Gaisras Tatarstane

Karybos ekspertai Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas: Ukrainiečių dronai tęsia šou Rusijos federacijos teritorijoje

Karą Ukrainoje stebintys ir analizuojantys „Visuomenės informacinio saugumo agentūros“ įkūrėjai, specialiųjų operacijų pajėgų atsargos karininkas Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas seka veiksmus mūšio lauke ir šalia jo, juos analizuoja ir pateikia savo įžvalgas. Su jomis gali susipažinti ir „Vakarų ekspreso” skaitytojai.

Strateginės aplinkybės

Rusijos generalinis prokuroras Igoris Krasnovas, kalbėdamas apie „konfliktą“ Ukrainoje sakė, kad Maskva "ir toliau, prieštaraudama tarptautinei teisei, gins savo teisę taikyti Rusijos federalinius įstatymus NATO ir posovietinių valstybių pareigūnams už jų veiksmus, atliktus jų pačių šalių teritorijoje, kur Rusijos teismai neturi jurisdikcijos".

ISW pastebi, kad tokiais pareiškimais "Kremlius toliau deda pastangas užtikrinti Rusijos federalinių įstatymų vykdymą posovietinėse šalyse, kuriose Rusija neturi teisinės jurisdikcijos".

Mes manome, kad Kremlius tokiais pareiškimais primena, kad jos taip vadinama „Gerasimovo“ doktrina yra tiesmukai taikoma ir yra visiškai galiojanti.

Kai daugelis politikų ir ekspertų vis pabrėžia Maskvos jiems primestą žinutę esą „protu Rusijos nesuprasi“, mes teigiame visiškai priešingai – režimas nuosekliai laikosi visų savo doktrininių-ideologinių principų ir veikia jais tiksliai remdamasis.

Taigi, ir doktrininis principas prieš Vakarus kariauti asimetrinį karą yra, kaip matome, akivaizdžiai išlaikomas.

Tokie driskyno genprokuroro pareiškimai nėra vien tik informacinės žinutės. Rusijos Federacijos vidaus reikalų ministerija iš tiesų į ieškomų asmenų sąrašą įtraukė daug NATO valstybių narių pareigūnų, pavyzdžiui, Estijos vidaus reikalų ministrą Lauri Laanemetsą ir Estijos premjerę Kają Kallas, dėl "įtariamo įvairių Rusijos įstatymų pažeidimo savo šalyse".

Atkreipiame dėmesį, kad psichologinis tokių informacinių operacijų momentas – terminas „posovietinės šalys“ yra tikslingai naudojamas Maskvos žinutėse, o jį lengvai pasigauna ir Vakarų šalys.

Taip sukuriama dirbtinė skirtis, „dviejų lygių“ NATO ar ES narės. Vienos yra senbuvės, nepriklausančios Rusijos „artimajam užsieniui ir įtakos zonai“, ir naujosios, kurios buvo okupuotos, Baltijos šalys, tačiau formuojama mintis, kad jos „priklauso“ Maskvai.

Tai yra pavojinga tendencija, nes bet kokia skirtis, suskaidymas atsiranda (arba šiuo atveju, sukuriami) galvose.

Ką jau, būsime atviri, dar ir dabar be driskių psichoperantų pagalbos, kai kurie ES/NATO senbuvių politikai ir visuomenės atstovai mato mus kaip tuos pačius „rusus“ ir stebisi, kodėl nekalbame rusų kalba.

Negali jų per daug dėl to kaltinti.

Čia mums patiems, ne tik mūsų diplomatams, reikia dirbti daugiau, aiškinant, kalbant, o svarbiausia – elgiantis, kaip pridera išsilavinusiam europiečiui, o ne nudriskusiam posovietiniam vargetai.

"ISW ir toliau vertina, kad Kremliaus bandymas taikyti savo federalinius įstatymus NATO pareigūnams už veiksmus jų pačių šalyse iš esmės paneigia šių valstybių suverenitetą ir yra dalis Rusijos pastangų sukurti informacines sąlygas, pateisinančias galimą Rusijos eskalaciją prieš NATO valstybes ateityje", - daro išvadą analitinis centras.

Neturime, ką pridurti, tik pasakysime, kad privalome būti pasiruošę eskalacijai bet kurią akimirką. Kalbame ne apie konvencinius plataus masto veiksmus, bet diversijas, sabotažus, kiberišpuolius, kuriais būtų bandoma kelti paniką šalyje.

Reikšmingi postūmiai

Šiandien anksti ryte pranešta apie dronų smūgius Rusijos Tatarstano regione. Bepiločiai lėktuvai atakavo pramoninius objektus, buvo sužeisti keli žmonės.

Keista, iš kur ten tie dronai?

Vakar Jekaterinburgo mieste esančioje Rusijos gynybos gamykloje "Uralmaš" taip pat kilo didžiulis gaisras.

"Nexta" citavo liudininką, kuris sakė, kad įvyko "sprogimas", o paskui "pasirodė juodi dūmai".

Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos spaudos tarnyba teigė, kad gaisras įsiplieskė 4 000 kvadratinių metrų plote, o vėliau buvo lokalizuotas iki 4 500 kvadratinių metrų ploto.

Sausas pavasaris, labai pavojinga rūkyti ir kur pakliuvo mėtyti nuorūkas.

"Dabar priešo sausumos komponentas mūsų teritorijoje skaičiuoja apie 474 tūkst. kariškių. Iki 2024 m. pradžios šis skaičius svyravo tarp 450-460 tūkst. kariškių.

Didinimas vyksta, bet formuojant vadinamuosius rezervo pulkus ir įvedant papildomus dalinius", - pranešė Ukrainos Gynybos ministerijos žvalgybos vadovo pavaduotojas Vadimas Skibickis.

Pasak jo, Rusija gerokai sutrumpino naujų pėstininkų dalinių rengimo terminus ir paspartino profesionalių karių ruošimą.

Dabar nuo nulio driskių pėstininkas parengiamas vos per 27 dienas. Per šį laiką jis praeina individualų mokymą, padalinio mokymą ir kovinį atidirbimą.

Be to, apie 80 proc. okupantų naudojamos pėstininkų technikos yra atkurta arba modernizuota ir tik 20 proc. sudaro nauji tankai, pėstininkų kovos mašinos, šarvuočiai, artilerijos sistemos ir pan.

Žvalgybos teigimu, per metus rusai pagamino ne daugiau kaip 200 naujų tankų.

Trumpai 

Šė Korėja antradienį paleido įtariamą vidutinio nuotolio balistinę raketą į jūrą prie rytinės pakrantės, pranešė Pietų Korėjos kariuomenė, o Japonijos ministras pirmininkas nedelsdamas pasmerkė šį žingsnį.

Prieš nukrisdama į jūrą ji nuskrido apie 600 km, pranešė Pietų Korėja, o Japonijos gynybos ministerija apskaičiavo, kad ji įveikė 650 km atstumą ir pasiekė didžiausią 100 km aukštį.

Haičio sostinės Port o Prenso centre suintensyvėjus susirėmimams tarp ginkluotų gaujų ir policijos kilo panika, o netoli nacionalinių rūmų buvo smarkiai šaudoma.

Naujausias smurto protrūkis Karibų jūros salų valstybėje įvyko tuo metu, kai kadenciją baigiantis premjeras pranešė, kad beveik baigta kurti plati pereinamojo laikotarpio taryba, kuri, kaip manoma, yra svarbiausias veiksnys siekiant užbaigti dabartinę socialinę ir politinę krizę ir atverti kelią naujiems rinkimams.

Rusijos Saugumo Tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas žurnalistams sakė, kad Kremliaus tikslai per daugiau nei dvejus metus trunkantį konfliktą Ukrainoje išlieka tie patys, nes NATO toliau spaudžia Rusijos sienas.

Jis pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija naudojasi rusofobija, kad "ekonominiais įsipareigojimais tvirtai pririštų prie savęs kitas NATO valstybes".

Taigis kaipgis, rusofobijos korta. Dar naciai-fašistai NATO valstybėse ir branduolinis šantažas. Nieko naujo FSB pasakų karalystėje.

Įtariami Izraelio karo lėktuvai vakar subombardavo Irano ambasadą Sirijoje. Per šį smūgį, Irano teigimu, žuvo septyni jo kariniai patarėjai, įskaitant tris aukšto rango vadus.

"Griežtai smerkiame šį žiaurų teroristinį išpuolį, kurio taikiniu tapo Irano konsulato pastatas Damaske ir per kurį žuvo daug nekaltų žmonių", - sakė Sirijos užsienio reikalų ministras Faisal Mekdad, kuris buvo pastebėtas įvykio vietoje kartu su Sirijos vidaus reikalų ministru.

Irano ambasadorius Sirijoje sakė, kad smūgis buvo suduotas ambasados komplekso konsuliniam pastatui, o jo rezidencija buvo dviejuose viršutiniuose aukštuose.

Lietuvoje

Į šalį koją bandančiai į kelti „Rheinmetall“, kuri ketina Lietuvoje statyti 155 mm artilerijos amunicijos gamyklą, atrodo, Vyriausybė ateina į pagalbą.

Pagal siūlomos įstatymų pakeitimus, didelę gynybos pramonės investiciją būtų galima pripažinti neatidėliotinai svarbia valstybės saugumui. Išimties tvarka, Vyriausybė leistų statyti neurbanizuotose teritorijose be teritorijų planavimo su savivaldybe procedūrų, o investuotojams nebūtų privaloma informuoti visuomenę apie projektavimą, kviesti ją dalyvauti svarstant projektinius pasiūlymus.

Taip pat nebūtų privaloma viešinti informacijos apie statybos darbų pradžią.

Pagaliau judame į priekį.

Dar būtų labai šaunu, jei dideles gamyklas, panašias į „Azovstal“ Mariupolyje, kviestume statyti netoli valstybės sienos su Rusija ir Baltarusija, o investuotojus skatintume mokesčių lengvatomis.

Didelės gamyklos, su giliais bunkeriais po žeme yra, žinoma, visų pirma, darbo vietos žmonėms ir papildomos įplaukos į biudžetą.

Antra, tokios gamyklos yra dirbtinės inžinerinės kliūtys, kurios atstotų gamtinių kliūčių nebuvimą.

Trečia, jei tokių gamyklų investuotojai būtų iš JAV ar tos pačios Vokietijos, jie būtų labai suinteresuoti padaryti viską, kad savo investicijų neprarastų.

Ekrano nuotr.
Nuotraukoje: bepilotis orlaivis atakavo "Taneco" naftos perdirbimo gamyklą Nižnekamenske, 

 

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder