Neseniai išleistas Kelmės rajono Butkiškės kaimo literato, Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos nario Stasio Ramanausko romanas „Visi pirštus į save lenkia“. Prieš 24 metus pradėtą rašyti romaną Stasys Ramanauskas išleido pardavęs senučiuką iš kolūkio už pajus gautą traktorių. Su juo dirbo 10 hektarų žemės. Perkopęs aštuoniasdešimtmetį, žemę išnuomojo. O traktorius tapo nebereikalingas.
Kūryba – ekskavatoriuje
Simboliška, kad antrąją savo knygą S. Ramanauskas išleido būtent pardavęs traktorių. Daugelis jo epigramų ir prozos kūrinių gimė traktoriuje. Ne tame senutyje T-40, kurį neseniai pardavė.
Pats darbavosi ekskavatoriumi. Tačiau ekskavatorius per kolūkio turto dalybas atiteko kaimynui.
Daug sentimentų jis kelia Stasiui. Ekskavatoriuje jis visuomet turėdavo knygą, pieštuką ir popieriaus. Kol vyrai gurkšnodavo alų, Stasys kažką vis užsirašinėdavo.
Kildavo visokiausių minčių. Jis prie vairo – negalėdavo vyrams palaikyti kompanijos.
„Vienąsyk išlipau – šmakšt ir pirmininkas prisistatė. Jeigu būčiau išgėręs bent lašą, būtų blogai. Tai daugiau iš ekskavatoriaus nė nelipdavau. Nesikišau į kitų vyrų gyvenimą. O mano gyvenimą išgelbėjo rašymas. Iki šiol nereikia bambalių“, – atvirauja ponas Stasys.
ROMANAS: Romane „Visi pirštus į save lenkia“ autorius apie gyvenimą kalba piemens, pusbernio, kolūkio mechanizatoriaus lūpomis. Žmogus kasdieniu buitiniu judesiu, lenkdamas pirštus į save, nuvainikuoja savo didybę.
Rašė 24 metus
Stasys Ramanauskas vietos spaudoje yra išspausdinęs daug savo taiklių epigramų, apsakymų. Juose vaizduoja paties išgyventas kaimo realijas. Todėl jo kūriniai – labai natūralūs, autentiški, prisodrinti kaimo žmogaus minčių ir kalbos, dabar retai girdimų žodžių ir posakių.
Nors rašytojas negali pasigirti aukštuoju išsilavinimu, tačiau jo kūryba nuoširdumu paperka labiau už intelektualų kūrinius.
Per gyvenimą patyręs kelias santvarkas kaimo rašytojas nuolat išgyvena dėl savo tautos likimo, dėl Lietuvai kartais nenaudingų pokyčių, identiteto praradimo, žmogiškųjų vertybių pamynimo.
200 puslapių savo romaną Stasys Ramanauskas rašė nuo 1980 metų. Lipdė puslapį prie puslapio, šlifavo.
Paskutinius štrichus sudėjo jo kolega rašytojas ir žurnalistas Kazimieras Alekna iš Vidsodžio. Jis – romano redaktorius. Iš arčiau pažinęs Stasį Ramanauską jis tvirtina, jog tai kitoks nei kiti rašytojai. Paprastas. Doras. Žinantis savo vertę. Natūralus. Patikimas žodžio žmogus. Šeimos patriotas. Tikras Lietuvos sūnus. Žmogiškųjų ydų teisėjas.
Ydas Stasys Ramanauskas teisia ir savo naujajame romane. Pagrindinė romano mintis, jog visi lietuviai pirštus į save lenkia.
„Niekas nemoka taip plėšti lietuvio kaip lietuvis!“ – per visą aštuonių dešimtmečių savo gyvenimą padarė išvadą romano autorius.
„Žmogus (...) kiek besiginčytum apie jo aukštuosius ir žemuosius instinktus, yra Pasaulio valdovas.
Dievas jam leido veistis ir daugintis ir turėti valdžią visai žemės gyvūnijai.
Bet tas valdovas yra silpnesnis už silpniausią bakteriją.
Buvo galima pradėti galvoti, kad lipdydamas žmogų Kūrėjas suklydo jo pirštus palenkęs ne taip. (...) Aš atlikau daugybę pratimų, lenkdamas pirštus į visas keturias puses. Galima ne tik imti, bet ir duoti. O duodant pirštai atsilenkia. Todėl posakį „Visų pirštai į save linksta“ reikėtų keisti į pasakymą „Visi pirštus lenkia į save“, kai to nori,“ – teigia Stasys Ramanauskas, prisistatydamas naiviosios teisybės atstovu.
Rašyti komentarą