Vašingtoną papiktino malonės suteikimas armėnų kariškio žudikui
Vašingtoną papiktino malonės suteikimas armėnų kariškio žudikui

JAV prezidentą Baraką Obamą (Barack Obama) nuvylė Azerbaidžano valdžios sprendimas suteikti malonę karininkui Ramiliui Safarovui, kuris kalėjo Vengrijoje už savo kolegos iš Armėnijos nužudymą. Jam buvo skirta laisvės atėmimo bausmė iki gyvos galvos. Apie tai pranešama Nacionalinio saugumo tarybos spaudos sekretoriaus Tomio Vitoro (Tommy Vietor) rugpjūčio 31 dienos pareiškime.

Vašingtonas pareikalavo iš Budapešto paaiškinti, kodėl buvo nuspręsta perduoti azerbaidžanietį gimtinei, teigiama spaudos pranešime. Pareiškime taip pat pabrėžiama, kad Azerbaidžano valdžios veiksmai prieštarauja pastangoms sumažinti įtampą regione.

Kaip jau skelbta, Vengrija perdavė Azerbaidžanui Ramilį Safarovą, atliekantį bausmę iki gyvos galvos už Armėnijos ginkluotųjų pajėgų karininko Gurgeno Margariano nužudymą.

2004 m. vasarį Armėnijos kariškis atvyko į Budapeštą tobulinti anglų kalbos žinių pagal NATO programą "Partnerystė vardan taikos". Tų pačių kalbos kursų klausytojas iš Azerbaidžano R. Safarovas kirviu užkapojo miegantį armėną.

Kaip tvirtina R. Safarovas, žmogžudystės momentu jis buvo netekęs nuovokos. Pasak jo, agresiją išprovokavo pats armėnų karininkas, kuris įžeidė Azerbaidžano vėliavą, be to, negailėjo užgauliojimų šalies ginkluotosioms pajėgoms. Be to, R. Safarovas neslėpė, kad labai skausmingai reagavęs į armėnų okupaciją jo gimtajame rajone.

2006 m. balandį Budapešto pirmosios instancijos teismas nuteisė R. Safarovą kalėti iki gyvos galvos be teisės teikti malonės prašymą 30 metų. 2007 m. vasarį Apeliacinis teismas nuosprendį paliko galioti. Tačiau 2012 metų rugpjūčio 31 dieną R. Safarovas buvo perduotas Azerbaidžanui ir čia šalies prezidentas Ilhamas Alijevas jam suteikė malonę. Tai sukėlė didžiulį Armėnijos pasipiktinimą. Jerevanas pareikalavo, kad Budapeštas paaiškintų, kodėl R. Safarovas buvo išduotas Azerbaidžanui. Penktadienį Armėnijos prezidentas Seržas Sargsianas paskelbė, kad Armėnija pristabdė diplomatinius santykius su Vengrija.

Vengrijos teisingumo ministerija tvirtina perdavusi R. Safarovą teisėtai - pagal 1983 m. Strasbūro konvenciją ("Dėl nuteistų asmenų ekstradicijos"). Pagal konvencijos tekstą, primena Vengrija, priimanti asmenį šalis gali pakeisti nuosprendį vadovaudamasi savo įstatymais.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder