Kūdikio diegliai - liga be aiškios priežasties

Kūdikio diegliai - liga be aiškios priežasties

Pediatrija

Kūdikis vakarais nenustoja verkti, pabandžius jį nuraminti, niekas nepadeda, pasiūlius valgyti - atsisako. Galbūt mažylį kamuoja pilvo diegliai?

Diegliai kankina 10-15 proc. kūdikių. Plačiau apie šį negalavimą pasakoja "Nefridos" klinikos vaikų ligų gydytoja Audronė Macienė.

Paaiškinkite, kas yra tie kūdikių pilvo diegliai.

Diegliai - tai staiga užeinantys periodiški, intensyvūs pilvo skausmai, sukeliantys nenumaldomą verksmą tiems naujagimiams ir kūdikiams, kurie šiaip yra sveiki.

Kūdikis įtempia rankas ir kojas, ima spausti kumščius, lenkia kojytes prie pilvo ir staiga ištiesia. Jis plačiai išsižiojęs rėkia visu balsu. Išsikankinęs po kiek laiko vaikas užmiega, tačiau neilgam - greitai vėl prasideda nenumaldomo verksmo priepuolis.

Kokio amžiaus kūdikius dažniausiai kamuoja diegliai?

Diegliai prasideda pirmosiomis savaitėmis po gimimo, o intensyviausi būna 4-6 mėnesiais, kartais ir vėliau. Dieglių kamuojamo naujagimio ar kūdikio nenumaldo jokie iki šiol žinomi raminimo būdai, nes beveik visi jie efektyvūs tik trumpam. Diegliai dažniausiai atsiranda antroje dienos pusėje ir vakarais.

Kodėl vaikui atsiranda diegliai?

Dieglių kilmė kol kas nežinoma. Dažniausiai jie tęsiasi 2-3 valandas ir dingsta taip pat mįslingai, kaip ir prasidėjo. Yra manančių, kad dieglių priežastis - centrinės nervų sistemos brendimas, ypatinga jos būklė. Pastebėta, kad diegliai dažniau kankina kūdikius, kurių motinos nėštumo metu labiau nervinasi, patiria stresą. Kūdikiai nervingos motinos rankose jaučiasi nejaukiai.

Diegliai dažnesni ir tiems vaikams, kurie gimė mažesnio svorio, negu priklauso pagal nėštumo laiką. Tačiau neišnešiotiems ir išnešiotiems kūdikiams jų pasitaiko beveik vienodai dažnai.

Nuo kūdikio lyties, komplikacijų nėštumo metu, pozicijų gimstant taip pat nepriklauso, ar kūdikį kamuos pilvo diegliai.

Yra duomenų, kad sutrikdytas bioritmas gali sukelti dieglius. Tiek suaugęs žmogus, tiek bet kokio amžiaus vaikas gyvena pagal savo bioritmą, užtikrinantį normalią organizmo veiklą ir gerą sveikatos būklę.

Nors dieglių atsiradimas nepriklauso nuo to, ar kūdikis žindomas natūraliai ar dirbtinai, viena iš negalavimo, panašaus į dieglius, priežasčių yra netinkamas mažylio maitinimas. Kai kurie kūdikiai jautriai reaguoja į žindančios motinos dietos pokyčius. Pavyzdžiui, kai motina užvalgo šokolado, kopūstinių daržovių, saldžių obuolių, kriaušių, vynuogių, svogūnų, česnakų, ridikų, riešutų, išgeria daugiau pieno, diegliai sustiprėja.

Taip pat pastebėta, kad rūkančių tėvų mažylius diegliai kankina dažniau už nerūkančių.

Kada tėvai gali susitvarkyti patys, o kada jau reiktų kreiptis į gydytoją?

Bet kokiu atveju visada reikia pasikonsultuoti su gydytoju, nes kūdikis nenumaldomai rėkia ir įstrigus išvaržai, taip pat susirgęs apendicitu ar centrinės nervų sistemos liga, esant virškinamojo trakto ir šlapimo sistemos defektams.

Gydytojui būtina pateikti kuo daugiau informacijos apie kūdikio negalavimo pobūdį. Tėvai medikams turėtų papasakoti, ar kasdien ir tuo pat metu kyla priepuoliai, kiek laiko jie trunka, kas, tėvų nuomone, juos išprovokuoja, koks mažylio verksmas, kaip maitinamas mažylis, ar po maitinimo lengvai išeina dujos, kaip dažnai tuštinasi.

Ką galėtumėte patarti tėvams, kad vaikui greičiau praeitų diegliai?

Pabandykite kūdikį panešioti - pasiguldykite jį ant rankos taip, kad jo galva gultų ant jūsų delno, liemuo ant dilbio, o kojos - kurioje nors alkūnės pusėje, kita ranka prilaikydami kūdikį pasivaikščiokite. Mažylis aprimsta priglaustas prie šiltos suaugusiojo krūtinės. Patys ieškokite nešiojimo ir laikymo padėčių, kurios ramintų jūsų kenčiantį mažylį.

Diegliai praeina greičiau paguldžius mažylį kniūbsčią. Prieš kiekvieną maitinimą guldykite mažylį ant pilvo tam, kad sustiprėtų pilvo sienelės raumenys. Stipresni raumenys padeda žarnų judesiams ir diegliai susilpnėja. 15-30 minučių po maitinimo galima atlikti pilvo masažą, nes tada maistas dar intensyviai juda žarnyne.

Labai svarbu kūdikio tėvų ir apylinkės gydytojo bei slaugytojos bendravimas, tada lengviau išspręsti visas su kūdikiu susijusias problemas.

Aistė VALIAUSKAITĖ

Sidebar placeholder