Svarstymai apie visuotines pacientų priemokas – ne anksčiau 2012 metų

Svarstymai apie visuotines pacientų priemokas – ne anksčiau 2012 metų

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia visuomenės dėmesį, kad jokių teisės aktų dėl pacientų priemokų už asmens sveikatos priežiūros paslaugas įvedimo nerengia ir nėra priėmusi. SAM manymu, ekonominis sunkmetis nepalankus metas įvesti vieningas visuotines priemokas, todėl svarstymai apie tokių priemokų atsiradimą galėtų prasidėti ne anksčiau kaip nuo 2012 m.

Anot ministerjos atstovų, viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija apie neva baigiamus rengti teisės aktų projektus, įteisinančius visuotinių pacientų priemokų įvedimą yra klaidinanti. Diskusijos apie tokių priemokų galimybę Lietuvoje vyksta jau ne vienus metus. SAM tarp prioritetinių veiklos uždavinių yra numačiusi siekius mažinti korupciją sveikatos sistemoje išgyvendinant neoficialius mokėjimus ir didinti sveikatos priežiūros įstaigų veiklos efektyvumą.

Viena iš galimų priemonių šiuos uždavinius įgyvendinti gali būti vieningos priemokų sistemos reglamentavimas. Tačiau tai sudėtingas kompleksinis, galimai su Konstitucijos keitimu susijęs sprendimas, kuriam priimti ekonominis sunkmetis tikrai nėra tinkamas laikas, teigiama ministerijos pranešime.

SAM atkreipia dėmesį, kad šiuo metu sveikatos priežiūros įstaigose egzistuojanti galimybė gauti papildomas paslaugas už tai papildomai susimokant nėra susijusi su vieninga priemokų sistema. Iš privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų pacientų, papildomas mokestis gali būti imamas tik šiais konkrečiais atvejais:

- jei pacientas savo iniciatyva pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, jis susimoka faktinių ir bazinių kainų skirtumą;

- jei pacientas, turintis teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, šių paslaugų ar procedūrų kainą jis apmoka pats;

- jei pacientas pageidauja be šeimos gydytojo siuntimo gauti specialisto konsultaciją;

- jei konsultacijai pas specialistą siunčia privačiai dirbantis gydytojas be sutarties su teritorine ligonių kasa.

SAM taip pat primena, kad egzistuoja paslaugų sąrašas, kuomet visi pacientai visuomet privalo mokėti už suteiktas paslaugas. Pavyzdžiui, už nėštumo nutraukimą pacientės pageidavimu, hormoninį tyrimą, akupunktūrą bei manualinę terapiją, sveikatos tikrinimą vykstant į užsienį, norint įsigyti ginklą, gauti vairuotojų ir aviatorių mėgėjų pažymėjimus, už papildomą individualią ligonio priežiūrą ir slaugą, kosmetinės chirurgijos operacijas ir kosmetologijos procedūras, dantų protezavimą (išskyrus kai kurių kategorijų asmenis) bei implantavimą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder