Kova su antsvoriu - ne tik pavasarį

Kova su antsvoriu - ne tik pavasarį

Dietos, savęs ribojimas, ilgos valandos sporto salėje, alkis ir kaltė suvalgius ką nors kita nei nurodo dieta. Taip dažnai atrodo dalies žmonių pavasaris. Šiltėjant orams dauguma žmonių griebiasi įvairiausių dalykų, kad atsikratytų per žiemą priaugtų papildomų kilogramų. Dietologai ir sporto treneriai pataria neprarasti sveiko proto ir prieš pradedant kasmetinį lieknėjimo maratoną pasikonsultuoti su specialistais.

Svorio kontrolė - nelengvas darbas, kurio reikia imtis ne tik pavasarį.

Nepamiršti senų tiesų

Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojos dietologės Mantės Vaitelienės, norint gerai jaustis ir gerai atrodyti, prižiūrėti savo mitybą reikia nuolat.

"Reikia maitintis reguliariai visais metų laikais. Reikėtų valgyti kas 3-4 valandas, turiu omenyje pusryčius, pietus, vakarienę bei 1-2 užkandžius. Svarbu rinktis maistą pagal Pasaulio sveikatos organizacijos sudarytą sveikos mitybos piramidę - valgyti daugiau grūdinių produktų, šviežių vaisių, daržovių, aukštos kokybės baltymų, mėsos, žuvies, nepamirštant ankštinių daržovių. Taip pat reikalingas ir nedidelis kiekis riebalų bei saldumynų, jei labai norisi", - priminė M. Vaitelienė.

Gydytojos dietologės teigimu, pavasarį ypač reklamuojamos dietos yra trumpalaikės, jų efektas taip pat laikinas.

"Jei žmonės nori numesti svorio, kad jis negrįžtų, tai nėra tinkamas pasirinkimas. Daugelis dietų yra labai mažo kaloringumo, kas yra nesveika. Dabar populiari ir baltymų dieta, kai žmonės valgo tik kiaušinius ir mėsą, bet į racioną neįtraukia nei kruopų, nei daržovių. Tokios dietos gali rimtai pakenkti ir organams, pavyzdžiui, inkstams, kepenims, ir visam organizmui, todėl jomis nereikėtų susižavėti. Sveikas lieknėjimas yra tuomet, kai per savaitę nukrenta 0,5-1 kilogramas. Tuomet rezultatas yra ilgai išliekantis", - kalbėjo M. Vaitelienė.

Sportuoti - su gydytojo leidimu

Sporto ir sveikatingumo klubų "Apelsinas" kineziterapeutas Tomas Martinavičius, paklaustas, ar jaučia didesnį klaipėdiečių susidomėjimą sportu, juokavo, kad klientų padaugėja ne tik pavasarį, bet ir pirmadieniais.

"Ateinančiųjų sportuoti tikslams įtakos turi daug dalykų. Vienas jų - amžius. Kitas dalykas - lytis. Pastebime, kad moterys rūpinasi savo išvaizda, bet joms aktuali ir sveikata. Vyrai į tai mažiau kreipia dėmesio, kas nėra gerai, nes jie labiau linkę pervertinti savo jėgas, dažnai stipriai persistengia, tai gali baigtis rimtomis traumomis", - kalbėjo T. Martinavičius.

Pasak pašnekovo, prieš pradedant sportuoti, ypač po ilgos pertraukos, reikėtų pasitikrinti sveikatą pas šeimos gydytoją ar sporto medicinos gydytoją ir, gavus jų leidimą sportuoti ar konkrečias rekomendacijas, kreiptis į sporto klubo trenerį ar kineziterapeutą.

"Kartais žmogus net nejaučia, kad organizme yra kokių nors pakitimų. Dėl to visada rekomenduojame pasitikrinti, kad pats žmogus žinotų, kokia yra jo sveikatos būklė, ir sporto klube galėtų saugiai leisti laiką ir sportuoti. Taip pat atėjus į sporto klubą visuomet reikia pasakyti treneriui, kokie yra lūkesčiai, koks tikslas: lavinti fizines savybes, pavyzdžiui, greitį, ištvermę, lankstumą, koordinaciją, vikrumą, gerinti sveikatą ar paprasčiausiai čia praleisti laiką, atsipalaiduoti, pakeisti aplinką. Kitas etapas - treneris ar kineziterapeutas būtinai turi išsiaiškinti, ar anksčiau žmogus treniravosi, kokio pobūdžio, intensyvumo krūvis tai buvo, ar buvo padaryta pertrauka, o gal išvis žmogus daugybę metų nesportavęs", - aiškino T. Martinavičius.

Svarbu apšilti

Pasak jo, po kliento apklausos visuomet įvertinama žmogaus laikysena, fizinis pajėgumas, širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumas, atliekama kūno masės analizė. Remdamasis šiais duomenimis treneris gali sudaryti saugų ir efektyvų treniruočių planą, kuris leidžia efektyviai per optimalų laikotarpį pasiekti geriausių rezultatų.

Anot sporto ir sveikatingumo klubų "Apelsinas" kineziterapeuto, pastebima, kad žmonės, kurie anksčiau rimtai užsiėmė sportu, bet padarė ilgą pertrauką, po jos grįžę į sporto salę dažnai pervertina savo jėgas, jaučiasi lyg būdami ankstesnės fizinės formos. Taip pat pavojinga, kai sportuoti savarankiškai bando pagrindinių žinių neturintys žmonės, kurie instrukcijų prisižiūri internete, tačiau nežino, kaip pratimą taisyklingai atlikti realybėje. Tuomet yra labai didelė tikimybė patirti traumą, kartais - ypač sunkią.

Dar viena ateinančiųjų sportuoti klaida - pamirštamas apšilimas bei tempimo pratimai.

"Geriau apšilimas be treniruotės negu treniruotė be apšilimo, - šypsojosi T. Martinavičius. - Taip pat blogai, kai žmonės po treniruotės ignoruoja atsipalaidavimo, tempimo pratimus, kurie kūnui leidžia tiek fiziškai, tiek emociškai išeiti iš tam tikros stresinės būklės, kurią organizmas patyrė treniruotės metu. Kaip palaipsniui įeinama į krūvį, taip iš jo reikia ir išeiti."

Reikia ir angliavandenių, ir baltymų

Pasak gydytojos dietologės M. Vaitelienės, sportui reikalinga energija.

"Pirmiausia reikalingi sudėtiniai angliavandeniai, t. y. kruopos, pilnagrūdžiai makaronai, juoda duona. Reikėtų atsiminti, kad prieš einant sportuoti, jei laukia intensyvi treniruotė, reikėtų valgyti angliavandenių, pavyzdžiui, vaisių, košių, o po sporto labiau reikalingas baltymų turintis maistas ir šiek tiek angliavandenių", - aiškino gydytoja.

Jos nuomone, jei po žiemos žmogus jaučiasi nusilpęs, galima gerti ir vaistinėje pirktus vitaminus, bet labiau verta naudotis galimybe valgyti šviežius vitaminų šaltinius, pavyzdžiui, salotas, ridikėlius.

"Jei yra labai didelis antsvoris ir gresia rimtos sveikatos problemos, geriausia būtų pasikonsultuoti su specialistais - gydytoju dietologu, sporto treneriu. Bet prieš darant kokius nors sprendimus, galima pradėti nuo paprasčiausio pasivaikščiojimo gryname ore. Tas reguliarus valgymas, sveikų produktų pasirinkimas yra svarbus visus metus. Svarbiausia - nepersistengti ir savimi rūpintis nuolat", - šypsojosi gydytoja dietologė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder