Karybos ekspertai: Suomija rodo pavyzdį

(1)

Karą Ukrainoje stebintys ir analizuojantys „Visuomenės informacinio saugumo agentūros“ įkūrėjai, specialiųjų operacijų pajėgų atsargos karininkas Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas seka veiksmus mūšio lauke ir šalia jo, juos analizuoja ir pateikia savo įžvalgas. Su jomis gali susipažinti ir „Vakarų ekspreso” skaitytojai.

Geopolitiniai postūmiai

Šventinė Kalėdų savaitė Vakarų šalių miestus ir kaimus papuošė prakartėlėmis, tačiau jos stebuklo neatnešė. Stebuklą galėjo sukurti politiniai ir dvasiniai lyderiai savo rankomis ir galvomis. 

Deja, tokių drąsuolių neatsirado. Kremliaus teroristai daužė Ukrainą raketomis ir dronais, bandydami atkreipti į save tų nesančių lyderių dėmesį, bet Vakarų šalyse sprendimų priėmėjai buvo pernelyg susirūpinę dovanų paieškomis, dovanų teikimu ir gautų dovanų išpakavimu. 

Mums net savotiškai pagailo iš kailio besineriančio Rusijos užsienio teroro reikalų ministro Lavrovo, kuris visais įmanomais ir neįmanomais būdais siuntė Vašingtonui ir Briuseliui žinutes, tikėdamasis gauti kažkokį atsakymą, taip ir nesuprasdamas, kad jokių atsakymų bent iki antros Naujųjų metų savaites nebus. Civilizuotame krikščioniškame pasaulyje visi išėję atostogų ir karas bei žudynės Ukrainoje šiuo metu jų nedomina.

Vieninteliai keistuoliai suomiai bandė kažkaip nuplauti Vakarų gėdą ir suprantama Maskvai kalba ėmėsi veiksmų sulaikydami šnipinėjimu ir galimai sabotažu užsiimantį, Kremliaus parėdymu Baltijos jūroje besišlaistantį ir kabelius nutraukinėjantį laivą. 

Šiuo metu rusiška nafta pakrautas tanklaivis „Eagle S“, vienas iš šešėlinio Kremliaus laivyno, plaukiojantis su Kuko salų vėliava, yra areštuotas ir stovi netoli Porkkalanniemi (Suomija) krantų.

Karo nusikaltėliai Rusijoje numušė civilinį Azerbaidžano lėktuvą, bet net ir po šio kraupaus barbariško akto Vakaruose niekas nesivargino išreikšti taip jau visiems įprasto susirūpinimo. 

Teroristų valstybės vladyka nesulaukdamas jokios reakcijos net pats prisiėmė kaltę ir „atsiprašė“ už numuštą lainerį, bet ir tai rimtiems žmonėms postuose ir pareigose buvo neįdomu – užsistovėjusi silkė ir mišrainė, matyt, apnuodijo ir skrandį, ir protus.

Maskva pareiškė, kad Putino draugelis, Kinijos komunistų partijos vyrbegemotas Si ketina aplankyti Rusiją jau visai netrukus, kitais metais. Rusijos sąjungininkė kare prieš Ukrainą, matyt, tarsis, ką daryti toliau, nes reikalai nesiklosto taip gerai, kaip tikėtasi ekonominiame fronte. 

Tiesą pasakius, reikalai visai prasti. Nežiūrint iš lubų ištrauktų skaičių ir suplanuoto Kinijos 5 procentų ekonominio augimo, Šanchajus ir Pekinas – didžiausi Kinijos miestai – smenga į duobę su didėjančiu pagreičiu.

Abiejuose miestuose vartojimas lyginant su pernai metais smuko 13-14 procentų, ekonomika susitraukė daugiau nei trimis procentais, o užsienio kapitalo įmonės uždaro savo filialus. 

Kiniški naujieji metai šiuose megapoliuose bus labai liūdni: žmonės neturi darbo, o ir tie, kurie turi, nesumokėto atlygio laukia du - tris mėnesius. Vietiniai Šanchajaus gyventojai sako, kad tokios prastos padėties nematė nuo pat 1989-ųjų. 25 milijonų miestas neteko penktadalio savo gyventojų – nebeišgalintys savęs išlaikyti kinai išvažiavo laimės ieškoti kitur.

Stringanti Kinijos ekonomika, iš vienos pusės, yra geras ženklas. Tai reiškia, kad kiniškas drakonas turės rūpintis savimi ir mažiau galės skirti resursų rusiškai meškai. Iš kitos pusės, alkanas drakonas, kaip ir alkana meška gali pridaryti daug bėdos pasauliui. Blogis ir šiaip yra pavojingas, o alkanas blogis yra dvigubai pavojingesnis. 

Visgi, mes tikimės, kad šių dviejų Kinijos miestų nuosmukis yra primoji kregždė, pranešanti apie artėjančias žymiai didesnes bėdas. Ir ne tik Kinijoje, bet ir Rusijoje. Ekonominės sankcijos, atrodo, nors ir labai lėtai, bet pradeda veikti, ir kai driskiai nebeturės, ką ėsti, tuoj atsisuks į savus. To jiems ir linkime ateinančiais Naujaisiais Metais.

Lūžio taškai

Rusijos vyrteroristas Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Rusija yra atvira Slovakijos pasiūlymui surengti taikos derybas su Ukraina. Kremliuje šią savaitė lankėsi Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico, kuris neva kalbėjosi su Putinu apie tai, kaip kuo greičiau užbaigti karą. 

Po to, Rusijos vladyka pareiškė, kad „Slovakijos valdžia mielai suteiktų savo šalį kaip platformą deryboms. Mes neprieštaraujame, jei iki to prieisime. Kodėl gi ne? Kadangi Slovakija užima tokią neutralią poziciją“. 

„Neutralios“ Slovakijos užsienio reikalų ministras Jurajus Blanaras po tokio fiurerio pasisakymo labai džiaugėsi, kad V. Putino komentarai yra „teigiamas signalas“ dėl karo pabaigos. Iš tiesų gi, nei Putino, nei bet kurio kito Kremliaus teroristo kalbos nereiškia nei taikos, nei derybų pradžios. 

Maskva siekia, kad Vakarai pripažintų okupuotas Ukrainos teritorijas kaip teisėtą karo grobį, Slovakija nori gauti pigių Rusijos dujų, o Fico yra Putino pasiuntinukas, kuris bando beždžioniauti Vengrijos premjerą Orbaną.

Dar daugiau, Slovakija nuo sausio 1 d. pagrasino nutrauksianti Ukrainai elektros energijos tiekimą, jei Ukraina sustabdys rusiškų dujų tranzitą. Kijevo susitarimas su Maskva dėl dujų tranzito buvo pasirašytas dar prieš pilno masto invaziją, o jo galiojimas baigiasi gruodžio 31 dieną. Tuo tarpu Kremlius pareiškė, kad nemato reikalo ir neturi laiko atnaujinti dujų tranzito sutartį.

Apmaudu, kad prieš Ukrainą kariauja ne tik Rusija ir blogio ašies sąjungininkai, bet ir NATO/ES narė.

Mūšio linija

Trečiadienį per „nežmonišką“ Kalėdų dienos puolimą Rusija sparnuotosiomis ir balistinėmis raketomis bei bepiločiais lėktuvais atakavo Ukrainos energetikos sistemą ir kai kuriuos miestus, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Beveik trejus metus trunkančiame kare per šiuos smūgius buvo sužeisti mažiausiai šeši žmonės šiaurės rytiniame Charkovo mieste ir vienas žuvo Dnipro srityje. JAV prezidentas Džo Baidenas pasmerkė „pasipiktinimą keliantį“ išpuolį ir sakė, kad paprašė JAV gynybos departamento paspartinti naują karinės pagalbos Kijevui didinimą.

„Šiandien Putinas sąmoningai pasirinko Kalėdas, kad užpultų. Kas gali būti nežmoniškiau? Daugiau kaip 70 raketų, įskaitant balistines raketas, ir daugiau kaip šimtas atakos bepiločių lėktuvų“, - po išpuolio sakė Zelenskis.

Pusė milijono žmonių Charkovo srityje vis dar neturi šildymo, o sostinėje Kijeve ir kituose miestuose elektros energijos tiekimas yra ribotas.
Rusijos Kursko srityje dislokuoti Šiaurės Korėjos kariai patiria didelių nuostolių, o Rusijos pajėgos, su kuriomis jie kaunasi kartu, jų nesaugo, penktadienį savo naktiniame vaizdo kreipimesi sakė Zelenskis. 

Jis sakė, kad Rusijos pajėgos siunčia šiaurės korėjiečius į mūšį su minimalia apsauga ir kad šiaurės korėjiečiai imasi kraštutinių priemonių, kad išvengtų paėmimo į nelaisvę.

„Jų nuostoliai yra dideli, labai dideli. <...> Viskas sukurta taip, kad mums būtų neįmanoma jų paimti į nelaisvę. Pasitaiko atvejų, kai jiems įvykdomos egzekucijos, kurias vykdo jų pačių pajėgos.“

Ukrainos ir Vakarų žvalgybos pranešimuose teigiama, kad Kurske yra apie 12 000 Šiaurės Korėjos karių. Savaitės pradžioje V. Zelenskis sakė, kad daugiau kaip 3 000 šiaurės korėjiečių žuvo arba buvo sužeisti.

Ukrainos gynėjai laiko frontą rytuose ir pietuose, taip pat dronais daužo naftos saugyklas ir kitus svarbius objektus Rusijos gilumoje.
Rusija spaudžia ukrainiečius ties Pokrovsku, taip pat telkia pajėgas pietų fronte netoli Zaporižės ir bando forsuoti Dnieprą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder