Artėjant iškilmingam momentui jaudulys augo. "Aktoriaus profesija, - pasakojo jis susirinkusiems socialiniams darbuotojams, juristams ir renginio organizatoriams, - sulaukia nepelnytai daug dėmesio, palyginti su jos realiu indėliu į kultūrą." Tuo metu pirmojoje eilėje garsiai prunkštelėjo Loran Miller iš Atstovų rūmų. Šalta veido mina ji ėmė ploti, lėtai ir pamatuotai, kiekvienu pliaukštelėjimu išreikšdama savo sarkazmą. Nortonas atsiplėšė nuo savo kalbos lapo ir nustebęs nužvelgė salę. Žmonės šypsojosi. Jis truktelėjo pečiais ir taip pat nusišypsojo.
Skeptiškai nusiteikusi publika. Kolumbijos apygarda. Netgi "nerealiajam Halkui" nesuteikiama teisė atsikvėpti, o tai, tiesą sakant, nelabai sąžininga.
Nortonas kalbėjo apie svarbų Patricijos Rouse vaidmenį nekomercinėje organizacijoje "Enterprise Community Partners", kuri specializuojasi mažo biudžeto gyvenamųjų namų statybos srityje. Ir apie tai, kad ji įkūrė šią kompaniją kartu su Jamesu Rouse, žinomu architektu urbanistu ir jo seneliu.
Edwardo pasirodymas ant šios pakylos nebuvo epizodinis žinomo kino aktoriaus, užbėgusio minutėlei pasipuikuoti prieš publiką, vaidmuo. Į "Enterprise" veiklą jis įsitraukęs nuo vaikystės. Baigęs Jeilio universitetą, jis čia dirbo analitiku ir tapo kompanijos valdybos nariu. Edwardo asmeninių aukų šiam fondui suma viršija 1 milijoną dolerių.
Dar didesnis Nortono nuopelnas yra tas, kad "Enterprise" persiorientavo į ekologiškas statybas. Ypač jei turėsime galvoje, kad toks persiprofiliavimas leido kompanijai ne tik išlikti paviršiuje, bet ir visavertiškai dirbti bei judėti pirmyn gyvenamojo būsto statybos krizės ir ipotekos sistemos kracho sąlygomis.
Specialistų nuomone, "Enterprise" - vienintelis "fakelas tunelio gale", o kompanijos verslo modelis - užuomina visiems, kaip išsrėbti košę nekilnojamojo turto sferoje, kurios patys ir prisivirėme.
"Enterprise" - viena iš tų labai įtakingų organizacijų, kurių pavadinimai retai figūruojažiniasklaidoje. Tai vidurys tarp komercinės ir ne pelno organizacijos.
"Enterprise" į šią sritį investavo 9 milijardus dolerių: pradinėms paskoloms, ipotekai ir būstų statybai amerikiečiams, gaunantiems vidutines ir mažas pajamas, subsidijuoti. Ji įkvėpė gyvybę daugybei skurdžių šalies kvartalų - nuo Fort Apache, esančio Bronkse, iki Tenderloino San Franciske.
Specialistų nuomone, šis projektas amerikiečių būstų statybai davė kur kas daugiau naudos nei visa Gyvenamojo būsto statybos ir miesto plėtros ministerija. Jis garantavo apie 90 proc. JAV pigaus būsto fondo.
Nortonas - vienas iš tų žmonių, kuris tiesiogiai prisidėjo prie "Enterprise" sėkmės. Stebint jo vaidmenį "Enterprise" bei Kongreso ir Baltųjų rūmų užkulisiuose, galima daug ko išmokti; pamatyti, kokių rezultatų pasiekiama, kai socialiai atsakingas verslas ir socialiai toliaregiška misija deda bendras pastangas ieškodami kūrybiškų sprendimų.
"Enterprise" dalyvavo kuriant mokesčių kreditų suteikimo mažo biudžeto būsto statybai programą. Per 25 metus ši iniciatyva leido verslininkams - nekilnojamojo turto agentams, bankininkams ir tiesiog tokioms asmenybėms, kaip Warrenas Buffettas, - patenkinti amerikiečių poreikį turėti nebrangų būstą, nepamirštant ir savo pelno.
Milijonieriaus anūkas
Edwardas Harrisonas Nortonas, kurį išgarsino vaidmenys filmuose "Pirmykštė baimė", "Visuomenė prieš Larį Flintą", "Kovos klubas", "Frida", "25 valanda", "Amerikos istorija X", "Nerealusis Halkas", "Puikybė ir garbė", šių metų rugpjūtį atšventė savo 40-metį.
Jis gimė Bostone, Masačūsetso valstijoje, bet užaugo Kolumbijos mieste, kurį soprojektavo jo senelis, Merilende.
Edwardo motina Robin buvo anglų kalbos mokytoja. Tėvas, Edwardas vyresnysis, dirbo Karterio administracijoje, dabar - istorinių vertybių apsaugos organizacijoje.
Edwardo senelis buvo garsus architektas urbanistas ir milijonierius Jamesas Rouse. Jis mirė 1996 metais. (1997 m. metų nuo smegenų vėžio mirė ir Edwardo mama.)
Edwardas vaidyba susidomėjo teatru būdamas penkerių metų. Lankė teatro meno mokyklą, o aštuonerių debiutavo vietinėje scenoje.
1991 m. Nortonas baigė Jeilio universitetą ir, gavęs istorijos bakalauro diplomą, išvyko į Japonijos Osakos miestą dirbti savo senelio kompanijoje "Enterprise Foundation".
1994 m. jis grįžo į Niujorką ir atsidavė aktorystei.
Jis dirbo oficiantu ir vaidino keletoje Niujorko teatro scenų. Kine debiutavo 1996 m., nusifilmavęs "Pirmykštėje baimėje" (Primal Fear). Už šį vaidmenį gavo "Auksinį gaublį" ir buvo nominuotas "Oskarui" kaip geriausias antrojo plano aktorius.
Viso pasaulio bulvariniai laikraščiai atidžiai seka asmeninį Nortono gyvenimą. Jis turėjo artimų santykių su Courtney Love ir Salma Hayek, tačiau jie nutrūko. Žurnalistai jį ne kartą buvo "apvesdinę" su gražiausiomis Holivudo damomis, tačiau Edwardas sako: "Aš jau seniai ir negrįžtamai vedęs savo darbą. Moterys - tai bene pats nuostabiausias, tačiau nepasiekiamas dalykas mano gyvenime."
Maratonas su masajais
Šių metų lapkričio pradžioje E. Nortonas dalyvavo Niujorko maratone kartu su trimis masajų kariais, kad surinktų lėšų organizacijai "Maasai Wilderness Conservation Trust", kuri kovoja dėl Rytų Afrikos žemių, kuriose įsikūrę masajai, išsaugojimo.
"Runner's World": Žmonės dalyvauja maratonuose su kilniais tikslais, dažniausiai prisidėdami prie akcijų prieš ligas, tokias kaip vežys. Kaip gimė idėja bėgti maratoną su tikslu surinkti lėšų "Maasai Wilderness Conservation Trust" naudai?
E. Nortonas: Aš bendradarbiauju su MWCT apie 10 metų. Prisidėjau prie iniciatyvos įkurti amerikietiškąją nekomercinę programą, palaikiusią MWCT, ir dabar esu jos valdybos pirmininkas. Tai veikla, į kurią aš asmeniškai buvau įsitraukęs visose jos stadijose. Anksčiau mes jau rinkome lėšas ir rengėme labdaringus renginius, bet šiais metais nusprendėme atsitraukti nuo tokios tradicijos ir žengti žingsnį viena pakopa aukščiau bei pristatyti projektą platesnei visuomenei.
Svarbu tai, kad mes norėjome įtraukti į šį darbą masajus. Maratonas šia prasme pasirodė visai nebloga idėja.
"Runner's World": Su kokias sunkumais tenka susidurti masajams? Kam bus skirti surinkti pinigai?
E. Nortonas: Masajų gentys susiduria su ta pačia esmine problema, kaip ir mes. "Kaip mums pradėti gyventi taip, kad ekosistema tai išlaikytų?"
Ekologinės sistemos pablogėjimas masajų gyvenamoje teritorijoje - labai rimta grėsmė. Jie užsiima žemdirbyste ir gyvulininkyste, be to, vis labiau investuoja pinigus į ekoturizmo plėtrą. Abi šios verslo sritys visiškai priklauso nuo legendinių Rytų Afrikos lygumų ekosistemų.
Surinktos lėšos bus skirtos gamtos saugojimo, medicinos ir švietimo programoms, kurias palaiko MWCT. Kitais metais mūsų prioritetai bus valdymo personalo stiprinimas - pasitelkiant profesionalius koordinatorius pagalba, mes taip pat norime pasiekti galimybės finansuoti ilgalaikes masajų žemių apsaugos programas.
Turime stambių rėmėjų kompanijų ir atskirų žmonių, kurie aukoja dideles sumas.
"Runner's World": Ko išmokote iš masajų, turint galvoje bėgimą?
Masajai - bėgikai iš prigimties. Bėgimas ilgomis distancijomis - jų tradicijų ir kultūros dalis. Jie pripratę prie karščio, kalvų ir gali bėgti stabiliu temptu ilgus atstumus. Jiems ne naujiena bėgti su 25 svarų ietimis, radijais ir kuprinėmis ant pečių. Mūsų dideli atstumai jiems - vieni niekai. Masajai paprastai bėgioja su sandalais, pasiūtais iš visureigių padangų. Jie juos vadina "Tūkstantmyliais" ("Thousand Milers"). Neįsivaizuoju, kaip galima bėgioti su tokia avalyne, bet jie ją dievina...
Mes bėgiojome kartu daugybę kartų. Su Parashina įveikiame 10 mylių, paskui jis bėga vienas. Jam tai tik lengva treniruotė...
Šaltiniai: management.com, accesshollywood.com, runnersworld.com
Parengė Vilma Skiotienė
Rašyti komentarą