„Tuo pat metu buvo dvejonių dėl Lietuvos švietimo sistemos, nes labai daug pokyčių vyko: kiekvienais metais kažkas naujo, reformos, nauji planai – trūko stabilumo jausmo. (...) Anglijoje universitetai jau šimtus metų įsitvirtinę. Lėmė ir reputacijos, ir prestižo klausimas – studijuoti įstaigoje, kuri labiau pripažinta pasaulyje“, - mokslų Anglijoje pasirinkimą nurodė emigrantas.
Nejuokingiausia tauta
Tik atvykus į Anglija, P. Vainauskui kambarį teko dalintis su britu, tad jų kultūrą iškart persmelkė emigranto gyvenimą. Pasak jo, britų humoro jausmas – labai savotiškas ir kiek keistokas. „Neįvaldžius kalbos, kai mums tekdavo su juo (britu – red.) tarpusavyje juokauti, šnipštas gaudavosi. Būdavo tokių situacijų, kai jis pasako kokį juokelį, aš tiesiog stoviu ir nesuprantu, ką jis pasakė – nežinau, ar čia juoktis, ar čia verkti. Iš mano pusės būdavo tas pats – bandydavau jam išversti kokį lietuvišką pokštą, o jis tiesiog stovėdavo ir sakydavo: ne, seni, lietuviai turbūt nejuokingiausia tauta pasaulyje“, - pasakojo P. Vainauskas.
Lietuvį stebindavo ir kambario draugo nesavarankiškumas. Pasak P. Vainausko, lietuviai lengviau ir greičiau atsistoja ant savo kojų. „(Britas – red.) yra pilnametis, bet dar ir lengvai prisirišęs prie namų: mama padarys tą, mama padarys aną – nesugeba pasirūpinti savimi. Kai jie pradeda studijuoti universitete, ryšys su namais jaučiamas tokiuose paprastuose dalykuose kaip drabužių skalbimas, valgio gaminimas.“
Linksmi ir „atsipūtę“
P. Vainauskas, grįžęs į Lietuvą, visuomet patiria lengvą šoką, nes Anglijoje žmonės esą yra laisvesni ir linksmesni. „Bent jau kur aš gyvenu, čia (Anglijoje – red.) jie tokie atsipūtę, linksmuoliai, niekam nerūpi nei kaip tu apsirengęs, nei kaip kalbi, nei kokių išskirtinių charakterio savybių turi. Jie prie visko pripratę. Žmonių energetika čia skiriasi: jie tokie drąsesni, linksmesni, labiau atsipalaidavę viešumoje.“
Pasak jo, pirmą kartą į Lietuvą jis grįžo žiemą, ir žmonės jam atrodė šiek tiek niūrūs, susikaustę, paskendę savo mintyse. „Kai vienas važiuoji autobuse pilką dieną ir šypsaisi sau į ūsą, tai atrodai kaip ateivis prie kitų“, - juokėsi P. Vainauskas.
Parengė Ieva Kazlauskaitė
Laida „Salos“ transliuojama trečiadieniais 10.10 val.
Rašyti komentarą