Tik 46 proc. Lietuvos gyventojų žino, kad antibiotikai negydo peršalimo ir gripo

Tik 46 proc. Lietuvos gyventojų žino, kad antibiotikai negydo peršalimo ir gripo

Naujausiais Eurobarometro duomenimis, tik 46 proc. Lietuvos gyventojų žino, kad antibiotikai neefektyvūs gydant peršalimą ir gripą.

Pastaraisiais metais Lietuvoje antimikrobinių preparatų suvartojama tiek pat, kiek vidutiniškai Europoje, tačiau ypač daug jų skiriama ligoninėse - pagal tai esame antrieji Europos Sąjungoje.

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vyr. specialistės Irmos Diržinauskaitės, Lietuvos gyventojų savigyda antibiotikais, remiantis 2009, 2013 ir 2016 metų Eurobarometro tyrimais, sumažėjo nuo 12 proc. iki 8 proc. Tačiau pagal gyventojų žinias dar nesiekiame Europos vidurkio - apie antibiotikų vartojimą tinkamai informuoti 24 proc. Lietuvos gyventojų.

Kaip primena Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), antibiotikai efektyvūs vaistai nuo bakterinių infekcijų, tačiau visiškai netinkami virusinėms infekcijoms gydyti, nesustabdo virusų plitimo.

Savigydai šios grupės vaistais priskiriamas antibiotikų likučių vartojimas, jei antibiotikai įsigyjami be gydytojo recepto.

Netinkamas antibiotikų vartojimas gali sukelti bakterijų atsparumą. Ši sveikatos požiūriu opi problema apima ne tik asmenį, kuris vartoja antibiotikus neatsakingai, tačiau ir kitus, kurie gali užsikrėsti infekcijomis, atspariomis antibiotikams.

Pasak ULAC, antibiotikams atsparios bakterijos pavojingos visiems, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar šalies, nes gali sukelti infekcijas, kurios sunkiai gydomos.

„Dauguma žiemos sezonu plintančių infekcijų turi panašius simptomus, tačiau jų gydymas gali būti skirtingas. Jei prieš tai buvusios infekcijos metu jums buvo paskirti antibiotikai, nereiškia, kad, susirgus vėl ir esant panašiems simptomams, jų reikės ir vėl. Tik gydytojas, įvertinęs ir nustatęs ligą, gali nuspręsti, ar jums reikės antibiotikų”, - įspėja specialistai.

Kaip pabrėžia ULAC, antibiotikai neturi nuskausminamo poveikio ir nėra tinkami esant galvos, raumenų skausmams ar karščiavimui. Net 80 proc. žiemos sezono infekcijų, paveikiančių nosį, ausis, gerklę ar plaučius, yra virusinės kilmės, todėl antibiotikų vartojimas jums nepadės.

Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės, didėjantis atsparumas patiems naujausiems antibiotikams reiškia, kad grėsmė neturėti efektyvių antibiotikų labai reali - šiandien sėkmingai gydomos užkrečiamosios ligos bei nedideli sužalojimai vėl gali tapti mirtini.

„Pavyzdžiui, atsparumo antibiotikams problema kelia didelį pavojų operacijoms ir organų transplantacijoms, kurias atlikti be efektyvių antibiotikų gali tapti neįmanoma. Naujų antibiotikų kūrimas pastaruoju metu itin sulėtėjęs, todėl būtina užtikrinti esamų antibiotikų veiksmingumą - keisti požiūrį ir elgesį“, - akcentuoja viceministrė K. Garuolienė.

Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę Sveikatos apsaugos ministerija ragina gyventojus atkreipti dėmesį į augantį atsparumą antibiotikams ir vartoti juos atsakingai.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder