Ar reikia pavasarį valyti organizmą?

Ar reikia pavasarį valyti organizmą?

Pavasarį taip norisi viską mesti ir išvažiuoti, kur akys mato. Ir niekuomet nebegrįžti į save vakarykštį. Pakeisti aplinką, būseną, statusą, savąjį Aš... Išmesti viską, ką žinai, ir iki viršugalvio prisipildyti naujo.

Pavasarį, kai nusivalai namų langus, dar labai norisi nusivalyti ir savo paties langus iš vidaus. Būtų paprasta, jei mūsų kūnas būtų permatomas ir galėtume matyti, kas jame ne taip. Tuomet geriau žinotume, kur ką pavalyti ir pablizginti... Tačiau dabar klaidžiojame kaip ežiukai rūke: spėliojame, prisiskaitome, prisigalvojame, mėgdžiojame, klausome vienas kitam prieštaraujančių patarimų, griebiamės to, ano... O rezultatai nedžiugina: vis tiek kuriame nors kampe trūksta švaros.

Natūraliosios medicinos atstovai kūno neatskiria nuo psichikos. Jeigu nesugebame suvaldyti savo blogų minčių ir emocijų, gyvybės energija nebegali laisvai judėti tam tikrais kanalais, užsikemša ir sukelia ligas: tulžies pūslėj, kepenyse, inkstuose... Vienur susidaro akmenys, kitur smėlis, o gal ir blogiau. Mūsų protėviai tai žinojo intuityviai ir savo noru užsiimdavo profilaktka. Jų tradicijas perėmę dabartiniai tikintieji pavasarį pasninkauja ne šiaip sau: valo kūną ir sielą. Katalikų pasninkas per gavėnią kadaise trukdavo net 40 dienų, tik vėliau buvo nurodyta pasninkauti penktadieniais. Ir ikikrikščioniškų religijų išpažinėjai, kurie pavasarį švęsdavo mirštančių dievybių prisikėlimą, prieš šią šventę pasninkaudavo.

Populiarių knygų sveikatos tema autorė gydytoja Filomena Taunytė taip pat rašė, kad pasninkas reikalingas ir žmogaus dvasios, ir kūno sveikatai.

Būtent dėl dvasios sveikatos prieš Velykas kunigai ragina prieiti išpažinties. Kad žmogus išsivalytų nuoskaudas ir kaltes, atsiprašytų tų, kuriuos nuskriaudė. Tai vis pavasarinis sielos valymas, minčių ir jausmų, kurios "užspaudžia" gyvybinę energiją kūne, atsikratymas... Kad būtume sveiki.

Rytuose nuo seno tikėta, kad kosmosas ir žmogaus organizmas (mikrokosmosas) yra tapatūs: ir iš esmės, ir pagal substanciją, ir pagal vystymosi mechanizmus. Kinams pavasaris simbolizuoja Medį - gimimą ir augimą. Vasara - tai Ugnis: maksimalaus visa ko sužydėjimo simbolis. Ruduo - Metalas, gesimo simbolis. Žiema - Vanduo, simbolizuojantis minimalų aktyvumą ir nesipriešinimą. Šie simboliai apibūdina ir keturis pagrindinius gyvybės energijos (kinai ją vadina či) judėjimo etapus, ir visus juos jungia penktasis elementas - Žemė, periodinių pokyčių gamtoje ašis.

Taigi viskas juda ratu: tiek visatoje, tiek žmoguje. Minėti penki elementai, pasak rytiečių, veikia ir žmogaus organizme. Kai visatoje tam tikru metu dominuoja vienas kuris iš jų, žmogaus organizme taip pat dominuoja kuris nors iš "organų" - pagal energijos judėjimo dėsnius. Kiekvieną elementą atitinka du organai, Ugnį - net keturi. Kiekvienas turi savo kanalą, vadinamą meridianu. Kinų medicina nurodo net 12 pagrindinių meridianų. Jiems kūno organas nėra autonominis objektas, į jį įeina ir psichinė sudedamoji.

Kuriamoji energija juda pagal laikrodžio rodyklę. Kiekvienas iš penkių elementų kuria ir palaiko kitą, einantį paskui jį ratu: Medis palaiko ir maitina Ugnį, ši virsta pelenais ir gimdo Žemę, ši gamina Metalą, šis kuria vandenį ir taip toliau. Taip veikia išorinis energijos stimuliavimas. Judant prieš laikrodžio rodyklę vyksta pasipriešinimas, susilaikymas...  

ATGAIVA. Paimkite saują beržų pumpurų, kelias kadagio šakeles, užpilkite verdančiu vandeniu ir 5 minutes pavirinkite. Šiame nuovire pamirkykite kojas: puikiai šalina nuovargį. Taip pat patartina pagulėti vonioje su pušų spyglių nuoviru.

Taigi Rytų medicina apima ir žinias apie tai, kas vyksta gamtoje, ir filosofinį būties aspektą. Dvasinis žmogaus darbas - būtinas komponentas kūno sveikatai išsaugoti. Europiečiai tik dabar ėmė suvokti, jog tai nėra du atskiri dalykai: kūnas ir siela.
Tad ką išvalyti turime pirmiausiai..?

Kas neužteršta - valyti nereikia

"Jeigu žmogus nuolat tinkamai prižiūri savo kūną ir dvasią, jie neužsiteršia ir jokie valymai pavasarį nei kitais metų laikais nereikalingi, - sakė Natūralaus sveikatinimo centro "Naturmed" gydytoja fitoterapeutė Irina Karpova. - Bėda ta, kad kol žmogus nejaučia jokių sutrikimų simptomų, jis nejaučia ir motyvacijos rūpintis savo sveikata. Deja, bet žmones labiausiai motyvuoja liga. Tuomet imamasi skubių ir drastiškų, netgi agresyvių organizmo "valymų" dietomis ar aparatais. Dar blogiau, jei tai daroma neturint apie tai supratimo nei žinių. Naudos tokios vienkartinės procedūros neduos, atvirkščiai - sukels organizmui stresą ir šalutinį poveikį."

Pasak gydytojos, bet kokias procedūras daryti ir naujoves taikyti reikia palaipsniui, švelniai ir tam pasiruošus. "Žinoma, pavasaris gali būti geras akstinas žmogui keisti savo žalingus įpročius į sveiką gyvenimo būdą. Tačiau ir to nevalia daryti skubotai, be specialistų rekomendacijų ir priežiūros, vien pasiskaičius apie kitų žmonių patirtį internete. Imkime paprastą pavyzdį. Tarkime, kad jūs įpratusi kas rytą išgerti stiklinę vandens. Galbūt jums tai yra labai naudinga, tačiau nebūtinai tai turi tikti ir kitiems. Arba nebūtinai turi tikti kiekvieną mielą rytą. Visi esame skirtingi, tad  sveikatintis taip pat turime individualiai - pagal savo kūno poreikius. Jau ir Vakarų mokslininkai su tokia iš Rytų atėjusia koncepcija seniai sutinka. Natūralaus sveikatinimo specialistai skiria mažiausiai 12 žmonių tipų: pagal kūno konstituciją, psichologiją ir daugelį kitų aspektų."
Vienkartiniai organizmo valymai, pasak specialistės, tėra laikinas sprendimas ieškant išeities. "Jeigu yra nemalonus simptomas, tarkime, vidurių užkietėjimas, geriausia būtų išsitirti savo būklę visapusiškai. Mat jeigu žmogus linkęs kaupti, kas nereikalnga, ir nepašalins šio įpročio iš esmės, tai kad ir kiek jis valysis aparatais, gydysis žolelėmis, atsisakys tam tikrų maisto produktų - simptomai vis tiek atsinaujins."

Kaip atsisakyti blogų įpročių, kurie teršia mūsų organizmą? Anot gydytojos I. Karpovos, jų sunku atsisakyti todėl, kad daugelis yra susiję su malonumais. "Imkime rūkymą, persivalgymą arba greito maisto pomėgį. Staigiai atsisakyti šių malonumų žmogui reiškia stresą, o diskomforto vengti - natūralu. Todėl kiek pakentėję, mes ir vėl grįžtame prie seno." Todėl gydytoja pataria  blogus įpročius iš savo kūno "varyti" išmintingai ir švelniai - harmonizuojant procesą su žmogaus vidinių nuostatų keitimu.

Kaip vyksta toks harmonizavimo procesas? "Jis nustatomas kiekvienam individualiai, skiriamos priemonės - kompleksinės, palaikymas ir priežiūra - reguliarūs. Mūsų sveikatinimo centre pirmiausiai atliekama paciento apžiūra, vyksta pokalbis, žmogus atidžiai išklausomas, jei reikia - tiriamas kompiuteriu. Tuomet pateikiamos rekomendacijos dėl gydomųjų  procedūrų - nustačius, kada konkrečiai naudingiausia jas atlikti (pvz., taškinį pilvo  masažą). Taip pat parenkamos vaistažolės, patariama, kokius mitybos ar kitus įpročius reiktų keisti. Pacientas reguliariai konsultuojamas ir skatinamas toliau sveikai gyventi jau savarankiškai", - sakė natūralaus sveikatinimo specialistė.

Kaip dažnai tokių konsultacijų reikia? "Priklauso nuo žmogaus būklės ir jos kitimo greičio, - sakė gydytoja. - Anksčiau į mane kreipdavosi daugiausiai 40-50 metų pacientai, o pastaruoju metu matau, kad amžius sparčiai jaunėja. Dabar jau ir trisdešimtmečiai skundžiasi energijos trūkumu, bloga savijauta. Manau, tai labiausiai susiję su socialiniais reiškiniais, jie sukelia disbalansą žmonių  organizme. Skatinčiau nelaukti, kol šis disbalansas išryškės kaip liga, bet rūpintis savo sveikatos būkle nuolat, reguliariai ir profilaktiškai", - sakė I. Karpova.

Sveikatos profilaktiką gydytoja palygino su automobilio priežiūra: "Juk savo atomobilį prižiūrite nuolat, reguliariai atliekate techninę apžiūrą, jei reikia - taisote. Nemokate patys - vežate pas specialistus. Antraip jis suges ir nebevažiuos. Taip pat yra ir su žmogumi."

Paklausta, ar pasninkas iki Velykų naudingas žmogaus sveikatai, I. Karpova sakė: "Krikščionių pasninkavimas per gavėnią pirmiausiai yra susijęs su dvasios apvalymu. Tai susilaikymas ne tik nuo maisto, bet ir nuo tam tikrų veiksmų, minčių. Pasninkas yra daugialypis, juo siekiama vidinės harmonijos, dvasios ramybės. Tai, be abejonės, labai naudinga kiekvienam žmogui - kad ir koks būtų jo tikėjimas.

Kiekvienas turime ne tik kūną, bet ir sielą, jausmus, mintis. Net moksliškai yra įrodyta, kad geriau jaučiasi tikintis žmogus negu niekuo netikintis.

Aš pati laikausi pasninko visą laiką, esu vegetarė ir puikiai jaučiuosi. Svarbu  pasninkauti tinkamai, kad organimas nebūtų skriaudžiamas, kad jam netrūktų reikiamų vitaminų, mineralų, kad mums pakaktų energijos."

KOMENTARAI

Valyti būtina

Alfonsas Grikšas, Kretingos sveikuolių klubo vadovas

Organizmą valyti būtina! Todėl, kad užsiteršia per žiemą, užsikemša kaip kaminas, visokie GMO nusėda, nesveikos mitybos padariniai - ir stringa žmogus, dūmija. Kaip mašina kad stringa, kai vietoje benzino į baką dyzelino įpili. Kaip valytis? Domėtis reikia! Dabar tiek literatūros apie tai... Pavyzdžiui, paskaitykite Anatolijaus Malovičko "10 žingsnių sveikatos link" arba Michalo Tombako "Kaip sveikai gyventi 150 metų" - čia aprašyti būdai, kaip išsivalyti organizmą. Paremti tūkstantmete natūralia  medicina ir senolių receptais. Ar veikia? Dar klausiat! Aš 20 metų jaunesnis jaučiuosi. Kiek iš tikro man metų, nesakysiu, nes 20 metų jaunesnis ir atrodau. Todėl nenoriu, kad Kretingos merginos sužinotų!

Žarnyną galima valyti sūriu vandeniu, porą puslitrių per parą, na, ir specialius pratimus reikia daryti. Vaistinėje yra laisvinamųjų, klizmų pirkti. Kepenims ir tulžiai valyti toks receptas: į stiklinę pripili augalinio aliejaus, citrinos sulčių ir pradedi gerti devintą vakaro - kas 15 minučių po gurkšnį. Nakčiai. Bet prieš tai reikia vegetariškai maitintis, gerti obuolių sulčių, žodžiu, pasiruošti. Akmenys išeina kaip pupos - pats per metus litrą pririnkau. Nepatikėsit, kiek žmogaus viduje visokio brudo...

Kokios pagrindinės geros sveikatos prielaidos? Sveika ir saikinga mityba, maisto suderinimas, žaliavalgystė. Reikia valgyti, o ne ėsti. Taip pat judėjimas ir grūdinimasis. Dvasios ramybė. Labiausiai žmonių sveikatą nualina maisto ir vaistų manija. Visur reikia saiko ir sveiko proto."

Valyti nereikia

Vaida Gedgaudienė, bendrosios praktikos gydytoja:

"Viską, ką darote, darykite su sveiku protu, - toks būtų mano, kaip gydytojos, patarimas. Aš pasisakau prieš visas radikalias priemones, pradedant badavimu ir baigiant žarnyno valymu. Jeigu žmogus reguliariai maitinasi, valgo pakankamai vaisių ir daržovių, geria pakankamai skysčių, yra fiziškai aktyvus, jam nereikia nieko "valyti". Jeigu viso šito nedaro, tuomet rekomenduoju pradėti daryti. O kažkokios specialios priemonės, žadančios greitą rezultatą... Galbūt trumpalaikį efektą ir pajusite, bet tokių procedūrų ilgalaikė nauda nėra niekaip nei pagrįsta, nei įrodyta. Keičiantis sezonams, mūsų mitybos polinkiai keičiasi savaime. Gerkite sulą, darykite rytinę mankštą, vakarais bent 20 minučių pasivaikščiokite gryname ore, kartais nueikite į pirtį..."

NATŪRALIOS VALYMOSI PRIEMONĖS

1. Gerkite pakankamai skysčių. Ypač naudinga dabar tekanti beržų sula.

2. Gerkite daržovių sultis: burokėlių, agurkų, kopūstų, salierų, morkų, pomidorų.

3. Gerkite žolelių arbatas: pipirmėčių, krapų, gervuogių lapų, ženšenio, ginkmedžio, eleuterokoko, ežiuolės, žaliųjų arbatžolių.

2. Valgykite daug skaidulų turinčio maisto: grūdų košes, iš kurių naudingiausia yra grikių bei ryžių (ypač rudųjų), sėlenas, linų sėmenis, daugiau burokėlių, morkų, šparagų, salierų, lęšių, pupelių, riešutų, citrusinių vaisių, obuolių, vynuogių...

3. Sportuokite, vaikščiokite gryname ore.

4. Atsisakykite sunkiai virškinamo maisto, kavos ir alkoholio.

5. Užsiimkite dvasine praktika.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder