Daugiau nei pusė Klaipėdos moksleivių skundžiasi prasta rega, ketvirtadalis vaikų turi stuburo problemų. Šie ir kiti faktai išryškėjo Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biurui išanalizavus uostamiesčio moksleivių privalomo sveikatos patikrinimo duomenis.
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro duomenimis, išanalizavus 2010/2011 m. m. mokinių sveikatos profilaktinius duomenis, iš 19 020 Klaipėdos miesto bendrojo lavinimo mokyklų mokinių, sveikatą pasitikrino 17 846 arba 93,7 proc. Iš jų visiškai sveikų mokinių dalis sudaro 12,3 proc. Didžiausia pasitikrinusiųjų mokinių dalis pagal klasių grupes, sudaro 1-4 klasių grupėje – 97,3 proc.
"Būtina pabrėžti, kad visiškai sveikas mokinys yra tas, kuris neturi visiškai jokio sutrikimo bei nustatytos diagnozės. Klaidinga galvoti, kad kita dalis (kuri turi nors vieną sveikatos sutrikimą ar ligą) yra "ligota" , - sakė Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro specialistė Dainora Bielskytė.
Analizuojant 2010/2011 m. m. mokinių sergamumą tam tikromis ligomis, galima išskirti didesnę mokinių dalį, kuri turi regos (55,3 proc.), skeleto – raumenų sistemos (24,2 proc.) ir kraujotakos sistemos (14,2 proc.) sutrikimų. Diagnozuotų regos sutrikimų atvejų struktūroje dominuoja toliaregystė (40,5 proc.), trumparegystė (27,5 proc.) ir astigmatizmas (19 proc.). Daugiausia regos sutrikimų buvo diagnozuota 1-4 klasių grupės mokiniams.
Analizuojant diagnozuotų skeleto-raumenų sistemos ligų atvejų struktūrą, dominuoja skoliozė, kifozė ir lordozė – 83,1 proc. Daugiausia skeleto-raumenų sistemos sutrikimų diagnozuota 9-12 klasių mokiniams.
"Skeleto-raumenų sistemos funkcionavimo sutrikimai dažniausiai išryškėja vaiko augimo periodu. Todėl labai vaikams svarbus fizinis aktyvumas, sveika mityba bei ergonomiškai pritaikytos mokymosi ir poilsio vietos. Laiku nustačius sutrikimų simptomus bei priežastis, ateityje galima išvengi rimtų sveikatos negalavimų" , - teigė visuomenės sveikatos specialistai.
Iš kraujotakos sistemos ligų atvejų daugiausia buvo diagnozuota nereumatinių dviburio vožtuvo ydų (87 proc.). Daugiausia kraujotakos sistemos sutrikimų diagnozuota 9-12 klasių mokiniams.
Kalbant apie fizinio ugdymo grupes, galima išskirti mokinių dalį, kuri yra priskiriama specialiajai ir parengiamajai grupėms – 19,7 proc. mokinių. Daugiausia 9-12 klasių mokiniai bei mergaitės priskiriamos minėtoms grupėms.
5,5 proc. mokinių turi antsvorio problemų ir 1,7 proc. yra nutukę, kurių didžiausia dalis yra tarp 9-12 klasių mokinių ir berniukų. Taip pat būtina paminėti, kad per mažą svorį turi 7,4 proc. mokinių, kurių didžiausia dalis yra tarp 5-8 klasių mokinių bei mergaičių.
Atlikus profilaktinių patikrinimų analizę, paaiškėjo, kad kai kuriuose vaiko sveikatos pažymėjimuose, mokinių sveikata įvertinta nevisiškai ir (ar) gydytojų išvados nepateiktos. Didelį dėmesį į profilaktinį sveikatos patikrinimą turėtų kreipti ne tik medikai, bet ir tėvai. Vaiko sveikatos įvertinimas bei pateiktos rekomendacijos (esant tam tikriems sutrikimams) yra labai svarbus tėvams, pedagogams bei mokyklose dirbantiems visuomenės sveikatos priežiūros specialistams.
Rašyti komentarą