Tuliaremija - reta, bet pavojinga liga

Tuliaremija - reta, bet pavojinga liga

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai užregistravo retos ligos - tuliaremijos - atvejį. Ši liga diag­nozuota Trakų rajono gyventojui, kuris į sveikatos priežiūros įstaigą kreipėsi dėl padidėjusio limfmazgio kirkšnyje, skausmo ir iki 38 laipsnių Celsijaus pakilusios temperatūros.

Tuliaremija paplitusi daugelyje Europos šalių, Šiaurės Amerikoje, Kinijoje, Japonijoje, tačiau Lietuvoje registruojami tik pavieniai šios ligos atvejai. Vilniaus mieste ši liga pastarąjį kartą diagnozuota 2009 metais. 2010-aisiais tuliaremija buvo nustatyta Lietuvos piliečiui, išvykusiam į Didžiąją Britaniją.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai įspėja, kad dažniausiai tuliaremijos sukėlėją perneša smulkieji graužikai, kiškiai, ondatros. Nugaišę gyvūnai užkrečia išorinę aplinką (dirvožemį, vandenį, pašarus), o per ją - ir sveikus gyvūnus. Atlikti tyrimai rodo, kad Lietuvoje yra susiformavę keletas gamtinių tuliaremijos židinių - dažniausiai upių deltose, slėniuose, baluotose vietose, miškuose. Nors ši liga itin reta, reikėtų išlikti budriems, nes ligos sukėlėją taip pat platina erkės, uodai ir kiti vabzdžiai.

Ligos sukėlėjas į organizmą patenka per odą ar gleivines, lupant sergančio gyvulio kailį, tvarkant skerdieną. Užsikrėsti taip pat galima per infekuotą maistą, vandenį ir įkvėpus dulkių arba vandens aerozolio, per užkrėstų graužikų išskyras. Dažniausiai šia liga serga tam tikrų profesijų asmenys: medžiotojai, žvejai, žemės ūkio darbuotojai ir kt. Tuliaremija sergantis žmogus žmogui yra nepavojingas.

Ligos požymius lemia tai, kaip infekcija patenka į žmogaus organizmą. Pirmiausia pakyla temperatūra iki 38-40 laipsnių, atsiranda drebulys, galvos ir raumenų skausmai, bendras silpnumas, blogas apetitas. Daliai ligonių atsiranda įvairių rūšių bėrimų odoje, sulėtėja širdies veikla, sumažėja kraujo spaudimas. Po kelių dienų nuo susirgimo pradžios padidėja kepenys ir blužnis. Laiku pradėjus antibakterinį gydymą, ligos prognozė palanki.

Lietuvoje vakcina nuo tuliaremijos nenaudojama, tad norint išvengti ligos užkrečiamųjų ligų specialistai rekomenduoja:

• tinkamai prižiūrėti aplinką, vandens telkinius;

• dirbant žemės ūkio darbus, ypač pastebėjus kritusių graužikų, būtina naudotis asmeninėmis apsaugos priemonėmis;

• lupant sumedžiotus gyvūnus, apdorojant skerdieną laikytis asmens higienos reikalavimų, mūvėti gumines pirštines;

• būnant lauke naudoti kraujasiurbius vabzdžius atbaidančias medžiagas.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder