Jungtinių Valstijų prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) antradienį 20 val. (3 val. trečiadienį Lietuvos laiku) kreipėsi į amerikiečius per televiziją su pareiškimu. Pagrindinė kreipimosi tema buvo situacija, susijusi su naftos nuotėkiu Meksikos įlankoje. B. Obamos kreipimąsi per tiesioginį eterį, be kitų televizijos kanalų, transliavo CNN.
Savo kalbos pradžioje JAV prezidentas pažadėjo patraukti BP atsakomybėn ir priversti ją "sumokėti" už jos padarytą žalą JAV gyventojams. B. Obama pareiškė ketinąs įpareigoti BP vadovybę įsteigti specialų fondą, kurio lėšos būtų skiriamos kompensacijoms išmokėti.
Kalbėdamas apie valdžios veiksmus, B. Obama pabrėžė, kad jo pavaldiniai daro viską, kas įmanoma, kad naftos nuotėkis įlankoje būtų sustabdytas ir "stambiausia ekologinė katastrofa JAV istorijoje" įveikta. JAV vadovas kreipėsi į valstijų valdžią su prašymu skirti visas jėgas kovoje su naftos dėme, taip pat ir į Nacionalinę gvardiją. Pasak prezidento, kai Meksikos įlankos vandenys bus išvalyti nuo išsiliejusios naftos, šis JAV regionas ekologiniu požiūriu bus dar švaresnis nei anksčiau.
JAV prezidentas paragino amerikiečius prisijungti prie naujos nacionalinės idėjos - sukurti ekologiškai švarią visuomenę. B. Obama priminė apie būtinybę visur diegti ekologiškus energijos šaltinius, siekiant, kad ateityje nepasikartotų tokios avarijos kaip BP naftos platformoje.
Be to, vienas esminių B. Obamos kreipimosi punktų buvo ilgai lauktas vadinamojo "naftos karaliaus" paskyrimas. Šias pareigas einantis žmogus stebės situaciją Meksikos įlankoje ir kontroliuos naftos kompanijų veiklą. Remiantis oficialiu B. Obamos pranešimu, į šias pareigas paskirtas Maiklas Bromvičas (Michael Bromwich), ėjęs JAV teisingumo departamento vyriausiojo inspektoriaus pareigas šalį valdant Bilui Klintonui (Bill Clinton).
Ši kalba tapo pirmuoju B. Obamos, kaip šalies vadovo, kreipimusi į JAV piliečius per televiziją. Ekspertų manymu, tai reiškia, kad JAV valdžia labai rimtai vertina naftos dėmės Meksikos įlankoje problemą - paprastai prezidentas kreipdavosi į tautą iš Baltųjų rūmų tik karo atveju ar kitos nepaprastos situacijos šalyje atveju.
ELTA primena, kad virš BP naftos gręžinio Meksikos įlankoje plūduriavusi naftos gavybos platforma "Deepwater Horizon" po sprogimo ir kelias dienas trukusio gaisro nuskendo balandžio 22 d. Per avariją žuvo 11 darbininkų. Nuo tada iš gręžinio liejasi nafta, užteršusi Luizianos, Misisipės ir Alabamos valstijų pakrantes, jos atsirado ir Floridos paplūdimiuose. BP specialistai įvairiomis priemonėmis bandė sustabdyti nuotėkį, tačiau nė vienas jų bandymas nedavė laukiamų rezultatų, o į įlankos vandenis vis dar patenka dešimtys tūkstančių barelių naftos per dieną.
JAV valdžios duomenimis, šiuo metu į Meksikos įlanką dėl avarijos kasdien patenka nuo 12 iki 19 tūkst. barelių naftos. Naftos nuotėkis pripažintas skaudžiausia ekologine katastrofa JAV istorijoje.
Rašyti komentarą