Be naujausios įrangos sergantieji plaučių vėžiu pasmerkti kančioms

Medicina ir ligonis

Pažangiose šalyse sergantieji plaučių vėžiu iki pat mirties gali kvėpuoti. Lietuvoje tokie ligoniai dėl deguonies bado organizme kenčia baisius skausmus, kol galiausiai uždūsta.

Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, kad sergamumas plaučių vėžiu šoktelėjo į antrą vietą - po širdies ir kraujagyslių ligų.


Siekdami sumažinti mirtingumą nuo plaučių vėžio, pasaulio mokslininkai išrado invazinę diagnostinę ir gydymo įrangą, leidžiančią pratęsti šių onkologinių ligonių gyvenimą.


Turint naujausią aparatūrą sergantysis plaučių vėžiu neuždūsta, o iš gyvenimo pasitraukia natūraliu būdu - nekęsdamas visą kūną draskančio skausmo.


Grįžus iš kongreso


Klaipėdos ligoninės Pulmonologijos skyriaus vedėjas Arvydas Valavičius šiemet dalyvavo Vengrijoje surengtame kongrese, į kurį suvažiavo pulmonologai iš viso pasaulio.


"Pažangiose šalyse šiandien plaučių vėžio diagnostika ir gydymas neįsivaizduojamas be naujausios invazinės bronchoskopijos", - akcentavo A. Valavičius.


Gydytojas pasakojo, kad Vengrijoje vykusio kongreso metu buvo surengti invazinės bronchologijos kursai pulmonologams, atvykusiems iš tų valstybių, kuriose taikomos kiek senesnės diagnostikos ir gydymo metodikos.


"Tam, kad sergantysis plaučių vėžiu nekęstų deguonies bado, reikalingas bronchoskopinės įrangos kompleksas, - pabrėžė pulmonologas. - Bėda ta, kad to neturi nė viena Lietuvoje esanti medicinos įstaiga. Priežastis - menkas finansavimas sveikatos sričiai."


Diagnostinės galimybės


Be naujausios įrangos, aiškino specialistas, plaučių vėžys dažnai diagnozuojamas vėlyvos stadijos.


Vadinamasis bronchų medis yra sudėtingos struktūros. Norint nustatyti, kaip smarkiai yra pažeisti bronchai, būtina tiksliai pataikyti į vėžines ląsteles.


Gydytojui A. Valavičiui nerimą kelia tai, kad turint senesnės kartos invazinę bronchoskopinę įrangą, ištyrimas dėl vėžio atliekamas pusiau aklai.


"Pirmiausia, toks diagnostikos metodas pavojingas ligoniui dėl šalia limfmazgių esančių vadinamųjų kraujo indų, - aiškino specialistas. - Antra, nepataikius į vėžinių ląstelių apimtą vietą gaunamas neigiamas atsakymas. O tai reiškia, jog ir gydymas gali būti skirtas klaidingas."


Trūksta lėšų


Pažangiose pasaulio šalyse pulmonologiniams ligoniams ištirti naudojama ultragarsinė bronchoskopija su adatinės biopsijos galimybėmis. Ši diagnostinė įranga bemaž šimtu procentų leidžia atmesti arba patvirtinti onkologinę ligą. O sykiu sužinoma ir kaip toli yra pažengęs vėžys.


Klaipėdos ligoninė kol kas neturi apie 300 tūkst. Lt kainuojančios ultragarsinės bronchoskopijos.


Ligoninė jau įsigijo fluorescuojantį prietaisą, apšviečiantį bronchų gleivinę ir taip išryškinantį vėžinį darinį. Žaliame fone atsiradusi mėlyna spalva rodo, kad pacientas serga plaučių vėžiu.


Plaučių vėžiui gydyti taip pat reikalingi endoskopinis elektropeilis ir endoskopinis lazeris. Pastarasis prietaisas, pažymi pulmonologas, sergantiesiems plaučių vėžiu ypač reikalingas.


"Šiuo lazeriniu prietaisu atveriami užakę bronchai ir į juos įleidžiamas tentas, per kurį sergantysis plaučių vėžiu gali kvėpuoti", - komentavo specialistas.


Kadangi Sveikatos apsaugos ministerija medicininei įrangai įsigyti neskiria lėšų, sergančiųjų kančias matantys gydytojai kreipiasi į visuomenę - labdarą darančias finansiškai stabilias įmones, taip pat nevyriausybines organizacijas, kurios pripažintos ne tik pas mus, bet ir užsienyje.


Jūratė MAZAJEVA

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder