dalyvauti akcijoje „Riedam“, kitaip sakant, tobulėti.  „Mes dažnai dalyvaujame tokiuose žygiuose. Kur tik ką reikia paremti, visada  paremiame“, - prisipažino šventojiškė Rita. Beje, tarp riedutininkų buvo ir  viena nauja pora, stūmusi vaikišką vėžimėlį.

Ne visi kalbinti dalyviai žinojo, kokiai datai skiriamas tas žygis.

Susirinkusius į startą dalyvius pasveikino Palangos vicemeras  Rimantas Antanas Mikalkėnas. Valstybės sienos apsaugos tarnybos Palangos užkardos vadas Juozas Rinkevičius drąsino dalyvius sakydamas, kad finiše jų laukia pasienietiška košė. Palangos garbės pilietis Vitalijus Litvaitis pasidžiaugė, kad taip gausiai žmonių susirinko paminėti Palangos nepriklausomybės dienos.

Palangos miesto tarybos narė, istorijos mokytoja Ilona Pociuvienė visiems priminė, kad 1921 m. kovo 30 d. iš Palangos pasitraukė Latvijos kariuomenė, o kitą dieną pasirodė Lietuvos kariuomenė. Tuomet Palangoje ir Šventojoje buvo didžiulė šventė. Pasak  I. Pociuvienės, daugelį metų ši diena buvo neteisėtai pamiršta. Tačiau Palangos bendruomenė nupūtė nuo jos dulkes, ir štai jau ketvirti metai, kai ją švenčia ir palangiškiai, ir šventojiškiai.

Prieš žygį dalyviai darė  mankštą, tiksliau nuotaikingai šoko. Mankštą kartu su visais darė ir Seimo narys Antanas Vinkus, kuriam žygyje dalyvauti sutrukdė kiti reikalai.

Šventojoje pavargusių žygio dalyvių laukė autobusai, kurie turėjo parvežti juos atgal į Palangą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder