Gimdyti bet kokia kaina ar atsikratyti vaisiaus?

Gimdyti bet kokia kaina ar atsikratyti vaisiaus?

Vis dar ginčijamasi, kada embrionas tampa vaiku, kada jis nebėra vaisius ar ląstelių sankaupa. Vienos moterys nutraukia nepageidaujamą nėštumą ir dėl to kankinasi visą gyvenimą, kartais pati gamta reguliuoja gimstamumą ir įvyksta persileidimas. Kitos pasiryžta gimdyti rizikuodamos sveikata ir gyvybe, ir net nustačius, jog vaikas bus neįgalus. Didžiąją dalį abortų darosi ne jaunutės merginos, bet nutraukiamas antras ar trečias nėštumas.

Kaip išvengti kraštutinių priemonių, ar išties nėra kitos išeities, kalbamės su specialistais.

Ištiriamos iki pastojimo

"Optimalus amžius pastoti yra 21-24 metai, nors moterys gimdo ir sulaukusios 52 metų", - sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės akušerijos ir ginekologijos departamento gydytojas Vytautas Rauba.

Jo praktikoje yra buvę tokių kazuistinių atvejų, kai gimdė moteris, turinti tik vieną plautį, prieš dvi savaites sirgusi plaučių uždegimu. Atvažiavo jau dūstanti, pamėlynavusi. Tuomet dalyvavo anesteziologai ir pulmonologai. Stebuklas, bet vaikas gimė sveikas.

Pasak specialisto, pavojinga gimdyti sergant širdies ligomis bei turint inkstų ar plaučių ligų, mažakraujystę. Priklauso nuo to, kaip moteris buvo ištirta iki nėštumo, ar buvo daryta kokių nors korekcijų - persodinti širdies vožtuvai ir panašiai. Širdies ligos yra įgimtos - širdies vožtuvų nepakankamumas, arba stenozė, susiaurėjimas, aortos vožtuvo nepakankamumas arba susiaurėjimas, kai neužsidaro apvalioji anga, arba įgytos: širdies raumens pakenkimai po gripo, virusinių infekcijų, reumatinių komplikacijų, kai pažeidžiami sąnariai, širdis arba inkstai.

Ligos skirstomos į "mėlynąsias" širdies ligas, kai moteriai atsiranda cianozė, pamėlynavimas, ir ne mėlynąsias. Moterys turi būti ištirtos iki nėštumo, tam atliekama endoskopija, ir nustatomas I ar IV laipsnio vožtuvo nepakankamumas ar stenozė. Įvertinama širdies susitraukimo galia, skilvelių bei širdies raumens funkcija, žiūrima, ar nėra sutrikęs širdies ritmas, tam atliekama elektrokardiograma. Nustatomas funkcinis nepakankamumas, kurio yra 4 laipsniai, ir sprendžiama, kokia rizika. Jeigu nepakankamumas yra I ar II laipsnio, moteris gali gimdyti, jeigu didesnio laipsnio, nepatariama. Visais atvejais ginekologai-akušeriai glaudžiai bendradarbiauja su kardiologais, žiūrima, kokia yra nėštumo ir ligos eiga, koks sunkumas.

Nėštumo metu 40-80 procentų padaugėja pūliuojančios plazmos kiekis, nes organizmas stengiasi aprūpinti vaikutį, kad jis gautų pakankamai deguonies, taigi širdies darbą apkrauna placentinė kraujotaka, nes ištiesus placentą jos yra 14 kvadratinių metrų. Yra kritiniai laikotarpiai: pati nėštumo pradžia, kai prasideda pokyčiai, didžiausias kritinis laikotarpis širdžiai būna 24-28 savaitės, ir tada, kai jau moteris pagimdo, nes tada atsijungia placentinė kraujotaka, ir širdis vėl turi prisitaikyti prie kraujotakos pakitimų.

"Nėštumo metu mes turime turėti duomenis, kaip moteris jautėsi iki pastodama, ir nėštumo pradžioje padarome širdies echoskopiją, elektrokardiogramą, įvertiname 24-28 savaičių nėštumą, prieš gimdymą, kai būna maždaug 38 savaitė, kad galėtume įvertinti gimdymo būdą ir pagimdžius", - sakė gydytojas V. Rauba.

Vaisius yra svetimkūnis

"Yra tokių moterų, kurios gimdo ir po širdies vožtuvo protezavimo, stengiamės, kad gerai baigtųsi. Yra rekomenduojama nutraukti nėštumą, kai nėštumas ir gimdymas tiesiogiai gresia moters gyvybei. Tokių susirgimų yra nemažai. Tipiškas pavyzdys: moteriai buvo inkstų problemų, uždegimų, kai supūliavęs vienas inkstas buvo pašalintas; nėštumo metu arba prieš nėštumą supūliavo ir kitas inkstas. Arba jeigu yra sunkios širdies ligos, kai moteris dūsta, mėlynuoja, ir dar vargina nėštumas, arba serga plaučių ligomis, būna po plaučių operacijų, juose būna pūlinių", - sakė ginekologas.

Jeigu moteris labai nori gimdyti, ji turi apdairiai saugotis ir labai daug dėl to stengtis. Jeigu moters savijauta pablogėja, kartais tenka skatinti ankstesnį gimdymą: suderinti, kad būtų pakankamai subrendęs vaikas ir kad motinos liga nebūtų per daug paaštrėjusi. Žiūrima, ar pasiruošęs gimdos kaklelis, tada sužadinamas gimdymas.

"Visą laiką mes palaikome moterį, kad pati gimdytų, nors širdies ligomis sergančios galvoja, kad cezario pjūvis yra saugiau. Kai gimdo pati, kraujotakos pakitimai yra švelnesni, nes organizmas fiziologiškai taikosi, o kai darant cezario pjūvį vaikas staigiai ištraukiamas, ta kraujotaka keičiasi labai staigiai, ir padėtis tampa kritinė. Tuo metu šalia būna kardiologai, nes kartais po cezario tuoj pat daroma skubi širdies operacija", - sakė gydytojas.

Jis paaiškino, kodėl nėščiąsias pykina ir vystosi toksikozė - kūdikis yra svetimkūnis. Moters organizme keičiasi hormonų pusiausvyra, nes jo genų struktūra yra visai kitokia, jis susideda iš motinos ir tėvo genų. Šiuo metu dar tiksliai nenustatyta, kokie suveikia mechanizmai, kodėl organizmas neatmeta to svetimkūnio, anot gydytojo, kas tai nustatys, gaus Nobelio premiją.


RIZIKA. "Visas ligas reikia išsitirti prieš pastojant, kad nėštumo metu neišlįstų širdies, inkstų, plaučių ar virusinės ligos", - įspėjo ginekologas-akušeris Vytautas Rauba.

Moteriai nešiojant naujagimį, nusilpsta jos imunitetas, jis yra slopinamas, todėl jos dažniau serga infekcijomis, dėl nepakankamos kalcio apykaitos gali kristi dantys. Moteris neapsaugota nuo apsinuodijimo iš aplinkos.

Šiuo metu dažnėja skrandžio ligų iki nėštumo, kai būna refliuksas,nepakankamai išsivystęs stemplės raumuo ir rūgštys skrandžio patenka į stemplę bei degina gleivinę, tai didina pykinimą.

Nėštumo patologijos

"Tarp dažniausiai pasitaikančių yra inkstų ligos, aukštas kraujo spaudimas, pirminės arterinės hipertenzijos, mažakraujystė, plaučių ligos kaip bronchinė astma, kepenų hepatitai, žarnyno ligos, kraujo ligos - jos krešumo sutrikimai. Nemažai moterų vargina epilepsija", - sakė gydytojas V. Rauba.

Iš inkstų imamas pasėlis, skiriami antibiotikai, ir be reikalo kai kurios moterys didžiuojasi, kad nėštumo metu antibiotikų nevartoja. Jų nereikia, jeigu puola virusai, tuomet reguliuojamas skysčių kiekis. Per placentą gali užsikrėsti bakterine liga sergančios mamos mažylis.

Tai, kad kartais vaikelis gimsta kojomis į priekį, anot gydytojo, priklauso nuo jo charakterio, trečdalis 28 savaičių nėštumo kūdikių eina sėdynėmis į priekį, o 37 savaičių taip gimsta apie 3-4 proc. Taip nutinka ir dėl gimdos: kai joje būna pertvara arba ji yra balno formos, arba dviragė. Ir jeigu būna pirmaeigė placenta, ji trukdo vaikui taisyklingai gulėti, ir jei per didelis vandenų kiekis.

Cezario pjūvis taikomas, kai natūralus gimdymas yra neįmanomas, tai priklauso nuo vaiko ir nuo moters būklės, kai atsiranda vaisiaus hipoksijos požymių, jis pradeda dusti, o taip gali atsitikti dėl motinos ligų, jeigu motinai yra stipri mažakraujystė, 70 hemoglobinas, o dar prisideda ir plaučių ar širdies liga; jeigu placentros funkcija nepakankama, nes nėštumo metu buvo infekcija. Gydytojas įspėjo, jog prieš pastojant, kad nesutriktų placentos funkcija, reikia mažiausiai dvejus metus nerūkyti, bet, pasak gydytojo, kai kurioms nėštumas nėra šventas dalykas, todėl jos rūko net kai laukiasi, sulaužo ir kitus tabu.

Apsigalvoja paskutinę akimirką

"Vaikelis formas įgauna jau 5-6 nėštumo savaitę, pasidaro panašus į žmogutį. Tada jis dar maitinasi iš savo trynio, apie 12 savaitę pradeda formuotis placenta su plona membrana, ir prisijungia prie motinos organizmo. Motinos ir vaiko kraujas nesimaišo, o kūdikis turi jutimus nuo pat pastojimo pradžios ir nuolat reaguoja į motiną, yra nuo jos priklausomas, tad ryšys su ja yra nuo pat gyvybės užsimezgimo. Net yra sakoma, kad vaikas ryšį su mama jaučia net po mirties",- sakė ginekologas-akušeris Algimantas Fabijonavičius.

Gydytojas sakė, kad abortų mažėja. Jų priežasčių moterims nebereikia nurodyti, bet jis mano, jog dažniausiai - kai vaikas būna "netyčiukas" arba šeima nebegali išlaikyti dar vieno vaiko. Stengiamasi atkalbėti ypač nuo pirmojo nėštumo nutraukimo, nes jo metu mechaniškai išsiurbiamas vaisius, ir persigrupuoja motinos hormoninė sistema, sužalojamas gimdos kaklelis, gali būti pažeista gimda, sukeltas jos uždegimas, gali užakti takai, ir tuomet moteris nebepastos. Nėštumas nutraukiamas iki 12 savaičių. ši operacija yra akla procedūra, instrumentas įvedamas apčiuopos būdu, tad retais atvejais vaisius vystosi toliau.

Vaisiaus apsigimimai nustatomi gana anksti. Pirmas echoskopinis tyrimas rekomenduojamas po 11, vėliau - po 20-22 savaičių. Vaisius gali turėti sprando raukšlių, pažeistą galvos ir organų struktūrą. Tokiu atveju moteris siunčiama pas genetikos specialistą. Sunkiausi atvejai - įgimtos širdies ydos, išangės nebuvimas, kartais būna išsivertę viduriai arba žarnos, net matyti stuburo smegenys. Kūdikiai turi galvos vandenę, hidrocefaliją, vaisius gali tam tikrą laiką vystytis neturėdamas galvos.

"Kai kurios moterys gimdo, sužinojusios, kad vaikas turi Dauno sindromą ar kitą apsigimimą - jos be galo myli tą vaikutį, kol jis dar po širdimi. Aišku, tos moterys yra didvyrės, aukojasi daug ko atsisakydamos. Jauniausia gimdyvė buvo 12 metų, o dabar gimdo šešiolikmetės. Būna, kad moteris supanikuoja, ir atsisako nėštumo nutraukimo", - sakė A. Fabijonavičius. Jis sakė, jog bet kokie kontraceptikai kenkia sveikatai, tačiau metodų yra daugybė: kontraceptinės piliulės, spiralės su hormonais, implantai - kapsulė po rankos oda.

Uždraudus abortus, kaip siūlė kai kurie seimūnai, vėl sugrįžtų nesaugūs nelegalūs abortai.

"Moters paskirtis yra gimdyti"


DIDVYRĖS. "Moterys, kurios rizikuoja savo gyvybe gimdydamos arba žino, kad gims neįgalus vaikelis, bet vis tiek ryžtasi, yra didvyrės", - sakė akušeris-ginekologas Algimantas Fabijonavičius.

"Kai moteris, kuriai gydytojai nepataria gimdyti, visgi tam ryžtasi, turbūt pirmiausia suveikia katalikiškas Dievo įsakymas: "Nežudyk!" Jeigu gimdyvė mirtų, ji žino, kad tėvas ir kiti pasirūpins jos vaikais. Dar gali suveikti tai, kad galbūt tai - paskutinis vaikas arba sūnus, kurį norėtų padovanoti vyrui. Galbūt tai noras pasipriešinti mirčiai; galbūt įvyks stebuklas - liks gyva, sugrįš sveikata ir gims vaikas",- sakė psichoterapeutė Jolanta Daiva Baliūnienė.

Gydytojos nuomone, gimdančios po 10-16 vaikų moterys gal nebemoka kito darbo, tik auklėti vaikus, nebemato kitos gyvenimo prasmės. Tos moterys, kurios atsisako motinystės dėl to, kad neva yra pasišventusios menui ar kokiai nors misijai, pasižymi didžiuliu egocentrizmu, meile sau.

Kai apimta panikos, milžiniško streso moteris pasidaro abortą, iš pradžių gali pajusti palengvėjimą. Po kelių valandų, kai narkozė nustoja veikusi, pradeda galvoti: "Ką aš padariau? Nužudžiau, juk aš nusikaltėlė." Aplinkinių pasmerkimo moteris bijo daug mažiau, nei savo pačios teismo. Kartais jos save baudžia, nebeleidžia sau pastoti, galbūt lieka vienišos, tampa darboholikėmis. Kankina nakties košmarai. Kartais pasireiškia užslėpta neapykanta, agresyvumas, žiaurumas ir kerštas aplinkai, nepasitikėjimas, žmonių ir Dievo baimė. Yra didžiulis kaltės jausmas, kuris kartais neapleidžia visą gyvenimą. Turėtų būti visiškai degradavusi moteris, kuri nesigailėtų savo poelgio. Nebent būtų išprievartauta. Pokalbininkėss nuomone, jeigu pastojo po atsitiktinių santykių, turėtų būti drąsi ir prisiimti atsakomybę dėl užsimezgusios gyvybės. Tyrimais įrodyta, jog abortas paveikia ir šeimoje augančius vaikus.

"Man gaila moterų, kurios neturi savo nuomonės ir kurias vyrai priverčia nutraukti nėštumą, jas valdo. Jos paprastai neturi savų pajamų, yra visiškai priklausomos nuo vyro. Mus valdo baimė - būti paliktoms, nesuprastoms, netekti turto. Tos, kurios paklūsta sutuoktiniui, nesusitvarko su savo baimėmis, atsakomybę atiduoda jam. Po aborto kartais šeimos išsiskiria", - sakė psichoterapeutė.

Retas jaunas vyras nori, kad žmona pastotų ir gimdytų, nes vyrai mėgsta viską planuoti, ir netyčiukas jam gali būti kliuvinys. Arba būna emociškai nestabilus. Bet kai vaikas gimsta, daugumos nuomonė pasikeičia. O kartais vyras niekada neatleis moteriai, atsikračiusiai vaisiaus, labai išgyvena netekęs savo dalelės.

Gydytojai moterys nelinkusios išsikalbėti ta tema, tačiau jai teko konsultuoti netekėjusias jaunas merginas, jau apsisprendusias gimdyti, tačiau norėjusias padrąsinimo. Jeigu sulaukia tėvų palaikymo, drąsiai gimdo, o paskui pabaigia ir studijas. Motinos turėtų mokyti mergaites mylėti ir gerbti savo kūną, neleisti iš jo tyčiotis, kalbėtis apie seksualumą. Bet paprastai pastojusi mergina pirmiausiai žinią patiki draugei arba seseriai.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder