Timas Rotas: "Nesu nusakomas"

Timas Rotas: "Nesu nusakomas"

Vaikystėje jis svajojo tapti skulptoriumi, tačiau tapo Kventino Tarantino (Quentin Tarantin) numylėtiniu. Tiesus, atviras, šmaikštus, ekrane dažniausiai įkūnija kietus blogiukus. Labiausiai išgarsėjo su televizijos drama "Melo teorija", kurioje vaidino daktarą Laitmaną (Lightman), žmogų tarsi knygą skaitantį iš gestų...

Gegužės 14 d. anglų aktoriui, režisieriui Timui Rotui sukanka 53 metai.

Dosjė

Timotis Saimonas Smitas (Timothy Simon Smith) gimė 1961 m. gegužės 14 d. Londone. Tėvas Ernis (Ernie), gimęs Niujorke britų imigrantų šeimoje, buvo dailininkas, žurnalistas (dirbo nacionaliniame dienraštyje "Fleet Street") ir britų komunistų partijos narys. Motina En (Ann) - dailininkė peizažistė ir mokytoja. Tėvai išsiskyrė, kai Timui buvo treji metai, tačiau išsaugojo liberalius santykius. Timas turi vyresnę seserį Džilę (Jill), kuri yra žurnalistė.

1940 m. Timo tėvas tradicinę anglišką pavardę Smit (Smith) pasikeitė į Rot (Roth).

Vaikystėje T. Rotas norėjo tapti skulptoriumi.

Pirmasis vaidmuo, kurį suvaidino mokyklos scenoje būdamas 16 m., buvo Grafas Drakula. Prieš spektaklį Timas taip jaudinosi, kad monologo metu apsišlapino. Nuo to laiko chroniškai bijo scenos. "Nieko negaliu sau padaryti. Kiekvieną kartą, kai scenos uždanga pakildavo ir aš atsidurdavau prieš žiūrovus, jausdavau panišką baimę. Bet visiškai nesijaudinau prieš kameras, išskyrus tam tikrą diskomfortą pirmąsias filmavimo dienas."

Baigęs mokyklą Timas įstojo į Kembervelio meno mokyklą mokytis skulptūros, tačiau po metų jį išmetė.

T. Rotas Anglijoje gyveno su aktore Lori Beiker (Lori Baker) ir 1984 m. su ja susilaukė sūnaus Džeko (Jack). Išvykęs į JAV paliko juos abu, tik vėliau pas save pasikvietė sūnų.

1993 m. Rotas vedė dizainerę Nikę Batler (Nikki Butler) ir susilaukė su ja dviejų sūnų: 1995 m. - Timočio Hanterio (Timothy Hunter) ir 1996 m. - Maiklo Kormako (Michael Cormac).

Aktorius remia Anglijos ir Velso žaliųjų partiją.

T. Rotas atsisakė profesoriaus Sneipo vaidmens filmuose apie Harį Poterį dėl vaidybos juostoje "Beždžionių planeta" (2001 m.).

Šį mėnesį Kanų kino festivalyje rodomas naujas filmas apie Monako kunigaikštienę Greisę Keli (Grace Kelly). T. Rotas jame vaidina Greisės (akt. Nikolė Kidman (Nicole Kidman) vyrą kunigaikštį Rehnė III (Rainier).

Citatos

Visą savo gyvenimą svajoju suvaidinti ką nors su ūsais.

Žmonės geriau įsimena bjaurybes negu didvyrius. Todėl aš visada norėjau vaidinti pirmuosius.

Kartais man pasiūlomi ir sąžiningų, dorų žmonių vaidmenys.

Niekada nenorėjau būti superžvaigždė ir puikuotis ant žurnalų viršelių. Man nepatinka, kai reporteriai lenda su savo kvailais klausimais. Aktoriaus karjera per trumpa, kad švaistytum laiką visokioms nesąmonėms.

Nuotrauka ant viršelio - kaip paminklas ant kapo. Po to jau nenuveiksi nieko gero.

Šiaip jau aš iš geros šeimos, bet kai atėjo laikas rinktis mokyklą, neišlaikiau egzaminų nė į vieną padorią mokymo įstaigą ir teko mokytis Brikstone (asocialus Londono rajonas. - Red. past.). Ten ir sužinojau, kas tai yra chuliganai. Augau tarp žmonių, kurie ir dabar man kelia šiurpą.

Mokykloje dažnai gaudavau į kaulus. Auka ilgainiui įgunda pajusti, iš kurios pusės pareina smūgis. Jei nesugebi apsiginti, esi judantis taikinys.

Įkvėpimo semkis iš to, kas tave gąsdina.

Mano motina buvo dailininkė, tėvas - žurnalistas. Jie dažnai mane vesdavosi į visokias parodas. Norėjo sudominti, taip sakant... Tada negalėjau pakęsti žodžio "menas", bet paskui pats tai grūdau sūnums į galvas. Jie, žinoma, priešinosi.

Iki šiol negaliu atleisti bjaurybėms, kurie išmetė mane iš meno mokyklos.

Aktoriumi nusprendžiau tapti, kai buvau gal 17 metų. Aišku, neturėjau agento, todėl nutariau pats parašyti garsiausiems režisieriams. Iš pradžių užsimojau plačiau, bet paskui apsiribojau keletu pavardžių: Kubrikas (Stenley Kubrick), Skorsezė (Martin Scorsese), Triufo (Francois Truffaut) ir Kopola (Francis Ford Coppola). Maždaug taip: "Brangusis misteri Kopola, man, garbės žodis, patinka jūsų filmai, ir jeigu jums reikia anglų aktoriaus, aš - jūsų paslaugoms..." Turėjau fotoaparatą su stovu, prisifotografavau. Įdėjau viską į voką, išsiunčiau ir pamiršau. Prabėgo daugybė metų ir aš atsidūriau Amerikoje. Mane pakvietė į bandymus pas Kopolą - Viljamo Barouzo (William Burroughs) vaidmeniui. Kopola tada ruošėsi filmuoti Keruako "Kelyje" (nerealizuotas Kopolos projektas. - Red. past.). Mudu susitikome bažnyčioje, ir, užuot pasisveikinęs, jis pasakė: "Kai ką tau turiu." Ir ištraukė iš krepšio laišką. Tą patį, kurį parašiau prieš daugybę metų. Neįtikima. Frensis pasakė: "Aš saugau viską."

Kai buvau 20 metų, mane atsitiktinai pastebėjo režisierius Alanas Klarkas (Alan Clarke). Jis pasiūlė pagrindinį vaidmenį filme "Pagaminta Britanijoje". Nežinau, ką jis tada manyje rado. Buvau perkaręs skustagalvis.

Keistas dalykas, bet iš blogų režisierių galima išmokti daugiau negu iš gerų.

Aš stengiuosi laikytis su tais, kurie visada teisūs. Likus keletui metų iki "Bulvarinio skaitalo" dirbau su Samiueliu Džeksonu (Samuel Jackson) viename mažo biudžeto filme. Kai filmavomės "Skaitale", jis sėdėjo grimerinėje ir kalbėjo: "Duokite man tą nelemtą čekį. Noriu jį pamatyti dabar. Per ilgai buvau nuskurdusiu juodaodžiu aktoriumi."

Daugelis kritikavo "Pasiutusius šunis" už tai, kad ekrane liejosi per daug kraujo: tarsi žmogaus kūne jo būtų ne 4, o 15 litrų. Iš tiesų galiu pasakyti tik viena: baigiantis kiekvienai filmavimo dienai nuo manęs kraują plaudavo su vandens žarna.

Aš išvažiavau iš Anglijos tik todėl, kad man ten neatsirado darbo.

Aš aktorius. Ir tai viskas, ką moku. Jeigu kada nors praknisiu savo talentą - man šakės, aš atsidursiu vienoj skylėj.

Visada nejaukiai jaučiuosi tarp filmavimųsi. Manau, tai kyla iš tradicinės angliškos nedarbo baimės.

ŽMONA. Prieš 21 metus T. Rotas vedė dizainerę Nikę Batler (Nikki Butler) ir užaugino su ja du sūnus - Timotį Hanterį (19 m.) bei Maiklą Kormaką (20 m.). Scanpix nuotr.

Kai dirbi su Kopola (Francis Ford Coppola), diena prilygsta savaitei.

Žinau, kad "Melo teorijos" (amerikiečių TV serialas "Lie to me". - Red. past.) dėka aš atrodau kaip žmogus, galintis išspręsti visas problemas. Bet tai toli nuo tiesos. Kaip ir visų kitų mano herojų atveju.

Nežinau, ar tai tinka kitiems, bet aš nuo vaikystės turiu vienintelį paprastą būdą spręsti problemas: nešk kudašių ir sėdėk tyliai.

Mane labai prajuokina 18 amžius: daugelis šios epochos vyrų portretuose atrodo ne tik kaip transvestitai, bet kaip ypatinga jų rūšis - pigūs transvestitai.

Jeigu šiandien dvikovos būtų legalizuotos, mažai kas naudotųsi tokiu būdu aiškintis santykius. Žmonės tapo bailesni ir labiau prisitaikę.

Velnio išperos tie amerikiečiai: jie amžinai stebisi, kad iš tikrųjų aš anglas.

Nekenčiu prancūzų padavėjų. Jie visada apsimeta, kad nemoka angliškai.

Tėvynėje mane lygina su Robertu Karlailu (Robert Carlyle, garsus britų aktorius. - Red. past.). Mes iš tiesų turime daug bendro: abu anglai ir abu išskirtinai bjaurūs.

Aš išžiūrėjau viską, ką padarė Keris Grantas (Cary Grant), Kubrikas (Stanley Kubrick) ir Bergmanas (Ingmar Bergman).

Kaip galima lyginti Polanskį (Roman Polanski) ir Kubriką? Aš laikausi kuo toliau nuo panašių palyginimų.

Filmai, kuriuose vaidini, niekada tau nepriklausys - jie priklauso režisieriams. Tau gali duoti "Oskarą", bet turi atminti, jog tai ne tavo trofėjus.

Man nepatinka scenos su bučiniais. Tai Kolino Ferto (Colin Firth) teritorija.

Niekur kitur nepraleidau tiek pat laiko, kiek jo praleidau alinėje.

Kad ir kur važiuočiau, stengiuosi vežtis kartu šeimą. Kuo daugiau turi vaikų, tuo sunkiau tai padaryti, bet būti viengungiu dar blogiau.

Dažniau klausykite savo vaikų. Kas toks Tupakas Šakuras, man papasakojo sūnus. (Tupac Shakur - JAV repo ir hiphopo atlikėjas, vienas populiariausių pasaulyje. - Red. past.)

Vaikai - žiauriausi kritikai.

Kuo vyresni darosi tavo vaikai, tuo labiau jie tau reikalingi ir tuo mažiau tu reikalingas jiems.

Didžiausia mano bėda yra ta, kad kai viskas jau būna baigta, aš vis dar tuo gyvenu.

Kai kurie žmonės galvoja, kad aš žydas. Tai todėl, kad mano tėvas savo anglišką pavardę Smitas pasikeitė į žydišką Rotas. Didžiąją gyvenimo dalį jis buvo komunistas ir iš partijos išėjo tik 8-ajame dešimtmetyje. Kariauti pradėjo būdamas 17 metų - primelavo apie savo amžių ir jį išsiuntė į aviaciją. Tėvas tapo kulkosvaidininku, darė daug kvailų ir drąsių dalykų, apie kuriuos man kartais papasakodavo. Tiesą pasakius, aš su juo niekada nekalbėjau apie pavardės keitimą. Manau, kad tai buvo gestas tiems žydams, kurie žuvo karo metais. O aš tapau Rotu jau iš inercijos. ("Roth" vokiškai reiškia "raudonas". - Red. past.)

Mano tėvas buvo labai keistas žmogus. Jis taip nemėgo Margaret Tečer (Margaret Thatcher), kad net svajojo ją viešai paniekinti jos pasisakymo metu numaudamas jai apatines kelnes.

Nepasitikiu žmonėmis su pernelyg baltais dantimis.

Jūs net neįsivaizduojate, kaip ilgai aš galiu apsieiti be veidrodžio.

Kai važiuoju dviračiu, mąstau tik apie viena: kaip neįvažiavus į šuns šūdą.

Gyvenime aš gana linksmas. Deja, mane retai kviečia filmuotis komedijose.

Kai man atsiunčia scenarijų su prierašu, kad tai kažkas tarp "Pasiutusių šunų" ir "Bulvarinio skaitalo", išmetu net nesusimąstęs.

Vieną dalyką žinau tikrai: jeigu tau siūlo padirbėti viršvalandžius - varyk iš čia.

Aš nenusakomas žmogus. Norėčiau, kad jūsų fotografas mane padarytų dar labiau nenusakomą.

Gyvenimas nėra vaza su trešnėmis.

(Iš pasisakymų spaudoje)

Parengė Aras MASIULIS

Nepasitikiu žmonėmis su pernelyg baltais dantimis

Filmai
"Monako Princesė" (2014)
"Agentų žaidimai" (2013)
"Apgaulinga aistra" (2012)
"Melo teorija" (2009)
"Nerealusis Halkas" (2008)
"Pakvaišę žaidimai" (2007)
"Įeik nesibeldęs" (2005)
"Tamsus vanduo" (2005)
"Graži šalis" (2004)
"Nužudyti karalių" (2003)
"Laimingi skaičiai" (2000)
"Vatelis" (2000)
"Melagis" (1997)
"Gangsteriai" (1997)
"Visi kalba, kad aš tave myliu" (1996)
"Keturi kambariai" (1995)
"Robas Rojus" (1995). Nominacija "Oskarui" už antraplanį vaidmenį
"Bulvarinis skaitalas" (1994)
"Spąstuose" (1994)
"Mažoji Odesa" (1994)
"Pasiutę šunys" (1992)
"Virėjas, vagis, jo žmona ir jos meilužis" (1989)

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder