Rusai imigrantai Lietuvoje atranda „pažadėtąją žemę“
Rusai imigrantai Lietuvoje atranda „pažadėtąją žemę“

Dažnas iš mūsų mėgstame paniurzgėti, kaip Lietuvoje gyventi sunku. Galbūt todėl, kad lyginamės su turtingesnėmis šalimis. Iš Rusijos čia gyventi persikėlę žmonės džiaugiasi Lietuvos teikiamomis galimybėmis taip, kad neretai imasi apie tai pasakoti vaizdo tinklaraščiuose.

„YouTube“ platformoje radome bent keletą tokių kanalų. Sprendžiant iš įrašų, pradėti vaizdo tinklaraščius žmonės dažnai nusprendžia norėdami papasakoti tėvynainiams Rusijoje, kad valstybinė propaganda jiems meluoja apie Lietuvą ir lietuvius, kad rusai čia nėra niekaip skriaudžiami, atvirkščiai – šalis jiems labai svetinga.

Beje, nemažą dalį jų auditorijos sudaro lietuviai. Vieni dėkoja už gražius žodžius apie Lietuvą, o kiti stebisi, ar tikrai apie mūsų šalį taip gerai kalbama, nes skamba taip, lyg kalbėtume apie kokią Šveicariją.

Nuomonė apie Lietuvą vis gerėja

Alfa.lt susisiekė su vienu iš tokių tinklaraštininkų – Ruslanu Basyrovu. 42 metų totorių kilmės vyras į Lietuvą persikraustė iš Uljanovsko 2018 m. ir dabar gyvena bei dirba lietuviškoje įmonėje Panevėžyje. „Įsidarbinau samdomu darbuotoju, nes dar iki galo nepažinau lietuviškos specifikos. Ateityje norėčiau pradėti nuosavą baldų gamybos verslą“, – sakė Ruslanas.

Tėvynėje liko buvusi žmona ir vaikai, kuriuos Ruslanas stengiasi kuo dažniau lankyti, ir tikisi, kad jo dukra ir 2 sūnūs kada nors paseks jo pavyzdžiu ir taip pat persikraustys į Lietuvą.

Persikelti į Lietuvą Ruslanas ruošėsi iš anksto: rinko informaciją apie šalį, pragyvenimo lygį ir net nusikalstamumą. „2017 m. automobiliu iš Rusijos nuvažiavau net iki Ispanijos. Europoje buvau pirmą kartą. O kitais metais jau buvau pasiruošęs kelionei į Lietuvą“, – pasakojo vyras.

Pasak jo, lūkesčiai pasiteisino – pirmieji įspūdžiai buvo labai geri, o kuo ilgiau jis gyvena Lietuvoje, tuo labiau jam mūsų šalis patinka. „Dabar jau pažįstu čia daug žmonių. Jie kartais stebisi, kodėl pasirinkau Panevėžį, o ne Vilnių. Man čia tiesiog patinka“, – sakė Ruslanas.

Užmegzti pažintis padėjo ir tinklaraštis. Ruslanas iškart ėmėsi įrašinėti savo įspūdžius apie Lietuvą ir sulaukė daug lietuvių dėmesio, o su kai kuriais susipažino ir asmeniškai. „Lietuviai – paprasti ir atviri žmonės, mėgstantys pasikalbėti ir pajuokauti. Man labai lengva su jais bendrauti“, – dalijosi įspūdžiais Alfa.lt pašnekovas.

 

Ruslanas Basyrovas

Kreivas Lietuvos veidrodis

Rusijoje žmonės dažnai apie Lietuvą žino labai mažai, o propagandos mašina sudaro jiems ir visai iškreiptą vaizdą apie neva rusams priešišką šalį. Anot Ruslano, jo draugai ir artimieji taip pat stebėjosi, kodėl jis pasirinko tokią „pavojingą“ šalį.

„Pirmą kartą grįžus į Rusiją, visi uždavinėjo tą patį klausimą: kaip su manimi lietuviai elgiasi? Net kai pasakiau mamai, kad mano dukra nepanoro atvykti į Lietuvą studijuoti, ji atsakė: žinoma, juk mūsų (rusų) ten nemėgsta! Bandžiau jai paaiškinti, kad taip nėra, kad štai aš, tavo sūnus, ten gyvenu ir man viskas puiku“, – dalijosi įspūdžiais pašnekovas.

Jo teigimu, iš pradžių savo tinklaraštyje jis vengė santykių tarp lietuvių ir rusų temos, bet pastaruoju metu „trūko kantrybė“. Ypač po to, kai feisbuke prisijungė prie Lietuvos rusakalbių grupių.

„Ten tiek daug nepagarbos Lietuvai… Visi skundžiasi, kaip čia blogai… Todėl ir nufilmavau du įrašus, kuriuose žmonėms tiesiai šviesiai pasakiau, kad Lietuvoje niekas nieko neskriaudžia. Nei rusų, nei italų, nei indų. Jei esi normalus žmogus – tave gerai priims bet kurioje šalyje. Pažįstu Lietuvoje gimusių rusų – jie dėkingi Lietuvai ir džiaugiasi, kad čia gyvena“, – pasakojo Ruslanas.

Jis pasakojo, kad žmonėms Rusijoje tai išaiškinti sunku, nes jie gyvena savo uždarame burbule ir mano, kad visas pasaulis tik aplink Rusiją sukasi.

Su kuo palyginti Lietuvą?

Lietuviai mėgsta pasiskųsti, kad mūsų šalyje gyventi nelengva. Alfa.lt pašnekovo nuomone, tai, matyt, priklauso nuo to, su kuo palygini Lietuvą. „Kai rinkau informaciją apie Lietuvą, supratau, kad visais atžvilgiais šios mažos šalies rodikliai lenkia Rusiją – pasaulinį gigantą“, – sakė vyras.

Jo nuomone, lietuviai būna nepatenkinti gyvenimu Lietuvoje, nes turi su kuo palyginti – keliauja į turtingesnes Europos šalis. „Aš lyginu Lietuvą su Uljanovsku. Atvykęs į Lietuvą, savo akimis matau, kad čia visa kuo yra geriau.

Turbūt taip mąsto ir į Norvegiją arba Jungtinę Karalystę atvykęs lietuvis. Nemanau, kad tai blogai. Gerai, kad žmonės nori gyventi geriau ir to siekia“, – svarstė Ruslanas.

Pasak jo, Lietuva turi daug privalumų lyginant net ir su kitomis Europos šalimis. Pavyzdžiui, pas mus labai švaru ir daug dėmesio skiriama gamtai. Be to, lietuviai moka džiaugtis ramiu ir neskubiu gyvenimu, kas labai patiko Ruslanui.

„Lietuviai tam tikromis valandomis eina į darbą, o savaitgaliais ilsisi. Man tai labai patinka, nes Rusijoje visi nuolat laksto kaip galvas pametę. Lietuvių pragyvenimo lygis leidžia žmonėms čia dirbti pas darbdavį ir normaliai gyventi. Rusijoje tuo nepasigirsi. Daugumai žmonių nuolat reikia galvoti, iš kur gauti papildomų pajamų“, – paaiškino pašnekovas.

Tikisi, kad čia gyvens ir vaikai

Paklausus, ar sieja savo ateitį su Lietuva, Ruslanas nedvejodamas atsakė, kad taip. „Noriu būtent čia praleisti visą likusį gyvenimą ir tikiuosi, kad mano pavyzdžiu paseks kuris nors iš mano vaikų. Būsiu laimingas, jei taip padarys bent vienas iš jų“, – atsakė pašnekovas.

Kaip sako Ruslanas, rusai retai emigruoja ne todėl, kad nenori, o todėl, kad jiems sunku tai padaryti. Ne veltui viso šalies elito vaikai gyvena ir mokosi Vakaruose. Kartais tai galbūt lemia ir tai, kad rusai nežino, kaip žmonės gyvena svetur, ir galvoja, kad visur yra taip pat, kaip Rusijoje. Tokią mąstyseną sąmoningai formuoja ir Rusijos valdžia.

„Jei įvestumėte bevizį režimą Rusijai, jus užplūstų gigantiškas žmonių srautas. Tiesą sakant, Lietuvai ir visai Europai net gerai, kad rusams sunku išvykti į užsienį. Jei jie visi čia suplūstų, gyvenimas nebebūtų toks kaip dabar. Gerai, kad yra atranka: per filtrą perleistas vanduo švaresnis“, – padarė išvadą Ruslanas.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder