Populiarėja vakarėliai be svaigalų

Populiarėja vakarėliai be svaigalų

Vakarėliai be lašo alkoholinių gėrimų Lietuvoje dar naujovė, tačiau tokios pramogos į mūsų šalį atkeliauja su labai dideliu pagreičiu. Jauni, sėkmingų karjerų siekiantys žmonės sugalvojo atsisakyti alkoholio ir ta idėja pasidalyti su tūkstančiais Lietuvos gyventojų.

Sėkmingi vakarėliai

Vienas iš iniciatyvos organizatorių, Paulius Mikšnys teigia, kad blaivių pramogų idėja gimė paprastai: „Su kolegomis ir draugais nusprendėme atsisakyti alkoholio, pamatėme naudą ir norėjome tuo pasidalyti su kitais žmonėmis. Į pirmąjį vakarėlį susirinko 800 žmonių, paskutiniame buvo jau 1300. Tiesiog pamatėme, kad žmonėms to reikia ir tai įdomu“, - gražios iniciatyvos sėkme džiaugėsi P.Mikšnys.

Liepos 26-28 dienomis, prie Gaveikių ežero vyks didžiausias šių metų festivalis be alkoholio „Varom“, artėjančio vakarėlio dalyvius linksmins Antis, Happyendless, ŽAS, Freaks on Floor, Markas Palubenka, atlikėjas Jurgis Didžiulis, kuris, anot P.Mikšnio, grodavo ir ankstesniuose renginiuose visiškai nemokamai, bei daug kitų muzikantų. Taip pat festivalio metu bus galima leisti aitvarus, mokytis šokti, pasimaudyti purve ir lankytis įvairiose dirbtuvėse bei sveikatingumo paskaitose. Nors festivalio padaryti visiškai nemokamo yra neįmanoma, organizatoriai pagalvojo apie daugiavaikes šeimas: „Šeimos su 3 ir daugiau vaikų iki 12 metų bus įleidžiamos nemokamai, taip pat ir festivalio programa ruošiama specialiai vaikams, kurie per dieną tikrai turės ką veikti. Mes orientuojamės į šeimas, dažnai tėvai sako, jog nenori važiuoti į pagrindinius Lietuvos festivalius, nes ten daug girtų asmenų, gal net pavojinga vaikams. Nemokamas įėjimas daugiavaikėms šeimoms, kartu ir iniciatyva, kuria norima pradėti „madą“, kad šeimas, auginančias daugiau nei 2 vaikus, palaikyti irgi reikia“, - teigė organizatorius.

Laužo stereotipus

Renginių publika, anot P.Mikšnio, - labai įvairi: „Jauniausiam renginio dalyviui - vieneri. Ateina šeimos su mažais vaikais, taip pat pensinio amžiaus žmonės, kurie čia irgi jaučiasi gerai. Tačiau pagrindinė publika - moksleiviai ir studentai.“ Paklaustas apie visuomenėje nusistovėjusius stereotipus, kad jaunimas dažniau renkasi vakarėlius, kur būtų galima apsvaigti ir pasilinksminti, blaivių pramogų organizatorius mato tai iš šiek tiek kitos pusės: „Kad jaunimas nori „tūsintis“ tai labai gerai - nematau čia nieko blogo, bet mes siūlome visą tai daryti be alkoholio. Renginiuose žmonės pamato, kad linksmintis galima ir blaiviai. Patys muzikantai, nulipę nuo scenos sako: „Oho, nuo pirmų akordų jau visi šokinėja ir linksminasi.“

Jau seniai norėjo

Organizatorių nuomone, faktas, kad į renginius ateina per tūkstantį žmonių, rodo, kad to reikia, kad jaunimas ir kiti visuomenės nariai to nori ir jiems įdomu. Be to, festivalis nėra skirtas vien blaivininkams. Į renginius ateina žmonių, kurie kartais vis dar vartoja alkoholį, bet organizatoriai siūlo alternatyvą, kai nori to atsisakyti bent kelioms dienoms.

Paulius alkoholio visiškai atsisakė jau prieš 2,5 metų, nors anksčiau, prisipažįsta - vartojęs. Anot Pauliaus, atsisakius svaigiųjų gėrimų, jo gyvenimas pasikeitė tik į gerąją pusę: „Atsirado daugiau energijos, daugiau laisvo laiko. Dabar sutaupytą laiką vaikinas skiria kitoms veikloms, o ypač - festivaliui „Varom“.

Remia ir valstybė

Pirmieji blaivūs vakarėliai rengti vien iš organizatorių lėšų, tačiau anot P.Mikšnio, į iniciatyvą atkreipė dėmesį ir valstybinės institucijos: „Mums pinigų skiria Sveikatos ministerija, Tabako kontrolės departamentas taip pat ir privačios įmonės. Finansine prasme ankščiau buvę renginiai tikrai neatsiperka, nes jie nemokami. O dėl festivalio - sunku pasakyti. Jei būsime „ant nulio“ - būsime laimingi“, - teigia optimistiškai nusiteikęs P.Mikšnys.

Bendraminčių plėtoti šią iniciatyvą, pasak Pauliaus, atrasti nebuvo sunku: „Atradome vienas kitą per draugų draugus, ankščiau - niekas nesiejo. Pradėjome kažką judinti, paskui ir žmonės jungėsi ir vis dar nauji susidomi. Mes esame atviri naujokams - visi, kas norėtų prisijungti, tai gali lengvai padaryti.“ Šiuo metu pagrindiniai iniciatoriai - ir „blaivių pramogų” įkūrėjai - 7 skirtingų specialybių žmonės. „Visi mes neturime nieko bendra su renginių organizavimu, tačiau sugalvojome tai daryti ir galbūt skirtingų specialybių profesionalai - tik geriau. Kiekvienas gali savo žinias pritaikyti būtent čia“, - įvairių patirčių gausa džiaugėsi Paulius.

„Pabandys ir atsibos“

Aurimas Šernas, dar vienas iniciatyvos organizatorius, alkoholio nebevartoja jau apie 2 metus. Anot jo, pasiryžimas visiškai atsisakyti alkoholio jo aplinkai ir draugams sukėlė nemaža abejonių. „Pradžioje mano aplinka galvojo, kad čia laikinas dalykas: „pabandys ir atsibos“, tačiau praėjus daugiau laiko, jie susiprato. Taip, kažkuriuo metu galbūt draugai ir pradėjo mažiau kviestis į vakarėlius ar susiėjimus, bet greitai balansas atsistatė.” Vyras pasakoja, jog daugiau nuostabos ir klausimų kyla iš nepažįstamų žmonių. Daugelis susidūręs su alkoholio nevartojančiuoju klausia kodėl, kaip ir dėl ko visiškai to atsisakęs, stebisi, kai vakarais ar savaitgaliais į vakarėlius atvažiuoja su mašina.

Visai kaip žvejyba

Normalu, kad organizuojami nemokami renginiai jokio pelno neneša ir finansiškai yra net nuostolingi, tačiau Aurimas tokios idėjos įgyvendinimą lygina su laimikio atneštu džiaugsmu: „Tokią veiklą galima palyginti su žvejyba. Kodėl žmonės eina žvejoti, kai jiems nusipirkti žuvį būtų daug lengviau ir pigiau? Esmė - malonus procesas: kaip žvejyboje yra malonu užmesti meškerę, vilioti žuvį ir ją traukti iš vandens, taip pat malonu ir organizuoti, įdėti savo jėgas, idėjas, pastangas - kažką sukurti. Tas renginys tampa kaip laimikis, kaip ištraukta žuvis.“ A.Šernas pripažįsta, kad pavykęs renginys neša džiaugsmą ir tą jausmą sustiprina žinojimas, jog visuomenei to reikia ir jai tai patinka. Pati idėja, kurią neša ši iniciatyva, yra maloni ne tik aplinkiniams, bet ir patiems organizatoriams: „Mes gerai jaučiamės, kad platiname tokią idėją. Žinoma, nemanome, kad žmonėms reikia aiškinti, kad kažką turėtų ar neturėtų daryt. Nenorime ir pamokslauti. Tiesiog vieni suteikia progą švęsti ir linksmintis apsvaigę, o mes rūpinamės, kad žmonės tą patį galėtų daryti tik nepasvaigę ir neapsupti girtų žmonių.“ Vyro nuomone, negeriantiems nėra malonu būti girtų žmonių apsuptyje, o ir vaikams tokie vaizdai nėra tinkami matyti.

Parengta pagal dienraščio "Vakaro žinios"priedą "Geras!"

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder