Būsimieji studentai toliau veržiasi į socialinius mokslus

Būsimieji studentai toliau veržiasi į socialinius mokslus

Prašymų priimti studijuoti į aukštąsias mokyklas pateikimo laikotarpis jau įpusėjo. Pagal pateiktus duomenis aiškėja, jog būsimieji studentai toliau veržiasi į socialinių mokslų studijas, tačiau pastebimas ir augantis susidomėjimas technologiniais bei fiziniais mokslais. Kol kas prašymus pateikė 20 tūkst. būsimų studentų – likusieji tai ims daryti nuo liepos 12 d., kai paaiškės visų valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Prašymus priimti studijuoti galima pateikti iki liepos 23 d.

Technologinių mokslų populiarumas didėja

"Šiuo metu prašymus pateikė 20 tūkst. būsimųjų studentų – iš jų nemažai ankstesniais metais baigę mokyklą ar norintys įgyti dar vieną bakalauro diplomą kandidatai. Antrą kartą į bakalauro studijas dažnai stoja socialinius mokslus anksčiau mokęsi studentai, kurie susidūrę su darbo rinka pastebėjo, jog baigus socialinius mokslus darbą susirasti nėra lengva", – sako Valerija Bernotienė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Priėmimo komisijos vadovė.

Besirenkantys antrąjį bakalaurą dažnai turi išlaikyti papildomus brandos egzaminus, nes norint studijuoti fizinius ir technologinius mokslus, reikalingi pasirenkamieji fizikos, chemijos, biologijos ar matematikos valstybiniai brandos egzaminai. Laikančiųjų chemijos egzaminą pastaruosius trejus metus padaugėjo nuo 3198 iki 3416 ir tai yra dar vienas įrodymas, jog technologiniai ir fiziniai mokslai susilaukia vis daugiau dėmesio.

"Pastebėjome, kad chemijos ir biologijos egzaminą vis dažniau pasirenka laikyti eksternai, baigę mokyklą ir brandos atestatus atsiėmę praėjusiais metais ar seniau. Šiemet chemijos egzaminą nusprendė laikyti daugiau nei 200 eksternų, biologijos – daugiau nei 400", – sako Saulius Zybartas, Nacionalinio egzaminų centro direktorius.

Pasak S. Zybarto, susidomėjimas fiziniais mokslais rodo perspektyvių, tokių kaip medicina, biochemija ir joms giminingų specialybių populiarumą. "Paprastai į jas stoja geriausi, labiausiai motyvuoti jaunuoliai, o šių specialistų parengimas Lietuvoje yra labai aukšto lygio", – teigia S. Zybartas.

Norintiems įgyti dar vieną bakalaurą sudaromos palankios sąlygos

V. Bernotienė pasakoja, jog Vilniaus Gedimino technikos universitete pasirenkantiems studijuoti antras bakalauro studijas yra sudaromos visos sąlygos. "Įdiegėme galimybes studijuoti nuotoliniu būdu ir technologinius mokslus. Tai leidžia dirbti ir mokytis vienu metu, todėl patogu ir prieinama tiems, kas jau yra įgiję vieną bakalauro diplomą. Galima rinktis iš dviejų ištęstinių nuotolinių studijų programų – mechanikos inžinerijos bei statybos technologijos ir valdymo", – sako V. Bernotienė.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Priėmimo komisijos vadovės teigimu, galimybę studijuoti technologinius ir fizinius mokslus apsvarstyti verta, nes beveik visi norintys ir turintys šių sričių bakalauro diplomus nesunkiai susiranda darbą.

Socialiniai mokslai vis dar populiaresni už tiksliuosius

Nepaisant to, kad šiuo metu jaučiamas technologinių mokslų profesionalų trūkumas, nemažai jaunuolių vis dar renkasi socialinių mokslų sritį. "Paradoksalu, kad jaunimas renkasi tas specialybes, kurių bedarbių gretos kasmet auga. 2012 m. balandžio mėnesio duomenimis, Lietuvos darbo biržoje buvo daugiausiai registruota teisės, socialinio darbo, ekonomikos studijų absolventų. Taigi, paklausių profesijų specialistų trūksta, o tų profesijų, su kuriomis sunkiau rasti darbą, studijos populiariausios", – pastebi prof. dr. Romualdas Kliukas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto studijų prorektorius.

Dažną stojantįjį gąsdina stereotipas, jog į technologinius bei fizinius mokslus įstoti yra sunkiau nei į socialinius. "Konkursinis balas valstybės finansuojamam krepšeliui gauti tikrai nėra didelis. Jei ir nepavyksta įstoti į nemokamą vietą, antrame kurse nemaža dalis mokančių už studijas studentų pereina į valstybės finansuojamą poziciją", – pasakoja V. Bernotienė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder