Valdžios neūkiškumas - garsiai pradėti brangūs projektai tyliai nurašomi
Pasirodo, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija suuodė, kad fasadų šiltinimui panaudotos išorės apdailos plokštės neatitinka priešgaisrinių reikalavimų, todėl pareikalavo jas išmontuoti. Muitinės mokymo centras savo ruožtu šį reikalavimą apskundė teismui. Kol vyksta bylinėjimasis, Vyriausybė nusprendė toliau nemerkti pinigų į šį projektą.
Arba, pavyzdžiui, nutraukta Adutiškio pasienio kontrolės punkto statyba, mat paaiškėjo, kad Baltarusija savoje pusėje neplanuoja Moldzievičy punkto plėtros, todėl nėra tikslinga ir Lietuvai tęsti projektą.
Tačiau ne vienas projektas bent jau laikinai nutrauktas be svarių priežasčių. Tekonstatuojama, kad „paskirsčius lėšas pagal prioritetus, projekto įgyvendinimą siūloma atidėti“.
Toks likimas ištiko Kėdainių Šviesiąją gimnaziją, kelis sporto ir pramogų centrus, kurių modernizavimo ar statybų darbai įšaldyti. Aišku, po metų ar dvejų dėl infliacijos darbai kainuos gerokai brangiau.
O dabar - „gražiausia“. Dar 2008-aisiais Joniškio rajono savivaldybėje pradėtas Saulės mūšio pergalės įamžinimas memorialiniu kompleksu.
Jau išleista 601 tūkst. eurų (visa projekto vertė - 1,386 mln. eurų), tačiau darbai stabdomi, nes, pasirodo, savivaldybė neapsisprendžia, ar toks objektas iš viso reikalingas.
Kyla klausimas, kodėl apie tai nebuvo susimąstyta prieš pradedant leisti mūsų visų pinigus. Arba, pavyzdžiui, pradėtas rekonstruoti Buivydiškių pagrindinės mokyklos pastatas Vilniaus rajone, tačiau Vilniaus kolegija nusprendė... atsisakyti šio pastato.
Vyriausybė nusprendė šiemet nebefinansuoti kelių dešimčių tęstinių projektų - nukelti jų vykdymą vėlesniems metams. Tai reiškia, kad projektų įgyvendinimas pabrangs. Tačiau net ne tai baisiausia. Pasirodo, leidžiami pinigai ir objektams, kurie vėliau valdžiai pasirodė beprasmiai.
Profesoriaus Vytauto DAUJOČIO komentaras:
Na, kai pradedamas rekonstruoti pastatas, o paskui jo atsisakoma, tai visiškas absurdas. Juk šeimose tokie dalykai nevyksta. Negi kas nors, sugedus televizoriui, jį nuneša sutaisyti, sumoka pinigus, o paskui nusprendžia seną televizorių išmesti ir pirkti naują?
Man visi tie tęstinių projektų stabdymai atrodo labai nešvarūs ir neaiškūs, manau, dažnai tai maskuoja vogimą, laiko tempimą. Sustabdžius projektus, vėliau jie bus vykdomi už daug didesnę kainą ir kažkas papildomai „pasišildys“.
Puikiausias pavyzdys - Nacionalinis stadionas Vilniuje, kurio griaučiams išleidome 100 mln. litų. Dabar, kiek žinau, žadama iš šaknų rauti pagrindines konstrukcijas. O tai irgi kainuos ir kažkas pasišildys.
O svarbiausia, kad niekas dėl to nėra kaltas. Viskas pridengiama. Stabdant tęstinius projektus, papildomai pumpuojami pinigai. Na, jei projektas užbaigiamas, bent jau objektą turime, tačiau kartais pinigai išplaunami ir nieko už tai nelieka.
Manau, dažnai projektai pristabdomi, stengiantis užmaskuoti tai, ko nebuvo padaryta, bet pinigai už tai pasiimti, juos pasidalina užsakovas ir vykdytojas, gal laukiama, kol sueis senatis. Pateiksiu pavyzdį, kas vyksta sostinės savivaldybėje. Šnipiškėse viena privati kompanija prieš 5 metus užsimanė įrengti japonišką sodą, nes prekiauja japoniškais automobiliais.
Paskaičiavo, kad projektas kainuos 1,5 mln. eurų. Tačiau savivaldybė projektui nepritarė. Praėjo 5 metai ir savivaldybė užsimanė pati įrengti sodą. Tačiau jau už 2,5 mln. eurų.
Negi nekeista? Man tai primena istoriją su dujų terminalu. Bronislovas Lubys norėjo terminalą statyti savo lėšomis, bet valstybė neleido. O paskui pati valstybė pasistatė už dešimteriopą kainą.
Ir vėl kažkas „pasišildė“. Juk didelė dalis pinigų - europiniai, reiškia, galima vogti. Išliko sovietinis mentalitetas, kai buvo galvojama, kad iš valstybės vogti nėra gėda, o iš kolūkių vogti netgi pagirtina. Ko nevogti, kai teisėsauga nesikiša.
Prisiminkime, kiek Šnipiškėse supleškėjo namų. Ar nors vieną padegėją sugavo? Vogti Lietuvoje lengva ir dėl to, kad valstybė niekaip nesusiskaičiuoja, kiek turi turto. O kai ne visas turtas apskaičiuotas, lengva jo dalį perduoti į rankas kažkam už dyką.
Rašyti komentarą