Palangos Stintų šventėje - ypatingas gintarinis prieskonis

Palangos Stintų šventėje - ypatingas gintarinis prieskonis

Palangos  Stintų šventei (vasario 8-10 d.) intensyviai besirengiantys palangiškiai atvykusiuosius žada nustebinti ne tik žuvies bei renginių gausa, bet ir ypatingu stintų skoniu. Norėdami šventės „kaltininkei“ suteikti naujo prieskonio, Stintų ordino riteriai šios žuvies ruošimui nusprendė pasitelkti netgi gintarą.

 Veikiausiai Lietuvoje sunku būtų rasti žmogų, nė karto neskanavusį stintos – šios žuvies skonį ir kvapą nesunkiai atpažintume iš daugelio kitų žuvų. Tačiau palangiškiai kurorto gyventojus ir svečius kitą savaitgalį žada nustebinti savo išradingumu bei naujais, dar neišmėgintais prieskoniais.

Pasak Stintų ordino magistro Klaido Pakutinsko, tradiciškai Stintų šventėje populiariausias patiekalas yra miltuose apvoliota kepta stinta. „Visuomet stintų sezonas prasideda nuo aliejuje keptos, miltuose apviliotos stintos. Kai atsivalgoma šiuo būdu paruoštos stintos, pradedama ją marinuoti, vėliau – rūkyti bei kitaip gaminti“, – sakė Stintų ordino magistras.

Beje, pasak K. Pakutinsko, ypatingu skoniu pasižymi stintų ikrų kotletukai, kurių paragauti galima tik Stintų šventėje, taigi – vieną kartą per metus, ir tik vienoje vietoje. „Šis vieno žvejo gaminamas patiekalas yra tikras ekskliuzyvas“, – įsitikinęs Stintų ordino magistras.

Tad atvykusieji į Stintų šventę raginami vien tik kepta stinta neapsiriboti, kadangi kavinių ir restoranų virtuvių šefai, o taip pat – Stintų šventės metu vykstančio Lietuvos žuvies barbekiu čempionato dalyviai pasitelks visą išmonę, kad stintą savo svečiams patiektų naujai, įdomiai ir, be abejo, labai skaniai.

Pasak vieno iš pagrindinių Stintų šventės organizatorių, Stintų ordino kanclerio Nerijaus Stasiulio, Lietuvos žuvies barbekiu čempionato dalyviai Stintų šventės svečius kasmet nustebina savo išmone bei profesionalumu. „Šiame čempionate dalyvauja geriausi grilio meistrai su savo komandomis, ir čempionatui jie labai rimtai rengiasi – jo metu kasmet gimsta nauji receptai. Virtuvės šefai siekia kelti savo reitingus, o taip pat – parodyti kitiems čempionato dalyviams naujienas, pristatyti gamybos subtilybes. Bet svarbiausia šiame čempionate yra tai, kad jo metu kuriami nauji receptai“, – kalbėjo N. Stasiulis.

Žuvies barbekiu čempionato dalyviai Stintų šventės metu pagamins po du patiekalus, skirtus konkursui, bei po vieną reprezentacinį – visuomenei. Šio čempionato metu naudojama stinta, pristatomi nauji šios žuvies gaminimo būdai, pateikimo forma. Didelis dėmesys skiriamas ne tik maisto gamybai, bet ir patiekalo pateikimui. Tad Stintų šventės svečiai galės pasisemti nemažai naujų idėjų.

Geriausi žuvies grilio meistrai artėjančiam Lietuvos čempionatui ėmė rengtis iš anksto, tačiau už juos dar anksčiau apie būsimąją šventę ėmė galvoti Stintų ordino nariai – Gintaro Sičiūno, Stintų ordino maršalo, teigimu ypatingų stintos ruošimo receptų šiųmetei šventei imta ieškoti jau prieš metus. „Kadangi Palanga yra gintaro kraštas, nusprendėme stintos paruošimui naudoti gintarą. Receptus susirinkome iš senolių – senelių, prosenelių. Vėliau juos išbandėme, ir kad išgautume gerą bei ypatingą stintos skonį, receptus teko tobulinti dešimt, o kartais – netgi dvidešimt kartų“, – kalbėjo G. Sičiūnas. 

Ypatingi, „gintariniai“, patiekalai Stintų šventės metu bus pristatomi prie Stintų ordino pilies – J. Basanavičiaus gatvės pradžioje įsikūrusios kavinės „Molinis ąsotis“. Čia, be jau įprastų šios žuvies ruošimo būdų, stintos, skumbrės ir lašišos bus kepamos su degintu gintaru. „Toks žuvies ruošimo būdas – ne naujovė, o iš mūsų senelių paveldėtas receptas, kulinarinis paveldas. Taip iškepta stinta įgauna gražaus rusvumo bei specifinį dūmų kvapą ir skonį“, ­­– sakė G. Sičiūnas.

Stintų ordino riteriai žada ir kulinarinių eksperimentų – stintą marinuoti su gintaro actu. G. Sičiūno teigimu, taip marinuota stinta įgauna tvirtumo, ji tampa standesnė, nei įprastai.

Na o sušalusieji prie Stintų ordino pilies galės paskanauti arbatos, pagardintos gintariniu medumi nei specialiu gintariniu antpilu – tokią arbatą anksčiau ypač vertindavę iš jūros sugrįžę sužvarbę žvejai.

O paskanavę geriausių virtuvės meistrų paruoštos stintos, šventės svečiai, grįžę į namus, galės ir patys išbandyti išmoktus receptus, kadangi šviežios, ką tik pagautos stintos šventėje turėtų būti apstu. „Stintų yra, žvejai jau traukia pilnus tinklus. Stintų šventės metu šviežią žuvį pardavinės apie dvidešimt vietos žvejų“, – sakė K. Pakutinskas. 

Tačiau vien žuvimi apsiriboti taip pat nevertėtų – Stintų šventę, kaip ir kasmet, paįvairins ne tik turtinga kultūrinė bei pramoginė programa, bet ir spalvingas kermošius, kurio metu savo dirbinius bei maistą siūlys apie pustrečio šimto tauto tautodailininkų bei kulinarinio paveldo atstovų. Šventės metu skambės linksma muzika, vyks įvairios rungtys bei atrakcijos.

Stintų šventė į Palangą visus sukvies vasario 8-10 dienomis, o daugiausiai linksmybių, be abejo, bus šeštadienį, vasario 9 d.

Programa

Palangos stinta 2019

Vasario 8-10 d.

Žemaitiški žvejiški monai

Vasario 9 d.

Jūratės ir Kastyčio skveras

8.00 – 12.00 Stintų meškeriojimo varžybos ant jūros tilto

12.00 „Palangos Stinta 2019“ atidarymas. Tradicinės magaryčios žvejams ir svečiams, naujų „Stintų Ordino“ riterių inauguracija. 800 žemaitiškų žodžių rašymo pradžia.

12.30 Stintų meškeriojimo varžybų dalyvių apdovanojimai

12.45 Lietuvos žuvies barbekiu čempionato atidarymas

13.00 Šventinis koncertas. Koncertuos Degaičių kapela "Grįžolė",  Aušrinė,  duetas „Žemaitukai“ ir grupė „Kitava“. Koncerto intarpuose vyks inkaro laikymo ir stintų valgymo varžybos

15.00 Didžiosios žiemos „Ruonių“ maudynės jūroje, šalia jūros tilto

17.00 Lietuvos žuvies barbekiu čempionato dalyvių apdovanojimai

Birutės al. ir  J. Basanavičiaus bei Vytauto ir J. Basanavičiaus gatvių sankryžose

13.00 - 18.00 Skambės žvejų liaudies melodijos ir vyks tradicinės žvejiškos rungtys

Mugė  vasario 8-10 d.

Visos šventės metu Vytauto ir J. Basanavičiaus gatvėse veiks mugė. Jūsų lauks šviežios, agurkais kvepiančios, iškart iškeptos ar išrūkytos, vytintos, dainuojančios, šokančios, metalinės, molinės bei gintarinės stintos, gardi žuvienė, patys tikriausi žvejai ir žemaitiški žvejiški monai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder