Milijardierių Lietuvoje – jau nebe vienas

Milijardierių Lietuvoje – jau nebe vienas

Nerijus Numa (ankstesnė pavardė – Numavičius) dar 2015-aisiais pateko į „Forbes“ skelbiamą sąrašą kaip pirmasis mūsų šalies milijardierius. Tačiau atrodo, kad turime ir antrąjį.

Kasmet žurnalo „Top“ bei portalo alfa.lt skelbiamais duomenimis, 2019-aisiais milijardo eurų ribą perkopė ir bendrovės „Girteka Logistics“ valdybos pirmininko bei vieno pagrindinių akcininkų Mindaugo Railos turto vertė.

Tiesa, su 1,05 mlrd. eurų turto jam kol kas nepavyko aplenkti N.Numos (1,2 mlrd. eurų), tačiau tai leido pakilti į antrąją vietą turtingiausių šalies žmonių sąraše.

Vertinimas. Žurnalas „Top“, vertindamas asmenų turtą, remiasi Registrų centrui bei Valstybinei mokesčių inspekcijai pateiktomis ataskaitomis, pajamų ir turto deklaracijomis bei žiniasklaidos publikacijomis. Vėliau ekspertų, žurnalistų ir rinkos analitikų komanda sudaro turtuolių reitingą.

„Nepaisant koronaviruso krizės, mūsų šalies kapitalistai išgyvena sėkmingą laikotarpį, gerais metais sugebėję sustiprinti savo verslus.

Vertinant verslininkų turtą buvo naudojamasi 2019-ųjų finansinėmis ataskaitomis ir kitais dokumentais, o šie metai verslui buvo labai sėkmingi.

Koronaviruso krizę pirmieji pajuto apgyvendinimo ir turizmo sektoriaus atstovai, bet jų turtingiausiųjų sąraše nėra daug“, – paskelbė reitingo sudarytojai.

Palyginti su ankstesniais metais, dabar pirmajame dešimtuke neliko „Senukų“ įkūrėjo Augustino Rakausko, degalinių magnato Ivano Paleičiko, „VP grupės“ akcininko Mindaugo Marcinkevičiaus bei „Hanner“ savininko Arvydo Avulio.

Juos sąraše pakeitė VMG grupės savininkas Sigitas Paulauskas, „Kesko Senukų“ prezidentas Artūras Rakauskas, „Norfos mažmenos“ pagrindinis akcininkas Dainius Dundulis.

Taip pat įspūdingai iš karto į penktąją vietą šoktelėjo anksčiau dešimtuke nebuvęs Kipre registruotos turto valdymo kompanijos „Openlane Ltd.“ savininkas Vitoldas Tomaševskis.

2017-aisiais jo vertė siekė 17,59 mlrd. eurų, 2018 metais – 19,56 mlrd. eurų, o pernai ji pasistiebė net iki 23,61 mlrd. eurų.

Kaip pažymėjo žurnalas „Top“, pusės tūkstančio mūsų šalies piniguočių valdomas turtas pernai kone pasiekė Estijos bendrojo vidaus produkto (BVP) vertę, kuri siekė 23,755 mlrd. eurų.

Lietuvoje pernai buvo sukurta 48,3 mlrd. eurų BVP.

Moterys. Verslas – tikrai ne vien vyrų reikalas. Tiesa, turtuolių reitinge moterų kol kas proporcingai mažiau nei, pavyzdžiui, Seime – paskelbtame sąraše jos užima 80 pozicijų iš 500.

Vienos jų pačios yra verslo įkūrėjos, kitos – bendraturtės, trečios – paveldėtojos.

Bronislovo Lubio dukra 22 metų Viktorija Lubytė yra jauniausia moteris „Top“ sąraše. Ji užima 37-ąją vietą, o jos turtas vertinamas 127 mln. eurų.

88 metų Janina Montvilienė, „Akmenės cemento“ ilgamečio vadovo Vinco Montvilo našlė, su maždaug 11 mln. eurų vertinamu turtu užima 369 vietą ir yra vyriausias asmuo 500-uke.

Turtingiausia iš moterų – „Achemos grupės“ pagrindinė akcininkė Lyda Lubienė (395 mln. eurų, 7 vt.), toliau yra Viktorija Kenstavičienė („Norvelita“, 140 mln. eurų, 30 vt.), Jūratė Žadeikienė („Achemos grupė“, „Bega“, 132 mln. eurų, 36 vt.), jau minėta V.Lubytė (37 vt.). (parengta pagal „Top“, „Alfa.lt“)

Turtingiausių Lietuvos žmonių dešimtukas


Viršūnėje – Lenkijos pramonės magnatas

Pirmąją vietą „Forbes“ sudarytame Lenkijos turtuolių sąraše po dvylikos metų pertraukos užėmė Michailas Solowowas.

Jo turtas yra vertinamas 15,6 mlrd. zlotų (beveik 3,5 mlrd. eurų), o pelną neša chemijos koncernas „Synthos“, grindų dangos gamykla „Barlinek“ ir keraminių plytelių gamykla „Cersanit“. M.Solowowas taip pat investuoja į vėjo jėgaines ir planuoja pastatyti pirmą šalies atominę elektrinę.

Antras su 12 mlrd. zlotų (2,7 mlrd. eurų) – telekomunikacijų magnatas Zygmuntas Solorzas, trečias su 9,6 mlrd. zlotų (2,15 mlrd. eurų) – farmacijos koncerno „Polpharma“ savininkas Jerzis Starakas.

Ketvirtoje vietoje – pigių parduotuvių tinklo „Dino“ savininkas Tomaszas Biernackis (8,1 mlrd. zlotų, arba 1,8 mlrd. eurų). Penktą bei šeštą vietas užima prieš penkerius metus mirusio sąrašo lyderio Jano Kulczyko dukra Dominyka bei sūnus Sebastianas – jų turto vertė siekia atitinkamai 6,9 ir 6,6 mlrd. zlotų (1,54 ir 1,48 mlrd. eurų).

Septintas su 3,7 mlrd. zlotų (827 mln. eurų) – namus, biurus bei sandėlius statantis Zbigniewas Juroszekas.

Aštuntoje vietoje – farmacijos įmonės „Adamed“ savininkai Maciejus ir Malgorzata Adamkiewicziai (3,5 mlrd. zlotų, arba 782 mln. eurų), devintoje – kompiuterinius žaidimus kuriančios įmonės „CD Projekt“ akcininkas Marcinas Iwinskis (3,4 mlrd. zlotų, arba 760 mln. eurų), dešimtoje – tuo pačiu užsiimančios bendrovės „Techland“ savininkas Pawelas Marchewka (3 mlrd. zlotų, arba 671 mln. eurų).

Rusijoje milijardierių dar pagausėjo

„Forbes“duomenimis, palyginti su praėjusiais metais, daugiau nei milijardo dolerių turtą sukaupusių asmenų Rusijoje padaugėjo nuo 100 iki 102.

Turtingiausiu pripažintas kompanijos „Norilskij Nikel“ savininkas Vladimiras Potaninas, kurio turtas vertinamas 19,7 mlrd. JAV dolerių (16,44 mlrd. eurų).

Praėjusiais metais sąraše pirmavęs dujų pramonės atstovas Leonidas Michelsonas (kompanijos „Novatek“ ir „Sibur“) su 17,1 mlrd. dolerių (14,27 mlrd. eurų) smuktelėjo į trečiąją vietą, o per metus jo turto vertė sumenko net 6,9 mlrd. dolerių (5,76 mlrd. eurų).

Antrąją vietą užima plieno gamybos kompanijas valdantis Vladimiras Lisinas (18,1 mlrd. dolerių, arba 15,1 mlrd. eurų), ketvirtas – „Severstal“ pagrindinis akcininkas Aleksejus Mordašovas (16,8 mlrd. dolerių, arba 14 mlrd. eurų), penktas – „Lukoil“ prezidentas Vagitas Alekperovas (15,2 mlrd. dolerių, arba 12,7 mlrd. eurų).

Šeštoje vietoje – „Volga Group“ pagrindinis akcininkas Genadijus Timčenka (14,4 mlrd. dolerių, arba 12 mlrd. eurų), septintoje – konglomerato „Metalloinvest“ įkūrėjas Ališeras Usmanovas (13,4 mlrd. dolerių, arba 11,2 mlrd. eurų), aštuntoje – „Alfa Group“ savininkas Michailas Fridmanas (13 mlrd. dolerių, arba 10,85 mlrd. eurų).

Dešimtuką užbaigia Andrejus Melničenka iš „EvroChem Group“ su 12,5 mlrd. dolerių (10,43 mlrd. eurų) bei Romanas Abramovičius (investicijų kompanija „Millhouse“) su 11,3 mlrd. dolerių (9,43 mlrd. eurų).

Beje, pastarasis verslininkas vadinamas turtingiausiu Izraelyje, nes jau anksčiau jis gavo šios šalies pilietybę. Iš esmės visi pirmojo dešimtuko milijardieriai arba jų šeimos jau senokai išsikraustė iš Rusijos, daugiausia – į Europos valstybes.

Pasaulio milijardierių sąrašas greitai kinta

„Forbes“ skelbiamame pasaulio turtingiausių žmonių reitinge pastarosiomis savaitėmis buvo apstu permainų. Nors jo viršūnėje toliau lieka „Amazon“ savininkas Jeffas Bezosas, neseniai iš antrosios vietos „Microsoft“ įkūrėją Billą Gatesą buvo išstūmęs „Tesla“ bei kitų kompanijų vadovas Elonas Muskas.

Priežastis paprasta – tiesiog smarkiai pabrango „Tesla“ akcijos. Vis dėlto E.Muskas antras buvo neilgai – prieš porą dienų, lygiai taip pat pakilus akcijų vertei, jį aplenkė turtingiausias europietis, prabangos prekių imperijos LVHM pagrindinis savininkas Bernard‘as Arnault.

Tiesa, „Forbes“ skaičiuoja ne tik jo, bet ir visos šeimos turtą, juolab kad keturi iš penkių jo vaikų sukasi tėvo versle.

Apskritai turtingiausių pasaulio žmonių dešimtuke yra net 8 amerikiečiai ir tik du europiečiai – be B.Arnault, į jį patenka ir ispanas Amancio Ortega.

Turtingiausių pasaulio žmonių dešimtukas

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder