"Kas bus, jei nebus mūsų?"

"Kas bus, jei nebus mūsų?"

Tiek pasauliui, tiek Lietuvai pandemija atnešė daug neatitaisomos žalos. Tačiau sykiu suteikė galimybę pajusti neišmatuojamą žmonių gerumą ir vienybę. Priešakinėse kovos su virusu linijose visą tą laiką stovėjusios įstaigos džiaugiasi susitvarkiusios su iškilusiais iššūkiais, tačiau atsipalaiduoti dar neskuba.

"Turime išlikti budrūs", - sakė Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Nijolė Dambrauskienė. Pandemija pakeitė ne tik medikų, bet ir kitų tarnybų - policijos pareigūnų, ugniagesių - darbą.

Naujas uždavinys - kontrolė

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Raimondas Vaitkevičius teigė, kad prasidėjus pandemijai buvo imtasi visų reikiamų apsaugos priemonių. Nemažai daliai pareigūnų buvo sudarytos sąlygos dirbti nuotoliniu būdu. Tai iš pradžių buvo nelengva, nes komisariate Kauno gatvėje dirba apie 600 policijos pareigūnų.

"Buvo priimti įvairūs sprendimai - darbuotojų kontaktų ribojimas, griežtas reikalavimas kabinetuose dirbti tik po vieną žmogų, iš jo išėjus - naudoti apsaugines veido kaukes, nuolatos vėdinti patalpas ir dezinfekuoti paviršius, numatyti atsakingi darbuotojai, kurie keletą kartų per dieną dezinfekuoja visas patalpas, kuriose būna daugiau žmonių ir t. t.", - apie pasikeitusią tvarką darbovietėse kalbėjo pašnekovas.

Kad būtų išlaikytas nuolatinis nepertraukiamas darbas net ir prasidėjus viruso protrūkiui tarp darbuotojų, buvo sudarytas policijos pareigūnų rezervas. Jį sudaro apie 15 procentų pareigūnų. Jeigu viename ar kitame padalinyje prasidėtų viruso protrūkis, policija galėtų ir toliau nepertraukiamai vykdyti savo pagrindines funkcijas.

"Juk mūsų darbas trunka 24 valandas per parą ir septynias dienas per savaitę. Todėl privalome užtikrinti, kad savo darbą atliksime bet kokiu atveju", - akcentavo viršininko pavaduotojas. Taip pat nemenku išbandymu policijos pareigūnams tapo visuomenės kontrolė, priežiūra, kaip gyventojai laikosi karantino sąlygų. "Nemažai daliai pajėgų teko perorientuoti savo veiklą, nes visu šiuo sudėtingu laikotarpiu visuomenės kontrolė mums buvo prioritetinis uždavinys.

REZERVAS. Kad būtų išlaikytas nuolatinis nepertraukiamas darbas prasidėjus viruso protrūkiui tarp darbuotojų, buvo sudarytas policijos pareigūnų rezervas Stasio ŽUMBIO nuotr.

Žinoma, tai tęsiasi ir dabar, vis dar vyksta darbas judėjimo kontrolės postuose, nuolatinę priežiūrą vykdome ir viešosiose erdvėse, ir prekybos tinkluose, įmonėse, kuriose yra viruso protrūkiai", - apie darbo pokyčius pasakojo pašnekovas. Pokalbininko teigimu, tai iššūkis ne vien tik policijai, bet ir visoms kitoms kontroliuojančioms institucijoms, Visuomenės sveikatos centrui, taip pat ir Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojams.

Nelengvu periodu kartu dirba įvairios institucijos: Valstybės sienų apsaugos tarnybos pareigūnai, Viešojo saugumo tarnyba, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, prisideda Karo policija, šauliai, policijos rėmėjai. Koronavirusas pakeitė įprastą reagavimo į iškvietimus tvarką. Bandoma išsiaiškinti, ar ten, kur reikės vykti, yra virusu užsikrėtusių, sergančių arba turėjusių kontaktą su sergančiuoju asmenų, ar jie turėjo izoliuotis.

Vykdami į įvykio vietą pareigūnai visada dėvi apsaugines kaukes ir pirštines. Jei būtina, naudojami net specialūs kombinezonai. "Taip pat buvo priimtas sprendimas, kad žmonės, dirbantys gatvėse ir ekipažuose, nebūtų keičiami tarpusavyje. Kartu nuolat dirba tie patys pareigūnai, kad būtų galima išvengti didesnio kontaktų skaičiaus.

Pareigūnai instruktuojami lauke, kad kuo mažiau reikėtų būti uždarose patalpose", - kalbėjo pašnekovas. Nors pandemija dar nesibaigė, R. Vaitkevičius džiaugiasi, kad pavyko sėkmingai prisitaikyti prie susidariusios situacijos, o kai kurie išmokti dalykai pravers ir ateityje. "Žinoma, mes vis dar kovojame su virusu, bet viskas eina į gerąją pusę", - teigė pavaduotojas.

Kova su baime ir nežinomybe

"Pirmiausia buvo didžiulis išgąstis ir nežinomybė, kas tai per liga ir kaip ji paveiks mūsų darbuotojus. Medikai bijojo, labai atsakingai rengėsi ir vyko į gautus iškvietimus. Buvo labai sunku, - apie pandemijos pradžią pasakojo Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotoja N. Dambrauskienė. - Be abejo, trūko priemonių. Iš pradžių turėjome jų tikrai nepakankamai. Tačiau praėjus pirmajai bangai ir išaiškėjus, kad nors liga ir pavojinga gyvybei, tačiau tinkamai saugantis galima jos išvengti, truputį atsipalaidavome. Ir pasirodė, kad atsipalaidavome šiek tiek per daug, nes pradėjo sirgti mūsų pačių darbuotojai."

Tačiau, pasak N. Dambrauskienės, vėl sustiprinus apsaugos priemones, situacija stabilizavosi ir pasikeitė į gerąją pusę, prie to prisidėjo ir darbuotojų skiepijimas.

"Šiuo metu paskiepytų darbuotojų yra dauguma, todėl darbas ir toliau vyksta stabiliai gerai. Žinoma, turime išlikti budrūs, nes kas bus, jei nebus mūsų? Todėl stengiamės kuo saugiau elgtis. Net ir laisvu nuo iškvietimų metu stengiamės saugiai bendrauti su kolegomis", - apie pasikeitusį darbo pobūdį kalbėjo pašnekovė.

Pasak jos, kartais atvykstančių medikų išsigąsta pagalbos laukiantys žmonės, nes dabar pas visus karščiuojančius arba turinčius bent vieną iš viruso sukeliamų simptomų vykstama su visu apsaugos komplektu.

"Taip apsirengę mes ganėtinai baisiai atrodome. Išsigąsdavo ir kiti namo gyventojai - vykdavome į vieną butą, o visi kiti žiūrėdavo pro langus, tarytum klausdami - kažin kurį čia dabar išsiveš?" - pasakojo N. Dambrauskienė. Ji pasidžiaugė, kad sunkiu laiku sulaukta itin daug palaikymo ne tik iš pavienių žmonių, bet ir iš įvairių įmonių. "Labai noriu padėkoti žmonėms, kurie mums tikrai daug padėjo. Pirmosios bangos metu "Rimi" prekybos centrai mus vaišino sultimis, vaisiais ir riešutais. Taip pat mamyčių klubui, kuris mums siuvo kaukes, kai jų labiausiai trūko. Labai dėkingi esame įmonei, kuri kasdien mums vežė karštus pietus, bitininkų draugijai, kuri dovanojo medaus, kad stiprintume savo imunitetą. Visa tai priėmėme su dideliu džiaugsmu ir buvome labai laimingi, sulaukę tokio palaikymo", - sakė N. Dambrauskienė.

Ugniagesių pamainos nesusitinka

Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Marius Garbenis akcentuoja, kad pandemijos metu išbandymų patyrė tiek pat, kiek ir kitos tarnybos, tačiau jie dar nesibaigė.

"Laikomės valstybės operacijų vadovo nustatytos tvarkos dėl darbo organizavimo, naudojame dezinfekcines ir apsaugos priemones. Darbuotojų pamainos tarpusavyje nesusitinka, darbo metu visi laikosi saugos reikalavimų. Jeigu vykdami į incidento vietą gauname informacijos, kad asmuo serga, arba įtariame, kad gyventojas gali būti užsikrėtęs, dėvime specialią aprangą.

Žinoma, tai tikrai apsunkina mūsų darbą, būna net tokių atvejų, kai suserga ir mūsų pareigūnai.

Tada tenka izoliuoti ir keisti pamainas - nuo keturių pereiti prie trijų", - pasakojo viršininkas.

Viename rajone, anot M. Garbenio, yra tekę pereiti ir prie dviejų pamainų. "Bet, aišku, mūsų pareiga yra saugoti žmones, jų gyvybę ir turtą. Tai kad ir kokios sąlygos būtų, šią misiją vis tiek atliekame", - pabrėžė pašnekovas.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder